swedish roundup laine 1124

Fínsky útočník Patrik Laine predviedol počas sobotného jedenásťzápasového programu mimoriadny strelecký koncert, keď pomohol tímu Winnipeg Jets zdolať domácich St. Louis Blues 8:4. Ojedinelá kanonáda mu pomohla dostať sa na čelo tabuľky strelcov celej ligy, Laine má spolu na konte už 19 gólov.
Rovnako ako Laine päťkrát vystrelil aj Tomáš Tatar, ale v tomto prípade bola úspešnosť výrazne nižšia. Jeho gól proti Bruins neodvrátil porážku Canadiens 2:3 a Montreal nezvládol už štvrtý zápas v rade.

Blues vs. Laine 4:5
Čo strela medzi tyče, to gól. Dvadsaťročný Patrik Laine zažil večer, na ktorý sa nezabúda. Laine päťkrát skóroval a svoju bilanciu tak vylepšil na 11 gólov za posledné štyri zápasy.
Rodák z Tampere má po skvelom predstavení na konte už 19 zásahov, k tomu aj tri asistencie a dostal sa tak na prvé miesto tabuľky najlepších kanonierov ligy.
Laine stihol v sezóne už tri hetriky a celkovo ich má na konte už sedem. To je druhý najlepší výkon hráča pred dovŕšením veku 21 rokov. Laine, ktorý oslávi dvadsiate prvé narodeniny až 19. apríla, to stihol v 177 zápasoch. Legendárny Wayne Gretzky ich má 12 z 210 duelov.
Hviezdny Fín je zároveň 14. hráčom v histórii a šiestym v modernej ére od sezóny 1943-44, ktorý nastrieľal súperom tri hetriky v úvodných 22 zápasoch sezóny.
"Vtipné je to, že sa zdalo, že je dnes vždy voľný," vyhlásil center Bryan Little, ktorý si pripísal asistenciu pri štyroch Laineho zásahoch. "A vždy, keď dostal puk, tak mal množstvo času. Toľko mu ho dať nemôžete, veď má jednu z najlepších striel v lige. V každom prípade bola zábava to sledovať."
Laine sa mohol stať prvým hráčom od Darryla Sittlera, ktorý dal za Toronto Maple Leafs 7. februára 1976 dokonca šesť gólov.
"Mal to stihnúť a dať ich šesť...," nahlas uvažoval Little. "Snažili sme sa o to, ale už nám trochu dochádzali sily. Ale to nevadí. Dal ich päť, to je aj tak neuveriteľné."
Laine mal na šiesty zásah skoro celú tretiu tretinu. V prvej skóroval raz, v druhej časti prispel k výsledku 4:0 pre Jets hetrikom a v čase 41:16 svoje veľké predstavenie uzavrel. Päť gólov dal v lige naposledy Johan Franzen na začiatku februára 2011.
"O rekordoch som nepremýšľal, len som sa snažil dať gól. A dnes som mal pocit, že vždy, keď sa dotknem puku, tak nejako skončí v bránke," pripustil Laine. "Bol to skrátka jeden z tých večerov... Ani zďaleka sa to nestáva vždy, ale raz za čas to príde. Skvelý večer pre mňa aj pre spoluhráčov."
"Aby som bol úprimný - som len prekvapený, že sa to nestalo už skôr," sucho dodal tréner Jets Paul Maurice.

Laine sa piatimi gólmi zapísal do histórie

Tatar nezabránil ďalšej prehre
V Bell Centre v Montreale sa už zdalo, že slovenský útočník sa stane jedným z hrdinov skvelého obratu. Výhru si však nakoniec odniesol Boston a Canadiens utrpeli už štvrtú porážku v rade.
Domáci totiž prehrávali už 0:2 po góloch Davida Backesa a Jakea DeBruska, ale domáci nezložili zbrane. V siedmej minúte záverečnej tretiny Jonathan Drouin znížil a o necelé štyri minúty ho nasledoval aj Tatar, ktorý dal svoj desiaty gól v sezóne.
Dvadsaťsedemročný krídelnik skóroval v presilovej hre, keď využil prihrávku Andrewa Shawa spoza bránky. Tatar skóroval po trojzápasovej pauze a bodoval v druhom dueli v rade. Po 24 odohraných dueloch sezóny má celkovo na konte 19 bodov (10+9).
Necelé tri minúty pred koncom však John Moore dal svoj prvý gól v sezóne a zariadil ním Bruins výhru. Asistoval mu aj David Krejčí, ktorý si v dueli pripísal dve prihrávky.
Tím z Bostonu, ktorý hrá bez zraneného kapitána Zdena Cháru, bodoval už v piatom zápase po sebe. Prispel k tomu aj prvý gólman Tuukka Rask, ktorý predviedol 31 úspešných zákrokov a Jaroslav Halák mu tentoraz kryl chrbát zo striedačky.

Tatar trafil v presilovke po prihrávke Shawa

Chicago konečne vyhralo vonku
Blackhawks konečne ukončili sériu porážok na štadiónoch súperov. Po ôsmich prehrách vonku už pokus číslo 9 vyšiel vďaka zvládnutému predĺženiu na ľade Panthers.
Ale ich výhra sa vôbec nerodila ľahko. Aj preto, že Florida po prvej tretine viedla už 2:0. V druhej síce hostia vyrovnali aj vďaka gólu Davida Kämpfa na 2:2, lenže Panthers sa ešte do druhej prestávky znova dostali do dvojgólového vedenia.
Alexandre Fortin však znížil a Alex DeBrincat hostí spasil len 1,8 sekundy pred sirénou. Erik Gustafsson potom v čase 62:32 rozhodol, medzi nahrávačmi opäť bol aj Kämpf.
"Myslím si, že v tretej tretine sme veľmi chceli uspieť, v tomto smere to z našej strany bolo to najlepšie, čo som videl," povedal tréner víťazov Jeremy Colliton. "A bolo veľmi príjemné to vidieť. Presne tak musíme hrať, ako keby bolo každé striedanie otázkou života a smrti. Som na chlapcov hrdý."
Buffalo je najlepším tímom ligy
Sabres si po dramatickom rozuzlení zápasu v Detroite mohli vychutnať už deviatu výhru v rade a vďaka nej aj posun na pozíciu najlepšieho tímu celej NHL.
V zápase proti domácim Red Wings predĺžili ich aktuálnu víťaznú sériu. Z deviatich výhier totiž Buffalo dvakrát vyhralo o jeden gól, trikrát po predĺžení a trikrát po nájazdoch.
Sam Reinhart tentoraz rozhodol víťazným gólom dokonca až v siedmom kole nájazdov. V ich piatej sérii pritom Andreas Athanasiou posunul bližšie k výhre Red Wings, lenže Tage Thompson si zachoval chladnú hlavu a vyrovnal.
Medzi strelcov sa v riadnom hracom čase opäť zapísal aj Jeff Skinner a vďaka 18. gólu v sezóne bol chvíľu aj najlepším strelcom, lenže potom prišla Laineho gólová explózia.
Sabres sú ešte len tretím tímom, ktorý porazil Red Wings počas ich posledných 20 rozuzlení v nájazdoch. Aj vďaka tomu si môžu užívať najlepšiu sériu od sezóny 2006-07, do ktorej klub vstúpil desiatimi výhrami.
"Musím dať pred svojimi hráčmi dolu klobúk, pretože sme hrali šiestykrát za posledných deväť dní. Ale oni neprestali makať a hľadali cesty, ako vyhrať," ocenil kouč Phil Housley. "Nie je to vždy len krásny hokej, dnes to miestami nebolo ono, ale zase sme našli cestu."
Vancouver vyhral!
Hokejisti Canucks zažili po veľmi dlhom čase radosť víťazov. Možno bola o to cennejšia, že sa jej dočkali potom, ako už mali v nohách piatkový duel proti v San Jose, kde navyše podľahli domácim Sharks vysoko 0.4. Kings boli naopak v piatok jediným tímom, ktorý mal voľno.
Po sérii siedmich zápasov bez bodového zisku a celkovo ôsmich porážkach sa teraz Canucks môže dýchať predsa len o niečo lepšie. Prvá tretina gól nepriniesla, v tej druhej hostia dvakrát viedli, keď trafili Adam Gaudette a Sam Gagner, ale Drew Doughty a Matt Luff v obidvoch prípadoch odpovedali.
Elias Pettersson potom k asistencii v polovici tretieho dejstva pridal aj víťazný gól aTyler Motte v závere poistil výhru v oslabení strelou do prázdnej bránky pri hre Kings bez brankára.
Ostatné zápasy: Otočka Avalanche, debakel Sharks vo Vegas a výhra Penguins
Golden Knights vyhrali druhýkrát za sebou s nulou. Calgary im v piatok aspoň vzdorovalo (2:0), ale Sharks si odviezli výprask 0:6.
Rovnaký rozklad s rovnakým výsledkom zažili Flyers na ľade Toronta. Maple Leafs im rázne odpovedali na dva predchádzajúce zápasy bez bodového zisku.
Duel tímov s dobrou aktuálnou formou lepšie zvládli obhajcovia Stanley Cupu. Washington vyhral na ľade Rangers v Madison Square Garden 5:3 a gólom a asistenciou mu k tomu pomohol aj český útočník Jakub Vrána, ktorý bol vyhlásený za tretiu hviezdu zápasu.
Jeho krajan Radek Faksa bol jedným z dvoch strelcov Stars na ľade Avalanche a pomohol hosťom k obratu z 0:1 na 2:1, lenže potom prišiel ešte jeden. J.T. Compher v čase 17:18 vyrovnal a o 46 sekúnd neskôr Mikko Rantanen rozhodol.
Pittsburgh zdolali Columbus 4:2, Jake Guentzel sa blysol svojím prvým hetrikom v NHL. Penguins bodovali štvrtýkrát za sebou a pripísali si tretiu výhru z posledných 13 duelov.
Islanders porazili Carolinu 4:1 a Hurricanes tak prišli o sériu troch víťazstiev.