zacha

Porekadlo o novej metle, ktorá dobre metie, na New Jersey Devils zatiaľ neplatí. Naopak, tá nová zatiaľ necháva na podlahe rovnaké nánosy prachu ako tá stará. Nájsť cestu z hernej aj výsledkovej biedy bude asi veľmi dlhý proces.

Tím z Newarku po vydhazove Johna Hynesa a povýšení jeho bývalého asistenta Alaina Nasreddinea do funkcie hlavného trénera prehral všetkých päť zápasov a získal v nich len jeden bod za porážku v predĺžení. V tabuľke Metropolitnej divízie je s bilanciou 9-17-5 posledný, o šesť bodov za siedmym Columbusom. V celej lige je horšie len jedno mužstvo - Detroit Red Wings.
Devils sú pritom klub, ktorý v lete mnohí experti videli na vrchných priečkach. Klub, ktorý má v kádri dve jednotky z posledných troch draftov (Nico Hischier 2017 a Jack Hughes 2019) a ktorého vedenie okrem amerického supertalentu v lete priviedlo aj osvedčené posily: obrancu P.K. Subbana a útočníka Waynea Simmondsa.

subban_nshreturn_primary

"Očakávania tam boli. Väčšinou pred sezónou. Nikto nevedel, čo a ako. Prišlo veľa dobrých hráčov, ale zatiaľ to ešte nezačalo fungovať. Je ťažké určiť, čím to presne je, ale musíme to otočiť," vyhlásil útočník Pavel Zacha po piatkovej porážke 1:3 na ľade Colorado Avalanche, ktorá bola pre New Jersey už siedma v rade.
Devils pritom tentoraz hrali lepšie ako v predchádzajúcich dueloch. Pavla Francouza v bránke domácich zasypali 38 strelami. Ujala sa však jediná z hokejky Mirca Muellera, necelých päť minút pred koncom...
"Snaha tam bola. Ani pri jednom hráčovi sa nemôžem sťažovať na jej nedostatok. Výsledok nie je taký, aký by sme si želali, ale takto by sme mali hrať každý večer," povzbudzoval Nasreddine.
Mužstvo dlhodobo trápia predovšetkým dve veci: defenzíva a výkony brankárov. Vo chvíľach, keď potrebujú podržať, veľký zákrok v bránkovisku skrátka neprichádza. Či v bránke stojí MacKenzie Blackwood, Cory Schneider, alebo Louis Domingue. Nefungujú však ani defenzívne rady pred nimi. Rozohrávajú príliš zložito a robia množstvo chýb, ktoré vedú k fatálnym brejkom. Alebo príliš dlho držia puku v obrannom pásme, čo z nich robí potenciálnu obeť forčekingu a nátlaku súpera.

BlackwoodSad1204

"Musíme byť viac v pohode a hrať svoju hru, pretože máme veľa šikovných hráčov. Ale nesmieme byť takí kŕčovití, ako sme boli v tých posledných zápasoch," uviedol Zacha pre NHL.com/sk.
"V niekoľkých posledných zápasoch sme vždy začali tým, že sme prehrávali. Na druhej strane bol začiatok sezóny bol taký, že sme často viedli, ale nedokázali sme si to udržať. V tretích tretinách sme vždy boli vyšťavení a dostali sme v nich veľa gólov. Musíme nájsť taký štýl, ktorý dokážeme udržať celých šesťdesiat minút," dodal český útočník.
Mužstvo je skrátka v kríze a ako sa zdá, nezlepšila ju ani zmena trénera. Preto možno prichádza čas na veľmi radikálny rez do kádra: na piatkový duel z "preventívnych dôvodov" nenastúpil Taylor Hall, najväčšia hviezda Devils. Podľa všetkého je na predaj.
O víťaza Hart Trophy 2018 je údajne veľký záujem v celej NHL a New Jersey potrebuje. Ideálne v podobe posily do bránkoviska či do obrany. Alebo, ak sa vedenie sústredí na budúcnosť viac ako na súčasnosť, ďalšie výbery v prvom kole draftu.
"Samozrejme, že je to veľká správa. Nebudem klamať. Keď si jeden z najlepších hráčov v lige neoblečie dres na zápas, tak je to veľká vec," povedal Nasreddine.
Devils hrajú ďalší zápas už v sobotu, z Colorada sa presunuli do Arizony. V sobotu ráno ešte nebolo jasné, aký bude Hallov ďalší osud.
Jasné bolo len to, že ak si New Jersey chce udržať priazeň stále menej trpezlivých fanúšikov, táto bieda sa musí skončiť.
"Takto to ďalej nejde," krútil hlavou Zacha. "Musíme to prelomiť. Čo najskôr."