sedin113017

Marián Gáborík sa stal prvou hviezdou duelu Los Angeles Kings proti Washington Capitals, keď svojimi prvými dvoma gólmi v sezóne dosiahol hostí k výhre 5:2. Tomáš Tatar skóroval ôsmykrát v ročníku v zápase proti Montreal Canadiens, ktorý však domáci Detroit Red Wings nezvládli v pomere 3:6.

Jediným Slovákom ktorý vo štvrtok nebodoval, bol Richard Pánik. Jeho Chicago Blackhawks pred svojimi fanúšikmi podľahli Dallas Stars 3:4 po predĺžení. Za víťazov zažiaril Radek Faksa, ktorý strelil gól a pridal aj asistenciu. Český veterán Jaromír Jágr asistenciou pomohol Calgary Flames k úspechu proti Arizona Coyotes.
Veľký míľnik padol v dueli Nashville Predators - Vancouver Canucks. Švédsky útočník Daniel Sedin sa v drese Vancouveru stal 87. hráčom histórie, ktorý dosiahol métu 1000 bodov v základnej časti NHL.
Nashville Predators - Vancouver Canucks 3:5
Pre Canucks išlo o veľký zápas. Proti porazenému finalistovi minulého ročníka, ktorý sa dostal do fantastickej formy, dokázali hodiť za hlavu sériu troch porážok. Hoci prehrávali postupne 0:1, 1:2 a ešte po druhej tretine aj 2:3, troma gólmi v poslednej desaťminútovke duel otočili.
Daniel Sedin navyše nasledoval svoje dvojča Henrika, ktorý zavŕšil tisíc bodov v základnej časti už v januári. Danielovi dnes stačilo 12 a pol minúty pobytu na ľade, aby si pripísal gól a dve prihrávky. Henrik priložil ruku k dielu troma asistenciami, Brock Boeser končil zápas rovnako s troma bodmi za dva góly a prihrávku.

Dres Canucks si v minulosti obliekalo niekoľko veľkých hviezd, ale práve švédske bratské duo s obrovskou prevahou dominuje historickému bodovaniu klubu. Vo farbách Vancouveru totiž métu 1000 bodov nedosiahol nikto iný. Daniel Sedin má teraz na konte 1001 bodov z 1251 duelov za 376 gólov a 625 finálnych prihrávok.
Tridsaťsedemročný Daniel Sedin najprv asistoval v druhej tretine pri góle, ktorý dal Loui Eriksson, v 51. minúte potom svojím šiestym gólom sezóny zavŕšil tisícku a keď potom Loui Eriksson znovu trafil do prázdnej bránky, začal aj tú ďalšiu.
"Keď sa to stane, tak sa to stane," povedal už minulý týždeň Daniel Sedin. "Tento rok je moja úloha v tíme odlišná v porovnaní s predchádzajúcimi sezónami, takže to môže prísť v ďalšom zápase, ale aj napríklad až o šesť zápasov. Ale budem rád, keď sa toho dočkám."
Okrem oboch dvojčiat sú jedinými ďalšími stále aktívnymi hráčmi v súťaži s aspoň tisíckou bodov na konte Jaromír Jágr (Calgary Flames), Joe Thornton (San Jose Sharks), Patrick Marleau (Toronto Maple Leafs), Sidney Crosby (Pittsburgh Penguins) a Alex Ovechkin (Washington Capitals).

Washington Capitals - Los Angeles Kings 2:5
Kings proti veľmi silnému sokovi potvrdili návrat lepších čias a predovšetkým výsledkov. Capitals v predchádzajúcich troch dueloch jasne zdolali Ottawu 5:2, následne aj najlepší tím ligy Tampu Bay 3:1 a naposledy uspeli výsledkom 4:2 aj v Toronte.
Lenže tentoraz bodovalo štvrtýkrát za sebou Los Angeles. K tretej výhre v rade, čo Kings zažili naposledy pred mesiacom, pomohlo niekoľko faktorov. Výborný Jonathan Quick medzi tyčami (27 zákrokov), viera v úspech napriek stavu 0:1 a 1:2 či dva zlepené góly len v priebehu deviatich sekúnd v polovici zápasu.

Tridsaťpäťročný Gáborík však napísal samostatnú kapitolu. Vo svojom štvrtom štarte sezóny najprv vyrovnal prvým gólom tohto ročníka na 1:1 a potom zásahom do prázdnej bránky poistil výhru Kings, keď zvýšil na 4:2.
Radosť z Gáboríkovho návratu po zranení netajil ani tréner John Stevens. "Už mal za sebou tri zápasy, v ktorých sa mu darilo naozaj dobre. A dnes bol skrátka fantastický," ocenil Stevens prínos slovenského forvarda, ktorý si vyslúžil ocenenie prvej hviezdy zápasu.
Detroit Red Wings - Montreal Canadiens 3:6
Montreal potvrdil pocit istoty s Careym Priceom za chrbtom. Práve uzdravený gólman a jeho výkony boli za štartom súčasnej série štyroch výhier, ktoré slávny klub dotiahli blízko k pozíciám pre play off.
A to aj napriek tomu, že Montreal za 27 odohraných duelov zažil už dve mimoriadne zlé série. Najprv hneď na štarte sezóny síce pretlačil Buffalo, ale nasledovala séria siedmich porážok. A pred Priceovým uzdravením Canadiens stratili päť duelov po sebe.

V Detroitu síce Montreal po vedúcom góle Brendana Gallaghera stratil vedenie, keď Tatar ešte v prvej tretine otočil na 2:1, ale potom prišlo päť gólov za sebou v podaní Canadiens.
Gallagher bol hviezdou večera v Little Caesars Arene vďaka dvom gólom, ku ktorým pridal aj prihrávku. Tomáš Plekanec prispel k víťazstvu dvoma asistenciami.
"Teraz už hráme nejaký čas lepšie. A toto je pre nás mimoriadne dôležitý týždeň," zdôraznil Gallagher. "Vyhrali sme štyri zápasy, vrátane niektorých v rámci našej divízie, teraz nás v sobotu čaká znovu Detroit, ale šancu na ďalšiu výhru budeme mať tentoraz doma."
Calgary Flames - Arizona Coyotes 3:0
Štyridsaťpäťročný Jágr sa vrátil do zostavy Flames po zdravotnej pauze, ktorá tentoraz znamenala jediný zápas, v ktorom jeho súčasný zamestnávateľ podľahol Torontu 1:4.
Teraz si ale hokejisti Calgary napravili chuť a najhoršiemu celku súťaže uštedrili tretiu porážku za sebou. Góly padali až od druhej tretiny, Mark Jankowski zaobstaral dva, Mikael Backlund trafil raz. Brankár Mike Smith vychytal svoj bývalý tím 28 zákrokmi a má druhú nulu v sezóne.

Jágr sa parádnou prihrávkou podieľal hneď na prvom góle zápasu, ktorý dal Jankowski a ktorý sa neskôr ukázala aj ako víťazný. Česká legenda strávila na ľade necelých 15 minút.
Výsledky ostatných štvrtkových zápasov:
Minnesota Wild - Vegas Golden Knights 4:2
Edmonton Oilers - Toronto Maple Leafs 4:6
Chicago Blackhawks - Dallas Stars 3:4 po predĺžení

Hokejisti Minnesota Wild po dvoch vysokých porážkach v St. Louis (3:6) a vo Winnipegu (2:7) zabrali a porazili Vegas
Golden Knights, ktorí naopak druhýkrát za sebou ostali bez bodu.
Hoťom nepomohlo ani to, že obranca Luca Sbisa sa vrátil do zostavy po zranení a sedemzápasovej absencii, zranení útočníci David Perron a William Carrier naopak ostali mimo hry.
Hlavný podiel na výhre Wild mal skúsený ťahúň Eric Staal. Tridsaťtriročný forvard dvakrát skóroval a vylepšil svoju bilanciu v sezóne už na 23 bodov v 25 zápasoch za 10 gólov a 13 asistencií.
Hráči Edmonton Oilers sa museli zaobísť bez zraneného gólmana Cama Talbota. Laurent Brossoit na jeho mieste síce predviedol 30 úspešných zákrokov, ale lepšie zvládnutý finiš priniesol výhru hosťujúcim Maple Leafs, ktorí v priebehu duelu premárnili vedenie 3:1 a 4:3.
Súboj mladých pušiek vyznel nielen z pohľadu tímu, ale aj z osobného hľadiska, lepšie pre Austona Matthewsa, ktorý dal gól a na ďalší prihral, domáci Connor McDavid raz skóroval.
Dallas Stars vybojovali cennú výhru na ľade Chicago Blackhawks, keď si s domácim tímom poradili po predĺžení. Veľmi úspešný večer zažil Radek Faksa, ktorý premenil trestné strieľanie v oslabení, pridal aj asistenciu a skvelo tak nadviazal na minulý duel proti Vegas, v ktorom nastrieľal bleskový hetrik. Richard Pánik vyšiel vo farbách domácich naprázdno.
1. Brendan Gallagher (MTL): 2 góly, 1 asistencia, 3 strely, plus/mínus 2, čas na ľade 15:20
2. Marián Gáborík (LA): 2 góly, 2 strely, plus/mínus 1, čas na ľade 15:03
3. Daniel Sedin (VAN): 1 gól, 2 asistencie, 4 strely, plus/mínus 1, 1000. bod v základnej časti NHL