Duchene štyrmi bodmi priviedol Columbus k výhre

V základnej časti hokejisti Tampy Bay suverénne kraľovali, ale v úvode série 1. kola play off sa držitelia Presidents' Trophy dostali do veľkých problémov. Lightning po úvodnej porážke 3:4 doma podľahli Columbusu aj v druhom zápase a útočník Matt Duchene sa na výhre 5:1 podieľal štyrmi bodmi za gól a tri asistencie.

Tímu, ktorý ovládol dlhodobú časť s náskokom 21 bodov pred Calgary Flames a Boston Bruins a 62 výhrami vyrovnal rekord NHL, nepomohla ani asistencia slovenského obrancu Erika Černáka, ktorý bodoval aj v prvom dueli série.
Tampa Bay Lightning - Columbus Blue Jackets 1:5 (stav série: 0:2)
Kým v úvodnom dueli Lightning v 18. minúte viedli už 3:0 a potom duel stratili, druhý súboj od začiatku patril Blue Jackets, ktorí nadviazali na skvelú druhú polovicu stredajšieho zápasu. V čase 11:44 sa už radovali z vedenia 2:0.

Panarin stál na konci krásnej kombinačnej akcie

V šiestej minúte pri ľavom mantineli po Černákovej rozohrávke Duchene zobral puk J.T. Millerovi, našiel pred bránkou Cama Atkinsona, ktorý zblízka prekonal Andreia Vasilevskiyho. S 41 gólmi najlepší strelec Columbusu v základnej časti tak otvoril svoj gólový účet v play off.
Tampa sa dostala do dvojgólovej straty pri vylúčení Ondřeja Paláta, keď sa od modrej čiary presadil Zach Werenski. Po 88 sekundách druhej tretiny Blue Jackets zužitkovali ďalšiu presilovku a po pokuse Artemiho Panarina z ľavého kruhu sa Duchene na druhý raz presadil pred bránkoviskom.
"Keď všetci hráme sebavedomo a rýchlo si posúvame puk, tak máme veľmi nebezpečné presilovky. Keď v nich stratíme puk, snažíme sa ho čo najrýchlejšie získať späť. A rozdiel robí aj vyhrané vhadzovanie," povedal Atkinson.
Presne po piatich minútach záverečného dejstva vykresal nádej pre domácich pokus Mikhail Sergacheva, ktorý sa odrazil za chrbát Sergeia Bobrovskyho ešte od korčule beka Markusa Nutivaaru. Dvadsaťjedenročný Černák si pri góle pripísal druhú asistenciu a bodoval tak v obidvoch dueloch série. V piatok sa dokonca stal druhým najvyťaženejším hráčom celého tímu, medzi mantinelmi strávil viac ako 22 minút.
Lenže po štyroch minútach Riley Nash strelou z pozície medzi kruhmi vrátil Columbusu trojgólový náskok a v čase 52:15 Panarin zavŕšil výsledok po krásnej kombinácii hostí, keď po prihrávke Duchenea zavŕšil do odkrytej bránky.
"Naozaj sa mi páči, ako náš tím hrá. Stále sa zlepšujeme. V treťom dueli musíme byť zase lepší ako v tom druhom," vyhlásil tréner Columbusu John Tortorella.
Bez bodu ostáva v sérii vo farbách Tampy Bay Nikita Kucherov, ktorý získal Art Ross Trophy so 128 bodmi za 41 gólov a 87 asistencií z 82 duelov. Navyše bol v 56. minúte za zákrok na Nutivaaru vylúčený na päť minút a do konca duelu a v sobotu ho čaká disciplinárne konanie.
[Kompletné pokrytie série Tampy Bay s Columbusom]
"Sme v ťažkej situácii, ale nič nevzdávame. Musíme otočiť list a vyhrať vonku. Teraz sa už sústredím len na zápas číslo 3. Je to ťažké, pretože sa to pre nás nevyvíja dobre," vyhlásil kapitán Lightning Steven Stamkos.
Ďalší zápas: Nedeľa 14. apríla (pondelok 15. apríla 1:00 SELČ) v Nationwide Arene v Columbuse.