Vegas_Palat

Počas sezóny 2017-18 vám NHL.com/sk každý piatok prináša rebríček Super 10 - prehľad najsilnejších tímov ligy podľa aktuálnej situácie, celkovej kvality a momentálnej formy. Ponúka iný obraz ako klasická tabuľka, sleduje trendy a silu mužstiev podľa posledných výsledkov, schopnosti bojovať proti iným dobrým tímom, formy opôr a ďalších faktorov.

V priebehu januára si každý hokejista NHL užije takzvaný 'bye week' - povinnú pauzu, počas ktorej nesmie ísť na štadión a oddýchne si od tréningov i neúprosného kolotoča zápasov. V novom vydaní rebríčka Super 10 sme sa preto pozreli na to, kedy mali aktuálne najsilnejšie tímy ligy voľný týždeň (väčšinou päť až šesť dní), čo to s nimi urobilo a aký ďalší program ich čaká.
1. Vegas Golden Knights (30-11-3; 63 bodov)Pred týždňom: 1.
Prestávka Golden Knights trvala len päť dní (od 8. do 12. januára) a tím sa po nej chvíľu hľadal: prehral s Edmonton Oilers 2:3 po predĺžení a s Nashville Predators 0:1. Proti ligovej jednotke Tampa Bay Lightning však opäť zabral a potvrdil svoju silu štvrtkovou výhrou 4:1.

2. Boston Bruins (26-10-8; 60 bodov) Pred týždňom: 3.
Navlas rovnakú pauzu ako Vegas mal aj rozbehnutý Boston, ktorému to však vôbec neuškodilo. Dvakrát si poradil s Montreal Canadiens a medzitým bodoval proti Dallas Stars, s ktorými prehral po predĺžení. Bruins sa tak opevnili na druhom mieste Atlantickej divízie s piatimi bodmi a zápasom k dobru na nedávno ešte jednoznačného lídra ligy Tampu Bay.
3. Tampa Bay Lightning (31-11-3; 65 bodov)Pred týždňom: 2.
Lightning zakončili 'bye week' trvajúci od 12. do 17. januára porážkou s Vegas a ukázali, že s príchodom zimy trochu stratili jesennú formu: v januári vyhrali len tri zo siedmich duelov (3-3-1). Navyše ich čaká osemzápasový trip po mestách súperov, v polovici prerušený All-Star víkendom na ich ľade v Amalie Arene.
4. Nashville Predators (27-11-6; 60 bodov)Pred týždňom: 5.
Predators ukázali svoju silu pred aj po prestávke, ktorá pre nich trvala od 10. do 15. januára. Pred ňou dvakrát vyhrali a bodovali v troch dueloch po sebe, po nej opäť dvakrát zvíťazili, vrátane 'skalpu' Golden Knights. Z nasledujúcich šiestich duelov ich Nashville hrá päť doma.
5. Colorado Avalanche (25-16-3; 53 bodov)Pred týždňom: 8.
Nathan MacKinnon vo fantastickej forme (17 bodov v posledných ôsmich zápasoch) ťahá Avalanche rýchlym tempom nahor. Colorado vyhralo osem zápasov v rade a šesťdňová pauza od 7. do 12. januára ho vôbec nezastavila - po nej zdolalo Dallas Stars, Anaheim Ducks aj San Jose Sharks. Tím hral na druhej strane deväťkrát za sebou doma, teraz ho naopak čaká šesťzápasový trip.

6. Washington Capitals (28-14-4; 60 bodov)Pred týždňom: 4.
Washington mal trochu zvláštny rozpis, pretože ešte pred povinnou pauzou (13.-17. januára) mu vyšla štvordenná prestávka po 2. januári. Po nej však tím vyhral tri zo štyroch zápasov a po 'bye weeku' potom podľahol New Jersey Devils až po predĺžení. Capitals hrajú z nasledujúcich ôsmich duelov päťkrát proti súperom zo svojej Metropolitnej divízie a môžu si tak upevniť postavenie na jej čele.
7. Calgary Flames (25-16-4; 54 bodov)Pred týždňom: 10.
Flames zakončujú svoju prestávku v piatok, trvala od 15. januára. Uvidíme, či nebola skôr na škodu - pred ňou totiž Calgary vyhralo sedem zápasov v rade a vytiahlo sa na tretie miesto v Pacifickej divízii. Tím teraz čaká šesť zo siedmich zápasov doma, pocestuje len do susedného Edmontonu. Otázkou je, či je to výhoda, Flames totiž hrajú lepšie vonku.
Viac o téme: [Kam povedú Jágrove kroky? Stále nie je jasno]
8. St. Louis Blues (28-17-3; 59 bodov)Pred týždňom: mimo top 10
Blues od začiatku sezóny sužovali zranenia a povinné voľno (10.-15. januára) im tak veľmi prospelo. Kým pred ním trikrát za sebou prehrali a dostali pri tom 17 gólov, po ňom dvakrát zvíťazili a inkasovali vždy len jeden gól. Do konca januára navyše hrajú len doma, takže načerpané sily by im mali vydržať dlhší čas.

9. Winnipeg Jets (26-13-7; 59 bodov)Pred týždňom: 7.
Aj Jets privítali 'bye week', ktorý pre nich trvá šesť dní a skončí sa sobotným duelom proti rozbehnutému Calgary. Pred ním totiž hrali päť zápasov za deväť dní a v závere tejto série bol cítiť: po troch výhrach dvakrát prehrali a vždy dali len jeden gól. Celkovo sú pritom s 152 gólmi tretím najlepšie strieľajúcim tímom ligy.
10. Pittsburgh Penguins (25-20-3; 53 bodov)Pred týždňom: mimo top 10
Šampióni sa prebúdzajú. Penguins vyhrali po nevydarenom konci starého roka šesť z ôsmich januárových zápasov. Pred povinným voľnom (8.-12. januára) si poradili aj s rozbehnutým Bostonom (6:5 po predĺžení) a po ňom vyhrali tri zo štyroch duelov. Dostali sa tak späť na postupové miesto - aktuálne držia druhú divokú kartu vo Východnej konferencii.
Vypadli z top 10: Los Angeles Kings, Dallas Stars