GettyImages-1096681784

Sobota v NHL už tradične priniesla veľké množstvo zápasov a v 14 súbojoch sa predstavili aj šiesti Slováci. Erik Černák strelil svoj druhý gól v lige a pomohol ním Tampe poraziť Pittsburgh 5:4. Presadil sa aj Tomáš Tatar, ktorého Montreal nakoniec prehral s Torontom po predĺžení. Dvadsaťosemročný útočník si pripísal 40. bod v sezóne.

Forvard Canadiens bol v sobotu jediným porazeným Slovákom. Boston Bruins so Zdenom Chárom a Petrom Cehlárikom po predĺžení zdolali Kings, Ottawa v zostave s Christiánom Jarošom vybojovala cennú výhru nad Winnipegom a Arizona s Richardom Pánikom si tesne poradila s Dallasom.
Černák dal druhý gól
Najlepší tím ligy Tampa Bay Lightning porazil Pittsburgh Penguins. Domáci vyhrali ofenzívne ladený duel v Amalie Arene tesne 5:4. Lightning bodovali piatykrát za sebou, z toho trikrát uspeli, 'Pens' naopak štvrtýkrát v rade prehrali.
Černák sa presadil strelou bez prípravy v úvodnej tretine duelu a zariadil Lightning vedenie 2:1. Dvadsaťjedenročný slovenský obranca dal druhý gól v posledných troch dueloch. Úplne prvýkrát v NHL skóroval minulú sobotu na ľade Rangers, kde pomohol k výhre 3:2.
V 33 dueloch sezóny zatiaľ nazbieral 9 bodov za 2 góly a sedem asistencií. V súboji s Penguins skončil s troma kladnými bodmi a celkovo má v bilancii plus/mínus výborné číslo 15.
Kapitán Sidney Crosby nastúpil v drese hostí na duel základnej časti číslo 916 a prekonal tak legendárneho Maria Lemieuxa v najvyššom počte odohraných duelov v histórii klubu. Rekordný zápas oslávil prihrávkou.
"Som šťastný, že som v Pittsburghu. Čas letí naozaj rýchlo," podotkol Crosby, ktorý hrá svoju 14. sezónu. "Mám veľa skvelých spomienok z uplynulých zápasov a veľmi rád by som ich ešte veľa odohral. Práve takto vnímam ten rekord."
Penguins skórovali ako prví, keď premiérovo v NHL trafil Garrett Wilson. Domáci kontrovali tromi gólmi v rade, ale pri odchode na druhú prestávku bolo vyrovnané 3:3. Lightning potom odskočili dvoma gólmi na 5:3 zásluhou Tylera Johnsona a J.T. Millera, čo sa ukázalo ako rozhodujúce. Pri góle Johnsona asistoval Ondřej Palát.
Obranca víťazov Victor Hedman sa vďaka prihrávke dostal na míľnik 400 bodov (89+311) v základnej časti NHL. Stihol to za 674 zápasov.

Černák prestrelil všetko pred sebou

Tatarova štyridsiatka
Montreal síce strelil úvodný gól zápasu, ale nakoniec získal len bod. Andrew Shaw sa po zranení vrátil do zostavy a poslal Canadiens do vedenia. Ich radosť však netrvala dlho, Maple Leafs po prvej časti viedli vďaka gólom Andreasa Johnssona a Nikitu Zaitseva.
V úvode druhej tretiny sa dostal k slovu Tatar, ktorý štvrtýkrát v kariére dosiahol métu 40 bodov. Po prihrávke Shea Webera vypálil zápästím a vyrovnal skóre na 2:2. Asistenciu si pripísal aj gólman Carey Price, ktorý tak bodoval vo svojom 600. zápase v NHL.
Dvadsaťosemročný forvard, ktorý tento týždeň vynechal zápas kvôli chorobe, nazbieral v 55 dueloch tejto sezóny 17 gólov a 23 asistencií.
Brendan Gallagher neskôr využil presilovku a William Nylander v polovici strednej časti poslal duel do predĺženia. To necelých 3 minútach ukončil John Tavares, ktorý sa presadil z bekhendu po prihrávke Mitcha Marnera.
"Väčšinu času to bol tesný zápas, bol to rýchly hokej na vysokej úrovni. Videli ste, že sa bojovalo o každý milimeter ľadu. Sú to pre nás dôležité dva body a veľmi sa z nich tešíme," uviedol strelec víťazného gólu Tavares.
Maple Leafs predĺžili svoju víťaznú sériu proti Montrealu už na šesť duelov, čo je ich najdlhšia šnúra úspechov proti tomuto súperovi od prelomu rokov 1950 a 1951.

Tatar si vybojoval cestu a vyrovnal

Sharks nespomaľujú
San Jose jasne zvládli duel na ľade Edmontonu a vybojovali už piate víťazstvo v rade. Výber prvej hviezdy zápasu bol jasný, keďže Kevin Labanc trafil v každej tretine a nastrieľal tak svoj úplne prvý hetrik v NHL.
"Je to neuveriteľné. Je to niečo naozaj veľké a neviem, ako to opísať," vyhlásil Labanc. "Navyše je super, že na ľad priletelo aj pár čiapok. Bola to zábava a vydarený zápas. Okrem toho hetriku máme aj dva body, čo je pre nás dôležité."
Tomáš Hertl prispel k výhre dvoma bodmi, minimálne dva zápisy nazbieral v treťom z posledných piatich duelov. Najprv prišla na rad prihrávka pri góle na 2:0, ktorý strelil Evander Kane. V 45. minúte potom Hertl po sólovej akcii zvýšil už na 5:1 a definitívne tak pochoval akékoľvek nádeje Oilers.
Veterán Joe Thornton prispel dvoma prihrávkami a v počte asistencií (1409) sa dotiahol na deviatu priečku historického prehľadu, na ktorej je legendárny Gordie Howe.
Sharks sa piatou výhrou za sebou posunuli na 73 bodov a na chvíľu sa dotiahli na Flames, ktorí však následne opäť odskočili, keďže neskôr porazili Vancouver.

Labancov premiérový hetrik v NHL

Bergeron hviezdou drámy v Bostone
Prestrelku v TD Garden, kde Kings poriadne potrápili domácich Bruins, rozhodol v presilovej hre v čase 62:34 Patrice Bergeron.
Bruins predĺžili svoju bodovú sériu na šesť zápasov, z toho ich polovicu vyhrali. Ale získaný bod bol dôležitý aj pre hostí. Los Angeles sa vďaka nemu odlepilo odo dna Západnej konferencie a prenechalo túto nelichotivú pozíciu tímu Anaheim Ducks.
Kings tak navyše potvrdili veľmi dobré výsledky z posledného obdobia a bodovali už v štvrtom dueli v rade. Na play off momentálne strácajú šesť bodov.
Bergeron gólom zakončil svoj veľký večer. Bruins ho pred úvodným buly ocenili za 1000 odohraných zápasov v základnej časti NHL, ktoré odohral výhradne v drese Bostonu. Svoj jubilejný duel odohral v utorok proti New York Islanders.
Odvďačil sa za to gólom a dvoma prihrávkami. "Dosiahnuť túto výhru bolo výnimočné," pochvaľoval si Bergeron. "A práve to som hovoril aj na striedačke - poďme nájsť cestu, ako vyhrať. A podarilo sa nám to."
Boston skóroval po bezgólovom prvom dejstve skóroval ako prvý, ale ešte do druhej prestávky prehrával 1:2. Potom troma rýchlymi gólmi otočil na 4:2. Presadil sa aj David Krejčí, ktorému asistoval jeho krajan David Pastrňák a predĺžil tak svoju bodovú sériu na sedem zápasov.
Kings nerezignovali a stihli vymazať stratu, ale posledné slovo mal Bergeron.
Charlie McAvoy, Danton Heinen a Brad Marchand sa pod výhru podpísali gólom a prihrávkou.
Útočník Peter Cehlárik skončil s dvoma mínuskami, kapitán Zdeno Chára bol opäť raz najvyťaženejším hráčom celého tímu. Za rovných 24 minút na ľade nazbieral jeden plusový bod, dva hity a odsedel si aj jeden menší trest.
"Nakoniec je to dobrý bod," pripustil aj napriek porážke kouč hostí Willie Desjardins. "Chlapci zabojovali a vyhrabali sa späť. Nebolo ťažké sa po zlom vstupe do tretiny zosypať. Tam sme samozrejme mali hrať lepšie, ale na tejto partii sa mi páči, že sa nikdy nevzdáva."

Bergeron trafil v presilovke v predĺžení

Flyers zničili Ducks
Gólman Carter Hart ôsmou výhrou po sebe vyrovnal rekord NHL. Rovnako dlhú víťaznú sériu ešte pred 21. narodeninami zatiaľ v histórii stihol len Jocelyn Thibault v drese Quebec Nordiques medzi 6. a 26. marcom 1995.
"Tieto veci naozaj nesledujem," odmietol Hart úvahy o novom rekorde. "Je to fajn, ale my skrátka len chceme vyhrávať každý zápas. A práve teraz hráme naozaj veľmi dobrý hokej."
Hart sa pod vysoké víťazstvo Flyers nad Ducks 6:2 podpísal 30 zákrokmi. Sean Couturier mal gól a dve asistencie, jeho spoluhráči Phil Varone, Michael Raffl a Travis Konecny všetci traja stihli gól a prihrávku.
Jednu asistenciu si pripísal aj Jakub Voráček, ktorý bodoval už v šiestom dueli v rade.
Philadelphia uspela v deviatom z posledných 10 vystúpení, Anaheim naopak siedmykrát v rade odchádzal z ľadu porazený (pri celkovom skóre 8:37), navyše vždy minimálne trojgólovým rozdielom a teda aj bez zisku jediného bodu. Z posledných 21 zápasoch ich Ducks vyhrali len dva.
"Je to vyčerpávajúce a veľmi tvrdé," neskrýval trápenie kouč porazených Randy Carlyle. "Nečakáte, že niečím takým budete prechádzať až tak dlho a navyše sa to stále predlžuje."

Ostatné zápasy: Panthers porazili šampiónov, Avalanche prehrali šiestykrát v rade, Blues naďalej víťazia
Florida Panthers vo Washingtone postupne viedli 2:0, 3:1 a 4:2, ale obhaca Stanley Cupu napriek tomu dosiahol len jeden bod, ktorý v čase 56:54 zaistil Evgeny Kuznetsov. V polovici druhej minúty predĺženia však Mike Hoffman rozhodol o výhre Panthers. Vylúčeným hriešnikom bol paradoxne Brett Connolly, ktorý v stíhacej jazde pomohol domácim troma bodmi (2+1).
Vancouver zdolal lídra Západnej konferencie z Calgary až po samostatných nájazdoch. Flames s Davidom Rittichom v bránke získali len bod hlavne preto, že gólman domácich Jacob Markstrom celý večer deptal Flames svojím fantastickým výkonom. Hráči Calgary naňho vyslali 47 striel, z ktorých inkasoval len tri góly.
Séria porážok Colorado Avalanche sa predĺžila na šesť, keď po výsledku 3:4 po predĺžení padli na ľade New York Islanders. Hostia síce ešte po 38 minútach viedli 2:0, ale potom v závere zachraňovali aspoň bod. Obranca Ryan Pulock v čase 62:23 rozhodol o víťazstve Islanders svojím druhým gólom v sezóne.
Zdá sa, že St. Louis Blues sa prebudili včas. Séria piatich víťazstiev, ktorá je po výsledku 3:2 v dueli s Nashville Predators ich najdlhšia v sezóne, ich v Západnej konferencii drží na postupovej pozícii do play off. Dvadsaťpäťročný brankár Jordan Binnington bol znova oporou, predviedol 29 úspešných zákrokov.