Súhrn: Černák a Tatar pomohli k výhram

Obranca Tampy prispel k 15. zisku bodov v rade, útočník Montrealu bodoval už vo štvrtom zápase po sebe

Autor NHL.com/sk @NHLsvk

NHL sa rozlúčila s kalendárnym rokom 2018 výdatnou porciou 13 zápasov. Predstavili sa aj dvaja Slováci a obaja sa presadili aj bodovo. Erik Černák asistenciou pomohol k triumfu Tampy Bay nad Anaheimom po predĺžení a Lightning aj vďaka nemu bodovali už v 15. zápase v rade. Svoju sériu predĺžil aj Tomáš Tatar, ktorý sa presadil už štvrtý raz za sebou. Tentoraz Montreal aj s jeho pomocou rovnako po predĺžení uspel v Dallase.

Tampa predĺžila bodovú sériu

Hráči Tampy Bay dokázali bodovať v pätnástom dueli za sebou, keď po predĺžení zvíťazili na ľade Anaheimu 2:1. Prispel k tomu aj Černák, ktorý v úvodnej tretine prihral na gól Nikitu Kucherova.

Kucherov v siedmej minúte zakončil akciu Lightning a poslal hostí do vedenia. Brayden Point poslal puk Černákovi, ktorý z behendu presne našiel Kucherova a ten bez prípravy prestrelil Johna Gibsona.

Ešte do záveru prvej tretiny Ducks vyrovnali, keď po prihrávke Ondřeja Kašeho skóroval Nick Ritchie. Potom už skóre ostalo bez zmien.

Rozlúsknutie prišlo až v predĺžení, v ktorom Point rozhodol o víťazstve lídra ligy. Brankár Andrei Vasilevskiy zažiaril 35 zákrokmi a pripísal si jubilejnú 100. výhru v NHL.

Lightning uzavreli mesiac bez porážky v riadnom hracom čase druhýkrát v histórii klubu, prvýkrát sa to tímu podarilo v sezóne 2003/04.

Tatar nezastavuje

Canadiens zvládli duel pred fanúšikmi Dallasu, keď Stars zdolali 3:2 po predĺžení. Domáci sa naopak po dvoch výhrach v rade museli uspokojiť s jedným bodom. Na víťazstve sa asistenciou podieľal aj Tatar, ktorý asistoval pri góle Phillipa Danaulta.

Slovenský útočník bodoval už vo štvrtom dueli v rade a počas tejto série nazbieral dokopy sedem bodov. V pondelok pridal už 17. asistenciu v sezóne a po 40 dueloch sezóny má na konte 31 bodov.

Duel rozsekol už po 14 sekundách nadstaveného času Jeff Petry, ktorý zužitkoval prihrávku Paula Byrona a zaistil svojmu mužstvu zisk jedného bodu navyše.

Canadiens do zápasu vstúpili lepšie, v čase 16:35 trafil Danault a zaistil svojmu mužstvu vedenie. Dallas však v druhom dejstve vývoj zápasu úplne otočil.

Najprv v čase 23:02 Radek Faksa vyrovnal svojím siedmym gólom v sezóne a kapitán Jamie Benn potom v závere tretiny poslal Stars do vedenia.

Montreal sa však nevzdal, v tretej časti po Tatarovej asistencii opäť udrel Danault a nasmeroval duel do predĺženia. To vzápätí ukončil presnou strelou Byron.

Canadiens napriek výhre trápi skutočnosť, že útočník Andrew Shaw už po dvoch striedaniach odstúpil kvôli zraneniu v hornej časti tela.

Nashville ukončil sériu prehier

Hráči Nashvillu vo veľkom štýle ukončili sériu šiestich prehier, keď na ľade Washingtonu presvedčivo zvíťazil 6:3.

Capitals vyšli bodovo naprázdno napriek tomu, že obaja Česi v ich drese odohrali veľmi vydarený duel. Michal Kempný a Jakub Vrána totiž potrebovali len necelých deväť minút na to, aby sa obaja zapísali medzi strelcov a zaistili svojmu tímu nádejný náskok.

Kempný v čase 4:33 otvoril skóre, o štyri minúty neskôr pridal svoj 12. gól v ročníku aj Vrána. Za hostí síce vzápätí znížil Rocco Grimaldi, ale Chandler Stephenson v polovici duelu vrátil Capitals dvojgólový náskok. Ale to bolo zo strany domácich všetko.

V ďalšom priebehu zápasu sa už presadzovali len hostia, ktorí piatimi zásahmi skóre úplne otočili. Žiaril predovšetkým útočník Ryan Johansen, ktorý ku gólu pripojil aj dve asistencie.

"Je to pre nás veľmi cenné víťazstvo. Najmä preto, že sme prehrávali 1:3," upozornil Grimaldi. "Zápas sme nevzdali, stále sme verili, že s tým môžeme niečo urobiť. Výhra nad víťazmi Stanley Cupu sa počíta."

Predators tak uspeli po šiestich porážkach v rade, na triumf vonku čakali dokonca desať zápasov. Pred duelom vo Washingtone naposledy vyhrali na ľade súpera 10. novembra v Dallase.

Hladký triumf Devils

Hokejisti New Jersey sa rozlúčili s rokom 2018 na víťaznej vlne, keď v domovskom Prudential Center jednoznačne porazili Vancouver 4:0 a skompletizovali tretí triumf v rade.

Devils mali duel od začiatku pod kontrolou. Brian Boyle v prvej tretine otvoril skóre a krátko pred koncom úvodného dejstva sa presadil aj Miles Wood.

Posledný gól domácich strelil Pavel Zacha, keď využil prihrávku Stefana Noesena a bez prípravy prestrelil Andersa Nilssona.

Canucks síce ovládli druhú tretinu a takmer sústavne vyvíjali tlak, na fantastického gólmana Mackenzieho Blackwooda však nestačili. Ten si pripísal 25 úspešných zákrokov a stal sa prvým nováčikom v histórii klubu, ktorý zaznamenal dve čisté kontá v rade.

"Je to úžasný pocit, ani ho poriadne neviem opísať," usmial sa Blackwood. "Všetko nám teraz vychádza. Chlapci hrajú skvelo, veľmi mi pomáhajú. Potom mám svoju úlohu výrazne uľahčenú."

V záverečnej tretine ešte Sami Vatanen zvýšil náskok domácich, keď zužitkoval presilovú hru.

Flyers sa stále trápia

Bieda Philadelphie nemá konca. Flyers v pondelok padli na ľade Caroliny 1:3 a utrpeli už tretiu prehru v rade. Aj naďalej tak figurujú na predposlednom mieste tabuľky Východnej konferencie.

"Prvá tretina bola z našej strany výborná, ale potom sme prestali hrať," pokrútil hlavou tréner hostí Scott Gordon. "Netlačili sme sa dopredu, viazol nám prechod z obranného pásma."

Skóre zápasu otvoril v čase 10:47 domáci Lucas Wallmark, už po šiestich sekundách druhej tretiny zvýšil vedenie Caroliny Jordan Martinook. Ten sa postaral o najrýchlejšie strelený gól v jednej tretine v histórii klubu.

"Veľmi som nevedel, čo urobiť s pukom, tak som vystrelil," usmial sa Martinook. "Síce to išlo od lapačky brankára, ale ten gól samozrejme beriem. Veľmi nám pomohol."

O dve minúty neskôr sa presadil aj Andrei Svechnikov, ktorý vyhnal z bránky Cartera Harta. Nahradil ho Michal Neuvirth, ktorý si pripísal 23 úspešných zákrokov a neinkasoval ani raz.

Carolina však nakoniec pohodlne triumfovala, v drese hostí už len Jakub Voráček svojím 10. gólom v sezóne skorigoval stav na 1:3.

Ostatné zápasy: Edmonton v problémoch, Calgary uspelo v prestrelke

New York Islanders pridali štvrtú výhru v rade, keď vyhrali v Buffale 3:1. Gólman Robin Lehner pochytal 39 striel domácich a navyše si pripísal aj jednu asistenciu.

Vzostup Pittsburghu pokračuje, v Minnesote sa radoval už zo šiesteho triumfu za sebou a poskočil na piatu priečku tabuľky Východnej konferencie. Phil Kessel zažiaril gólom a dvoma prihrávkami.

Columbus splnil úlohu favorita a doma prestrieľal Ottawu 6:3. Blue Jackets nastrieľali päť gólov v záverečnej tretine, Pierre-Luc Dubois si pripísal štyri body a kapitán Cam Atkinson tri.

St. Louis nevyužilo výhodu domáceho prostredia a po prehre 1:2 sa muselo skloniť pred New York Rangers. Brankár Henrik Lundqvist predviedol 39 úspešných zákrokov.

Súboj Detroitu s Floridou dostal až do nájazdov. Z triumfu 4:3 sa nakoniec tešili hostia, Jonathan Huberdeau zaobstaral víťazný nájazd už v prvej sérii.

Calgary a San Jose predviedli prestrelku ako na divokom Západe. Spolu padlo 13 gólov a triumf 8:5 nakoniec vybojovali domáci Flames. Zažiarili hlavne členovia prvého útoku Sean Monahan a Johnny Gaudreau. Prvý ohromil piatimi asistenciami, druhý pripojil dva góly a dve prihrávky.

Los Angeles potvrdilo výkonnostný vzostup, keď vyhralo v aréne Colorada 3:2 a vyhralo štvrtý z posledných piatich duelov. Víťazný gól dal veterán Dustin Brown.

Edmonton je vo veľkých problémoch, tentoraz doma nestačil na Winnipeg a utrpel už šiestu porážku v rade. Útočník Brendan Lemieux sa na úspechu Jets 4:3 podieľal dvoma gólmi.