Krejci426

Len dva dni potom, ako Boston Bruins dotiahli do víťazného konca sériu 1. kola Stanley Cupu proti Toronto Maple Leafs, zvládli úvodný zápas 2. kola, keď zdolali Columbus Blue Jackets 3:2 po predĺžení.
Okrem toho, že ukázali silu celej šírky kádra a dokázali otočiť nepriaznivý vývoj skóre aj po direkte, keď súperi dali dva góly za 13 sekúnd v tretej časti, však musia riešiť problém.

Zápas číslo 1 nedohral jeden z lídrov tímu a center druhého útoku David Krejčí.
Kouč Bruce Cassidy po dueli označil absenciu českého útočníka, ktorý nenaskočil do predĺženia, za krátkodobú. Krejčího štart v pokračovaní semifinále Východnej konferencie je teda v tejto chvíli neistý, hoci viac už kouč neprezradil.
Neistý tak ostane minimálne do začiatku druhého zápasu, ktorý sa v bostonskej hale TD Garden hrá v sobotu večer (nedeľa 2:00 SELČ).
"Dnes sa objavil. Naďalej to berieme ako krátkodobé," uviedol Cassidy v piatok, keď dal tímu namiesto tréningu voľno. "Uvidíme, ako na tom bude. Možno sa až tesne pred zápasom rozhodne, či nastúpi."
Čo by pre Boston znamenalo, keby nenastúpil?
Už na prvý pohľad problém, pretože Krejčí je dlhé roky jednou z hlavných postáv mužstva, má na pleciach druhý útok (teraz na krídle aj s Davidom Pastrňákom) a k tomu je dôležitý na buly - v prvom dueli série mal úspešnosť 66,7 percenta, čo dodáva tímu základ na budovanie útokov.

Coyle dvomi gólmi zariadil obrat Bostonu

Prípadná absencia čísla 46 však pre hráčov ani fanúšikov klubu nemusí byť úplnou pohromou.
Bruins sú totiž v posledných rokoch zvyknutí hrať bez niektorej z opôr. Stačí si spomenúť na Pastrňáka, ktorý si na začiatku jari kuriózne zranil ruku, alebo časté absencie Patricea Bergerona. V tejto sezóne tím nebol kompletný celú jeseň, pred rokom sa pred alebo počas play off zranili Rick Nash a Charlie McAvoy.
To všetko sú veľmi výrazné zásahy do zostavy. Ale nech je Krejčího prínos akokoľvek výrazný, prehnané obavy nie sú na mieste.
"Náš tím je veľmi zvláštny. Nám asi nič neublíži," vyhlásil útočník Marcus Johansson po úvodnej výhre. "Myslím si, že sme to ukázali tým, ako sme k zápasu pristúpili, keď sme dostali dva rýchle góly a nevzdali sme sa."
A dvojgólový hrdina zápasu a autor piatich zásahov vo vyraďovacej časti Charlie Coyle, ktorý rozhodol predĺžení? "Bol to pre mňa výnimočný zápas, dnes som bol na konci toho všetkého a je to fajn, ale celé je to o tímovej práci. Aby som bol úprimný, vôbec sa nestarám o to, kto dal góly."
Čítate správne: tím.
Viac o téme: [Coyle zažiaril pri výhre Bostonu\]
V prípade Bostonu to totiž v tohtoročnom Stanley Cupe nie je o ničom inom. Keď sa nedarí hviezdam, zaskočia za ne iní. A je ich dosť.
Veď v ôsmich zápasoch play off skórovalo 14 rôznych hráčov, z toho šesť aspoň dvakrát. Napríklad v dueli proti Columbusu zaznamenalo 11 hráčov minimálne dve strely na bránku.
Cassidy s tým musí byť chtiac-nechtiac spokojný. "Myslím si, že v prvej tretine sme boli lepším mužstvom. Rozhodujúcim faktorom asi bolo emotívne víťazstvo v zápase číslo 7," povedal tréner. "Oni mali čas na oddych, ale pod dlhej pauze je väčšinou ťažké dostať sa do rytmu."
Boston rovnako ako pred rokom, keď v prvom zápase zaskočil favorizovaných Tampa Bay Lightning, zvládol vstup do 2. kola.
Ale vtedy vyhral už len jeden duel a vypadli. Aby sa história neopakovala aj proti Blue Jackets, teraz budú možno musieť situáciu zvládnuť aj s prekonaním prekážky v podobe Krejčího zranenia.
Sledujte najhorúcejšie novinky na Twitteri cez [@NHLsvk]
Aj Columbus bude lepšie pripravený (a viac rozbehnutý) ako v prvom zápase, keď nedokázal reagovať na rýchlosť hry.
"Vlastne celý rok sa môžeme spoľahnúť na veľa hráčov z našej zostavy na čele s tými, od ktorých sa to očakáva," upozornil Cassidy. "Počas série proti Torontu sme nasadili ďalších ako Connora Cliftona alebo Stevena Kampfera, takmer celú sezónu sme mali zdravých brankárov a máme v kádri skúsených chlapcov ako Bergsyho (Bergerona), Zeeho (Zdena Cháru) a Krejčího. To je dôvod, prečo sme takí pružní."
Pružní budú aj nabudúce. Ako totiž hneď na úvod série dokázali, z kádra Bruins môže skórovať prakticky ktokoľvek.