CAR@LAK: Mrazek records 31 saves in shutout victory

V utorok sa v NHL hralo na siedmich štadiónoch. Brankár Petr Mrazek vychytal čisté konto, keď nedovolil ani jeden gól domácim Los Angeles Kings a zariadil tak Carolina Hurricanes výhru 2:0. Jeho tím sa vďaka triumfu dostal na čelo celej Východnej konferencie.
Tampa Bay Lightning po obrate zdolali Montreal Canadiens 3:1, Erik Cernak ani Tomáš Tatar nebodovali. Toronto Maple Leafs porazili Minnesota Wild, ktorí prehrali už piatykrát v sezóne.

Nepriestrelný Mrázek
Mrázek pokračuje v pravidelnom striedaní s kolegom Jamesom Reimerom vždy po jednom zápase. V Staples Center vyšiel štart na neho a darilo sa mu výborne.
V histórii 'Canes' a bývalých Hartford Whalers sa stal štvrtým brankárom, ktorý udržal Kings na nule. Ale je prvým od Kevina Weekesa, ktorý pred 16 rokmi figuroval v zostave pri remíze 0:0.
Rozhodujúci gól Hurricanes dal Mrázkov krajan Martin Nečas, ktorý sa presadil v čase 24:16. Po výbornej prihrávke Ryana Dzingela vystrelil z priestoru medzi kruhmi. V úplnom závere ešte Sebastian Aho spečatil výhru do prázdnej bránky.
Hurricanes si tak polepšili už na šesť výhier a majú za sebou najlepší sedemzápasový štart v histórii klubu, vďaka čomu sú na čele tabuľky Východnej konferencie.

Nečas otvoril skóre po prihrávke Dzingela

Riellyho štyri asistencie za tretinu
Mitchell Marner a Morgan Rielly si spoločne pripísali sedem bodov a mali tak hlavný podiel na tom, že Toronto Maple Leafs v domácej Scotiabank Arene prekonali Minnesota Wild 4:2.
Všetko podstatné pre potešenie domácich divákov sa odohralo v druhej tretine, ktorú Toronto vyhralo 4:0. Wild naopak patrila prvá a tretia dvadsaťminútovka.
Marner vo vydarenom druhom dejstve v podaní Maple Leafs skóroval a pridal dve prihrávky, Rielly štyrmi asistenciami v jednej tretine zápasu základnej časti vyrovnal rekord klubu, ktorý dosiahol Rick Vaive z marci 1984.

Tavaresova delovka proti Minnesote

Brankár Frederik Andersen prispel k úspešnému vystúpeniu 27 zákrokmi. Maple Leafs dokázali využiť dve z troch presiloviek, keď dali v predchádzajúcich štyroch zápasoch dva góly v 12 početných výhodách, ktoré mali k dispozícii.
"Chceli sme, aby dnes naša presilovka fungovala. Bolo to pre náš tím veľmi dôležité," uviedol Marner. "Čo sa týka nášho zápasového plánu sme boli naozaj trpezliví. A to je niečo, čoho sa musíme držať aj v ďalších zápasoch."
Minnesota po výhre 2:0 v Ottawe, ktorá znamenala úplne prvý bodový zisk v sezóne, prehrala piaty zo šiestich duelov.
"Musíme byť tím, ktorý tvorí dvadsať chlapov," zdôraznil tréner Wild Bruce Boudreau. "Nie je to o veteránoch a o nováčikoch, nemáme tu ani Austona Matthewsa a nemôžeme sa spoliehať na jedného hráča, ktorý by dal 50 alebo 60 gólov. Každý musí prispieť v každom zápase, inak budeme zažívať nepríjemné veci."
Martin Marincin sa po troch zápasoch vrátil do obrany Maple Leafs, odohral čas 12:50.
Otočka Lightning
Tampa Bay Lightning vyhrali v Bell Centre na ľade Montreal Canadiens 3:1, hoci v zápase inkasovali ako prví. Domáci tak potom, ako zostrelili úradujúcich šampiónov St. Louis Blues (6:3), nestačili na víťaza minulej základnej časti a prehrali tretí z posledných štyroch zápasov.
Duel bol aj súbojom dvoch slovenských hráčov. Tri strely útočníka domácich Tomáša Tatara sa neujali aj vďaka obrancovi hostí Erikovi Černákovi. Ten za viac ako 21 minút na ľade predviedol až 6 hitov.
Skóre otvoril v 16. minúte v presilovej hre Jeff Petry, ale len sedem sekúnd pred prvou prestávkou vyrovnal Braydon Coburn, ktorý sa presadil prvýkrát v sezóne.
Lightning rozhodli výborným nástupom do druhého dejstva, keď sa v rozmedzí 57 sekúnd presadili Steven Stamkos a po prihrávke Ondřeja Paláta aj Tyler Johnson.

Stamkos sa presadil v presilovke proti Canadiens

Stamkos stihol okrem gólu aj asistenciu, Nikita Kucherov mal na konte dve prihrávky a brankár Andrei Vasilevskiy pomohol 33 zákrokmi.
"Ešte stále je pred nami dlhá cesta, kým sa dostaneme k svojej hre, ale hoci niečo také hovorím si myslím, že chlapci to dnes odohrali veľmi dobre," vyhlásil kouč Lightning Jon Cooper. "Väčšinu zápasu robili správne a potrebné veci, takže sa to nakoniec odrazilo aj na zisku dvoch bodov."
Flames po dvoch prehrách uspeli
David Rittich sa vrátil do bránkoviska Flames, ktorí v domácej Scottiabank Saddledome privítali Philadelphia Flyers a odprevadili ich s porážkou 3:1.
Skóre otvoril Michael Frolik, ktorý sa po dlhšej odmlke objavil na listine strelcov a oslávil tak svoj 800. zápas v NHL. Presadil sa už po 85 sekundách hry, keď premenil strelu z kruhu.
Rittich pomohol domácim 21 úspešnými zákrokmi a Flames si aj vďaka nemu mohli užiť úspech po dvoch dueloch bez bodového zisku. Ďalšie góly strelili Andrew Mangiapane a Elias Lindholm, ktorý v úplnom závere potvrdil výhru strelou do prázdnej bránky.
"Kvôli minulej sezóne čelíme veľkým očakávaniam," uviedol Frolík. "Ale myslím si, že aj do nej sme vstúpili s úspešnosťou okolo 50 percent za prvý mesiac. A potom sme sa rozbehli. Ten štart aj tentoraz mohol byť lepší, ale tieto dva posledné zápasy sme odohrali dobre."
Ostatné zápasy: Coyotes lúpili vo Winnipegu, Predators otočili duel vo Vegas
Arizona Coyotes vstúpili do nového ročníka dvomi tesnými prehrami v Anaheime (1:2) a s Bostonom (0:1), ale v ďalších troch vystúpeniach si už pripísali päť bodov. V poslednom zápase v hale Winnipeg Jets a k výsledku 4:2 pomohli hlavne Nick Schmaltz (1+2) a Christian Dvorak (2+0). Jets síce trafili ako prví, ale po prvej tretine bol už stav vyrovnaný a v druhej potom Coyotes odskočili tromi gólmi.

Jarnkrok sa presadil proti Golden Knights

Vydarené stredné dejstvo priviedlo Nashville Predators k úspechu v dueli proti domácim Vegas Golden Knights. Hosťom sa podarilo stav z 1:2 na 4:2 otočiť od prvej prestávky už do 27. minúty, keď sa na streleckú listinu postupne zapísali Colton Sissons, Calle Jarnkrok a Filip Forsberg. Predators sa nakoniec radovali po víťazstve 5:2 a uspeli vo štvrtom zo šiestich zápasov od začiatku ročníka.
Vancouver Canucks uspeli po dvoch porážkach bez bodového zisku na štarte sezóny vyhrali tretíkrát za sebou, keď porazili Detroit Red Wings 5:1. Rovnako ako v prípade Predators a Coyotes bola aj pre úspech Canucks najdôležitejšia vydarená druhá tretina. Kanadský tím ju zvládol 3:0. Dva góly - obidva v presilovkách - dal v drese víťazov útočník J.T. Miller. Brock Boeser si pripísal tri asistencie.