Winter Classic vyhral Boston, ťahal ho Pastrňák

Bruins uspeli aj bez Haláka, duel pod holým nebom na štadióne Notre Dame ožiarili Česi

Autor NHL.com/sk

Duely Winter Classic ostávajú pre Chicago Blackhawks začarované. Jeho hokejisti prehrali aj svoj štvrtý novoročný zápas pod touto hlavičkou, tentoraz na futbalovom Notre Dame Stadium v Indiane nestačili na Boston Bruins. Tím kapitána Zdena Cháru vyhral aj vďaka gólu a prihrávke Davida Pastrňáka a asistencii Davida Krejčího 4:2.

V 11. zápase Winter Classic v histórii hrali veľkú úlohu aj českí hokejisti. Prihrávku na úvodný gól zápasu mal chicagský útočník David Kämpf a ešte viac bolo vidieť Davida Pastrňáka, ktorý dal prvý gól Bostonu a na ďalší prihral Patriceovi Bergeronovi. Bruins vďaka tomu v presilovkách dvakrát vyrovnali a v čase 10:20 tretej tretiny im zaistil výhru Sean Kuraly. Tú navyše 33 sekúnd pred koncom Brad Marchand spečatil do prázdnej bránky po prihrávke Davida Krejčího.

V bránke hostí sa o ňu solídnym výkonom postaral Tuukka Rask, ktorý kryl 36 zo 38 striel Chicaga. Slovenského gólmana Jaroslava Haláka tak do zápasu nepustil. Cam Ward si na druhej strane pripísal 32 zákrokov. O góly Blackhawks sa postarali Brendan Perlini a Dominik Kahun.

Možno kľúčovým momentom duelu bol Bergeronov gól v čase 38:48. Kämpf vo vlastnom oslabení najprv ušiel po Pastrňákovej chybe na modrej do sólového úniku, ale Bergeron ho zozadu mierne rozhodil a znemožnil mu skórovať. Po tomto obrannom zákroku sa so svojou päticou nasťahoval do pásma a využil ponuku Pastrňáka od pravého mantinelu, keď v pozícii medzi kruhmi prestrelil Warda.

"Ten gól bol veľmi dôležitý. Vrátil nás do zápasu v druhej tretine, ktorú sme neodohrali veľmi dobre," povedal kanadský center.

"To, ako sa vrátil v presilovke, bolo parádne. Opäť dokázal, že je najlepšie brániacim útočníkom ligy. Z toho vychádzalo aj naše vyrovnanie, vďaka ktorému sme sa mohli vrátiť do zápasu a nakoniec vybojovať výhru," chválil Bergerona Chára.

Chicago jeho tím v druhej časti prestrieľalo 16-10 a až dovtedy viedlo, keď sa najprv v čase 8:30 po Kämpfovom dobrom napádaní za bránkou presadil zblízka Perlini a aj keď Pastrňák štyri minúty a osem sekúnd potom vyrovnal chladnokrvnou koncovkou v presilovke, v čase 31:24 sa presadil Kahun šikovným tečom strely Erika Gustaffsona.

"Druhá tretina bola z našej strany najlepšia, agresívna, tvrdo odpracovaná, bohužiaľ bol po nej stav 2:2. Sme sklamaní, možno sme si zaslúžili viac," povedal sa kouč Blackhawks Jeremy Colliton.

Hoci Bruins po vyrovnaní nevyužili 73 sekúnd dlhú presilovku piatich na troch po dvoch fauloch za sebou na Kevana Millera, vďaka dorážke sa Kuralyho dokázali prebojovať k výhre. S pomocou Cháru a Krejčího prežili aj hru Chicaga bez brankára, ktorú po minúte ukončil Marchand.

Boston tak vyhral druhý zo svojich troch zápasov Winter Classic, tentoraz pred najväčšou kulisou - na tribúnach vypredaného štadióna Notre Dame zápas sledovalo 76.126 divákov, čo je druhá najvyššia návštevnosť v histórii Winter Classic po zápase Detroit Red Wings s Toronto Maple Leafs (2:3 po nájazdoch) v roku 2014, ktorý na Michigan Stadium videlo 105.491 fanúšikov.

"Bola tu výborná atmosféra, fanúšikov bolo hlavne na začiatku veľmi počuť. Asi ich trochu viac prialo Chicagu, čo sa dalo čakať. Ale keď sme dávali góly, bolo počuť, že aj my sme tu mali veľa priaznivcov," pochvaľoval si Chára.

"Bolo krásne vidieť tu toľko fanúšikov. Na jednej strane je to zápas základnej časti a človek chce vyhrať a získať dva body do tabuľky, ale na druhej strane nehráme pred 80 tisíc fanúšikmi každý deň, takže sme si to chceli aj užiť," pridal sa Pastrňák.

Bruins sa po novoročnej výhre posunuli na tretie miesto Atlantickej divízie so 48 bodmi, Blackhawks ich majú o 12 menej a v Západní konferencii ostávajú tretí od konca.

"Bol to pamätný moment pre nás všetkých a vychutnali by sme si ho viac, keby sa nám podarilo vyhrať aj pre našich fanúšikov," uzatvoril kapitán porazených Jonathan Toews. "Bola to neuveriteľná skúsenosť, ale bohužiaľ..."