Boston deklasoval Carolinu a v sérii vedie 2:0

Hokejisti Boston Bruins v druhom dueli finálovej série Východnej konferencie jednoznačne zdolali tím Carolina Hurricanes 6:2. Sú tak dva kroky od záverečnej bitky o Stanley Cup, o ktorý naposledy hrali pred šiestimi rokmi, keď podľahli Chicago Blackhawks.

Slovenský obranca Zdeno Chára bol opäť najvyťaženejším mužom víťazného tímu, medzi mantinelmi strávil takmer 25 minút. Druhý brankár Jaroslav Halák zo striedačky Bruins už tradične istil Tuukku Raska, ktorý zastavil 21 striel Hurricanes.
Boston Bruins - Carolina Hurricanes 6:2 (stav série: 2:0)
Na prvý gól v TD Garden sa čakalo do 16. minúty, keď Matt Grzelcyk otvoril skóre. Mrázek mal na jeho zásahu svoj podiel, pretože strelu z uhla pustil medzi betóny.
"Nebol som z tohto gólu vyslovene šťastný. Takúto strelu by som mal chytiť," sypal si Mrázek popol na hlavu.
O tri minúty neskôr David Pastrňák v presilovke vystrelil z kruhu, Jake DeBrusk doručil puk do bránky a domáci viedli 2:0.

DeBrusk sa presadil v presilovej hre

Bruins mali zápas pevne vo svojich rukách od 24. minúty, keď Connor Clifton pridal tretí gól. Kúsok od bránkoviska sa k nemu ideálne odrazil puk, trafil do odkrytej bránky a mohol sa radovať zo svojho prvého gólového zárezu v NHL.
Ešte pred druhou pauzou prišla ďalšia využitá presilovka v podaní Bostonu, keď hrdina zápasu Grzelcyk pridal svoj druhý gól v zápase.
Stal sa tak ešte len piatym obrancom Bruins za posledných 35 rokov, ktorý dal v dueli play off viac ako jeden gól. Pred ním to dokázali Ray Bourque (1990), Darren Van Impe (1998), Daniel McGillis (2003) a dvakrát Zdeno Chára (2010 a 2011).
Keď v úvode tretej časti po prihrávke Davida Krejčího skóroval David Backes a neskôr sa k nemu pridal aj Danton Heinen, vyzeralo to, že hostia si odnesú domov nepríjemný debakel. Ten nakoniec aspoň trochu zmiernili Justin Williams a Teuvo Teravainen.
Charlie Coyle a Torey Krug si obaja pripísali tri asistencie. Mrázek vydržal v bránkovisku Hurricanes až do konca a do štatistík si pripísal 19 úspešných zákrokov.
"Myslím, že bolo veľmi dôležité, ako sa nám podarilo využiť domáce prostredie," pochvaľoval si Grzelcyk. "Išli sme do zápasu pripravení a náš tím zase ukázal, aký je silný. Chceli sme vydržať hrať celých 60 minút. Myslím, že hlavne v druhej tretine sme hrali naozaj výborne."
Mrázkovi sa úvodné dva duely série veľmi nevydarili. Za 120 minút hry dostal 10 gólov z 53 striel a inkasoval priemerne z každej piatej strely (úspešnosť zákrokov 81,1 percenta).
Ešte nie je úplne jasné, či kouč tak Caroliny Rod Brind'Amour nesiahne pred zápasom číslo 3 k zmene a nepošle do bránky Curtisa McElhinneyho.
"Najprv musíme vstrebať toto," vyhlásil Brind'Amour, ale už nenaznačil viac. "Potom sa treba nejako posunúť dopredu."
"Toto je ťažké pre každého člena nášho tímu, ale hlavne pre Mrázka. Áno, dostal lacný prvý gól. A sám to dobre vie. Ale veci dnes všeobecne nefungovali tak, ako by sme si želali."
\[Kompletné pokrytie série Bostonu s Carolinou\]
Séria sa teraz sťahuje do Severnej Caroliny a Hurricanes čaká veľmi náročná úloha.
"Toto z našej strany nebol veľmi dobrý zápas. Ani Mrázkovi sme veľmi nepomohli," pripustil útočník porazených Sebastian Aho. "Bruins hrali dobre, dnes to proti nám stačilo."
"Už sme v tejto situácii boli," pripomenul Mrázek vývoj série úvodného kola proti obhajcovi Stanley Cupu z Washingtonu. "Teraz ideme domov a veľmi dobre vieme, čo a ako treba urobiť. Hlavne musíme rýchlo zabudnúť na dnešok a už myslieť na zápas, ktorý nás čaká ."
Ďalší zápas: Utorok 14. mája (streda 15. mája 2:00 SELČ) v PNC Arene v Raleighu.