Russian Roundup Primary 329 Tarasenko

Západná konferencia má po piatkových dueloch ďalších dvoch postupujúcich. V bojoch o titul sa s istotou objavia Vegas Golden Knights a St. Louis Blues, hoci obidva tímy v piatok prehrali. V dôležitom súboji mužstiev na hrane účasti play off Colorado zdolalo Arizonu 3:2 po nájazdoch, Minnesota sa udržala v hre a Vancouver naopak stratil aj teoretickú nádej na postup.

Blues majú napriek prehre isté play off
St. Louis prehralo na ľade New York Rangers 2:4, ale keďže Arizona stratila bod, majú istotu bojov o Stanley Cup, v ktorých minulý rok prvýkrát po šiestich rokoch chýbali. Vzdialila sa im však možnosť posunu z tretieho miesta v Centrálnej divízii, v ktorej Blues s piatimi duelmi do konca strácajú štyri body na prvý Winnipeg a druhý Nashville.
"Nech sa to stalo akokoľvek, vždy je skvelý pocit, keď sa dostanete do play off. Na druhej strane sme to od seba od začiatku sezóny očakávali," vyhlásil útočník St. Louis David Perron.

Blues dali dva góly za 27 sekúnd

Blues boli ešte 2. januára najhorším tímom NHL a odvtedy vyhrali 26 zo 40 zápasov a len v 10 vyšli bodovo naprázdno. Medzi 23. januárom a 19. februárom predviedli jedenásťzápasovú sériu víťazstiev.
St. Louis sa tak stalo ešte len siedmym tímom v ére po rozšírení NHL (od sezóny 1967-68), ktorý sa dostal do play off, hoci bol po minimálne 20 odohraných zápasoch posledný. Naposledy sa to podarilo Ottawa Senators v ročníku 1996-97.
Štvrtá porážka Golden Knights v rade
Vegas si aj vo svojej druhej sezóne v NHL zahrá o Stanley Cup a môže tak nadviazať na minuloročnú cestu až do finále, kde nestačilo na Washington. Tím z Nevady sa dočkal poistky aj napriek tomu, že doma podľahol Minnesota Wild 2:3 a pripísal si už štvrtú prehru za sebou.
Golden Knights sú ešte len siedmym tímom v histórii, ktorý bude hrať play off aj vo svojej druhej sezóne v NHL. Porážke s Wild nezabránil ani Paul Stastny, ktorý strelil dva góly a zmiernil prehru potom, ako hostia vďaka gólu Grega Pateryna a zásahom v presilovke Erica Staala a Kevina Fialu v 32. minúte viedli už 3:0.
Pre Wild, ktorí vyhrali ešte len tretí duel z posledných desiatich, bol úspech veľmi dôležitý. Z desiateho miesta na Západe sa držia štyri body za Coloradom a stále si vďaka tomu udržiavajú nádej, aby v posledných štyroch dueloch zabojovali o play off.

Dubnykov perfektný zákrok lapačkou

Dôležitá bitka pre Avalanche
Colorado potvrdilo aktuálnu formu aj v kľúčovom súboji o play off proti Arizone a vďaka víťazstvu 3:2 po nájazdoch sa vzdialilo na pozícii s druhou divokou kartou v Západnej konferencii na rozdiel troch bodov. Výsledok definitívne pochoval aj teoretickú nádej na play off Vancouver Canucks, zatiaľ čo St. Louis a Vegas naopak zaistil postup.
Colorado po dvoch tretinách viedlo vďaka gólom Nathana MacKinnona a Dericka Brassarda 2:0, ale obranca Oliver Ekman-Larsson dvoma zásahmi vynútil predĺženie. Najskôr sa presadil v čase 52:00 a potom aj 51 sekúnd pred koncom tretieho dejstva. V nájazdoch sa ako jediný presadil MacKinnon.

MacKinnon rozhodol v nájazdoch

Colorado bodovalo siedmykrát za sebou a z toho šiestykrát vyhralo. Gólman Philipp Grubauer prispel k úspechu 42 zákrokmi. Coyotes naopak prehrali šiesty z posledných siedmich duelov.
Richard Pánik mal v drese Coyotes bilanciu tri strely, šesť hitov a štyri trestné minúty. Duel skončil s jedným kladným bodom v bilancii plus/mínus.
Penguins doma opäť neuspeli
Pittsburgh si pred vlastným publikom pripísal tretiu porážku za sebou, keď podľahol 1:3. Craig Smith prispel k úspechu Predators gólom a asistenciou Craig Smith, Viktor Arvidsson strelil svoj jubilejný 100. gól v NHL a Pekka Rinne zaznamenal 42 úspešných zákrokov.
Pre fínskeho gólmana to bola na siedmy pokus v kariére vrátane play off úplne prvá výhra v Pittsburghu. Nashville sa vďaka piatemu úspechu z posledných siedmich zápasov bodovo dotiahol na Winnipeg na čele Centrálnej divízie.
Detroit vynuloval Devils
Detroit ovládol súboj celkov bez nádeje na play off a upevnil si 14. miesto vo Východnej konferencii pred New Jersey. Pod výsledok 4:0 sa najvýraznejšie podpísal Tyler Bertuzzi, ktorý zažiaril tromi bodmi za gól a dve asistencie. Jonathan Bernier si pripísal 21 zákrokov predtým, ako po druhej tretine odstúpil so zranením v hornej časti tela. Jimmy Howard potom siedmimi zákrokmi udržal Red Wings čistý štít.
Detroit vyhral štvrtýkrát v rade, Dylan Larkin a Danny DeKeyser si pripísali gól a prihrávku. "Sezónu nevzdávame. Do tímu bolo povolaných veľa mladých hráčov a každý má stále o čo hrať," povedal Larkin.
Príležitosti sa po takmer dvoch mesiacoch dočkal aj český útočník Martin Frk, ktorého povolali z farmy vo štvrtok. Návrat oslávil asistenciou, keď 87 sekúnd pred koncom prihral na gól Andreasa Athanasioua.
V drese Red Wings si mohol vychutnať víťazný debut aj obranca Jake Chelios, ktorý strávil na ľade 17 minút a 11 sekúnd a pripísal si jeden kladný bod v bilancii plus/mínus. V hľadisku nechýbal ani jeho otec Chris, bývalý obranca a člen hokejovej Siene slávy.
Monahan zažiaril pri výhre Calgary
Calgary v treťom domácom vystúpení za sebou potešilo fanúšikov po prehrách s Los Angeles Kings (0:3) a s Dallas Stars (1:2) a rozdrvilo Anaheim 6:1. Hlavným strojcom kanonády bol Sean Monahan, ktorý nazbieral štyri body za dva góly a rovnaký počet asistencií.
Flames na čele Pacifickej divízie aj celej Západnej unikli San Jose Sharks už na rozdiel ôsmich bodov. "Je to náš cieľ. V sezóne hráte 82 zápasov a chcete byť prví. Tieto dva body boli veľmi dôležité," pochvaľoval si Monahan.