Coyotes1

Arizona Coyotes v piatkovom zápase porazila Carolina Hurricanes 4:3 po predĺžení a vybojovala už piatu výhru za sebou. Z víťazstva sa radoval aj Richard Pánik, ktorý po dvoch dueloch nebodoval. Bez bodu ostal aj Sebastian Aho v drese Hurricanes, čo sa stalo prvýkrát v sezóne. Vancouver Canucks rovnako po predĺžení zdolali Colorado Avalanche, za ktorých nenastúpil Marko Daňo.

Carolina nedotiahla obrat
Do bránky Hurricanes sa po utorkovom premiérovom štarte uzdraveného Scotta Darlinga, ktorý chytal doma pri porážke s Boston Bruins 2:3, vrátil Petr Mrázek. Predviedol 21 úspešných zákrokov a pripísal si tak štvrtý štart z posledných piatich duelov. Úvodné dejstvo však preňho vôbec nebolo príjemné a pocítil súčasnú formu Arizony.
V 14. minúte Coyotes vo vlastnom oslabení využili zmätok v obrane Caroliny. Prvú šancu Alexa Goligoskiho ešte Mrázek vyrazil pravým betónom, ale jeho spoluhráči nedokázali puk dostať do bezpečia a Brad Richardson presným bekhendovým pokusom otvoril skóre.

Richardson skóroval bekhendom v oslabení

Po necelých troch minútach sa Coyotes presadili pre zmenu v presilovej hre, v ktorej trafil Brendan Perlini a zvýšil rovnako presnou bekhendovou strelou. Po ďalších 55 sekundách skóroval z pravého kruhu strelou na lapačku Nick Cousins a upravil na 3:0.
Ale hostia sa z toho otriasli a v polovici druhého dejstva ich dostal späť do hry Jordan Martinook. Medzi 54. a 55. minútou za 40 sekúnd vymazali stratu Andrei Svechnikov a Jordan Staal.
Carolina bola blízko obratu, v druhej a tretej tretine prestrieľala domácich celkovo 40:12, ale šance nevyužila a radovali sa Coyotes. Michael Grabner trafil po prihrávke Claytona Kellera, keď bekhendom usmernil puk za chrbát Mrázka. Jeho náprotivok Antti Raanta si pripísal 48 zákrokov, najviac v kariére v NHL.

Grabner usmernil Kellerovu prihrávku a rozhodol

Prvýkrát v sezóne vyšiel v drese Caroliny bodovo naprázdno fínsky útočník Sebastian Aho a neprekonal tak rekord NHL v počte asistencií od začiatku sezóny. Doteraz si v každom z 12 vystúpení pripísal aspoň jednu a vyrovnal výkony Waynea Gretzkyho vo farbách Edmonton Oilers zo sezóny 1982-83 a Kena Linsemana v drese Bostonu z ročníka 1985-86.
Pánik odohral za víťazov viac ako 12 minút, nepremenil jednu strelu a nazbieral štyri hity. Za 10 odohraných duelov v tejto sezóne má na konte 3 body, v piatok sa nepresadil po dvoch zápasoch, v ktorých skóroval.
Pettersson žiaril v prestrelke
Devätnásťročný nováčik Elias Pettersson ozdobil svoj ďalší skvelý výkon piatimi bodmi za dva góly a tri asistencie a pomohol tak Vancouveru poraziť Colorado 7:6 po predĺžení. Strelecké manévre po prihrávke švédskeho mladíka rozhodol 21,6 sekundy pred koncom predĺženia Derrick Pouliot.
Canucks sa dostali do početnej výhody potom, ako Alex Kerfoot sekol práve Petterssona, ktorý aj 36 sekúnd pred koncom tretej tretiny gólom na 6:6 poslal duel do predĺženia.

Kerfoot sa dostal do zakončenia a skóroval

Pettersson, ktorého si Vancouver minulý rok vybral ako päťku draftu, vylepšil svoju bilanciu v premiérovej sezóne v NHL na 15 bodov za deväť gólov a šesť asistencií z deviatich duelov. Naprázdno vyšiel len v sobotnej prehre s Pittsburgh Penguins 0:5 v dueli, v ktorom sa vrátil do hry po šesťzápasovej pauze spôsobenej otrasom mozgu.
Brock Boeser si v drese víťazov pripísal štyri body za dva góly a rovnaký počet asistencií. Nathan MacKinnon si za Avalanche pripísal tri body za dva góly a jednu asistenciu a s 11 gólmi sa na čele poradia kanonierov dotiahol na českého útočníka Davida Pastrňáka z Bostonu, Patricka Kanea z Chicago Blackhawks a svojho spoluhráča Gabriela Landeskoga. Marko Daňo bol medzi zdravými náhradníkmi Avalanche.