Skip to main content

Finský supertalent zůstává bez gólu

Finové prohráli se Švédskem 0:2 a útočník Patrik Laine na Světovém poháru dál čeká na první trefu

by Shawn P. Roarke @sroarke_nhl / redaktor NHL.com

Patrik Laine podal v úterý ve finském útoku dobrý výkon - ale ne dost dobrý na to, aby pomohl k výhře. Klíčový souboj ve skupině B tak na World Cup of Hockey 2016 zvládli rivalové ze Švédska.

Finsko se i v druhém duelu Světového poháru trápilo v ofenzivě a prohrálo 0:2. Jeho šance tak jsou hodně špatné.

"Vůbec jsme nedokázali skórovat," řekl Laine. "A když nedáte gól, dost těžko můžete vyhrát."

Právě od Laineho se trefy čekají - branky sázel v každém období kariéry. I proto si jej Winnipeg Jets na letošním draftu vybrali jako dvojku, proto na něj spoléhali také trenéři Finska. Laine měl ukázat, že jeho zemi roste nová generace hvězd.

Jenže to zatím neplatí.

I v úterý měl šance - stačilo, aby některou z nich proměnil v gól a Finsku by se ve velmi obranném utkání najednou dýchalo mnohem lépe. Neuspěl.

"Každý chce svému týmu pomoci brankami," uvedl. "Po gólech jsem toužil ve všech momentech."

Jeho dost možná nejlepší šance přišla v první třetině, kdy se ještě čekalo na úvodní gól. Laine převzal puk ve středním pásmu a prosvištěl kolem Erika Karlssona, dvojnásobného vítěze Norris Trophy pro nejlepšího beka NHL. Jenže švédský brankář Henrik Lundqvist, v celém utkání tak spolehlivý, jeho pokus vyrazil ramenem.

"Byla to dost slušná střela, ale ani to nestačilo. Musím být ještě lepší," uznal Laine.

A lepší dny v jeho případě určitě přijdou.

Byť je mu teprve 18 let, věří, že může prorazit v NHL. Má na to parametry (193 cm, 91 kg), bruslařské schopnosti a hlavně střelu, která by jej v příštích sezonách mohla proměnit v hvězdného kanonýra.

Laineho formaci, v které hráli ještě Aleksander Barkov a Sebastian Aho, většinu času bránil švédský bek Anton Stralman, autor vítězného gólu z druhé třetiny. A měl v hlavě to, že musí uhlídat útočníka vstupujícího do NHL, který hodlá v příštích letech zatápět všem obráncům v lize.

Video: FIN@SWE: Laine shows off hands, rips a laser on net

"Je očividně velmi talentovaný," řekl Stralman. "Má opravdu pořádnou ránu. Když jsem proti němu nastupoval, dokázal si pokaždé najít prostor; brání se vážně složitě. Jakmile dostane puk, umí ho trefit mimořádným stylem. Naštěstí jsme měli v brance Hanka a ten se o všechno postaral."

Podobné komplimenty se Lainemu jistě poslouchají hezky, na druhou stranu jsou jen malou útěchou ve chvíli, kdy mají Finové na kontě dvě prohry a jejich šance na semifinále jsou minimální.

Potřebují tak doufat v příznivou shodu okolností: Švédsko (2-0-0, 4 body) musí ve středu porazit Tým Severní Ameriky (1-1-0, 2 body) a Finové následně ve čtvrtek v závěrečném duelu skupiny musí zdolat Rusko (1-1-0, 2 body). I pokud by se tak stalo, potřebují Finové vyhrát hodně vysoko, neboť jsou momentálně v rozdílu skóre na mizerném údaji minus pěti tref.

Jakmile ovšem Tým Severní Ameriky ve středu získá aspoň bod, Finové budou hrát pouze o čest.

"Každý z nás ví, že jsme ve složité situaci," řekl Laine. "Musíme zůstat pozitivní a věřit ve zlepšení."

Laine ví, že předvedl kvalitnější výkon než při nedělní porážce 1:4 od severoamerických mladíků. Cítí, že se zlepšuje s každým dalším duelem. Švédskou obranu v úterý notně proháněl, v soupeřově třetině byl často na puku a dokázal si nacházet místa pro svoje proslulé dělovky.

To vše předváděl i v poslední minutě zápasu, kdy se Finové zoufale snažili vyrovnat. Jenže ve chvíli, kdy už se hotovil ke své obávané bombě z voleje, jej zradila hokejka. Místo potenciální gólové rány se kotouče zmocnili Švédové a ušetřili cenné sekundy.

"Bylo to opravdu frustrující," pravil. "Měl jsem hodně šancí, ale jednou se mi zlomila hokejka, jindy puk poskakoval… Takových věcí bylo více. S tím bohužel neuděláte nic."

Laine už dobře ví, že hokej někdy umí být krutý. Že mohou rozhodovat šťastné odrazy, nárazy do brankové konstrukce či fantastické zákroky soupeřových gólmanů.

Také však ví, že se může těšit na světlou budoucnost; na sezonu s Jets i na další velké akce s finskou reprezentací, která je nabitá mladými talenty.

Když ovšem v úterý kráčel z Air Canada Centre, měl v hlavě něco úplně jiného. A to fakt, že se zápas mohl vyvíjet mnohem lépe, kdyby své střelecké instinkty přetavil v gól(y).

"Podle mě jsme sehráli velmi dobrý duel a možná jsme si i zasloužili zvítězit. Ale nestalo se tak," řekl. "Kdo nedá gól, vyhrát nemůže."

View More

The NHL uses cookies, web beacons, and other similar technologies. By using NHL websites or other online services, you consent to the practices described in our Privacy Policy and Terms of Service, including our Cookie Policy.