KesselPrimary

Kulunutta viikkoa on värittänyt useiden huippupelaajien kohtaamiset vanhan seuransa kanssa. Vaikka kyseessä on monelle pelaajalle vain normaali sarjaottelu muiden joukossa, niin paluu vanhan kotiyleisön eteen tekee siitä kokeneellekin konkarille aina hyvin erityisen.

Lauantain kierroksella Nashville Predatorsin ja New Jersey Devilsin välisessä kamppailussa oman huomionsa vei kesällä Devilsiin loikannut puolustaja P.K. Subban, joka pelasi siirtymisensä jälkeen ensimmäisen ottelunsa vanhan seuransa kotihallissa.
Hurjaa yhdeksän miljoonan dollarin kausipalkkaa nauttivan Subbanin peliesityksestä ei tosin jäänyt jälkipolville kerrottavaa. Predators voitti kamppailun 6-4, eikä kanadalaispuolustaja merkkauttanut ainuttakaan tehopistettä. Lisäksi Subbanin plus-miinuslukema oli karmealla tavalla kolme pykälää pakkasella.
Vanhat seurakaverit muistelivat kuitenkin värikkäänä persoonana tunnettua Subbania lämmöllä ja kunnioittivat tähtipuolustajan paluuta lyhyellä videopätkällä.
- Hänen kanssaan oli hienoa pelata. Videopätkä toi mieleen paljon hauskoja muistoja. P.K. on todella sydämellinen ja ystävällinen kaveri, mutta tilanteilla on tapana joskus muuttua ikävällä tavalla, Predatorsin hyökkääjä Filip Forsberg muisteli.

subban josi

Pittsburghissa kunnioitettiin Kesseliä
Perjantaina Pittsburghissa pelattu Penguinsin ja Arizona Coyotesin välinen kamppailu oli pedattu vieraiden tähtihyökkääjä Phil Kesselille, joka oli edellisessä ottelussaan paukuttanut kaksi maalia. Kahdesti lordi Stanleyn maljaa pingviinipaidassa nostellut Kessel kaupattiin kesällä Coyotesiin Pittsburghissa vietettyjen neljän menestyksekkään vuoden jälkeen.
Tälläkään kertaa kotijoukkue ei antanut pienten juhlallisuuksien hämätä, vaan Penguins voitti kyseisen ottelun maalein 2-0. Kesselille kirjattiin kamppailussa kolme laukausta Penguinsin maalia kohti. Paluu vanhan seuran fanien eteen oli kuitenkin ikimuistoinen ja sai yhdysvaltalaislaiturin todella kiitolliseksi.
- Sain viettää neljä unohtumatonta vuotta Penguinsin organisaatiossa ja olen siitä tavattoman kiitollinen. Tämä oli minulle todella erityinen tilaisuus ja tulen Pittsburghiin aina mielelläni, Kessel kommentoi.
Syyskausi on ollut Kesselin kohdalla vielä tunnustelua, sillä hän on tehtaillut 31 ottelussaan tehot 6+11=17. Lokakuussa 32-vuotiaasta maalitykistä tuli taalaliigan historian 335. pelaaja, joka on saanut tuhat NHL-ottelua vyölleen.
Lisää aiheesta: [Näkökulmavääntö: Kuinka kiinnostavia tilastot ovat?]
Panarin säihkyi paluuottelussaan
Kesän tavoitelluimpiin rajoittamattomiin vapaisiin agentteihin kuulunut Artemi Panarin päätti hylätä vanhan seuransa Columbus Blue Jacketsin tarjoaman rahakkaan jatkosopimuksen ja etsiä uutta työnantajaa muualta. Lopulta sellainen löytyi samassa divisioonassa pelaavasta New York Rangersista, jonka kanssa Panarin allekirjoitti muhkean seitsemän vuoden mittaisen ja kokonaisarvoltaan 81,5 miljoonan dollarin arvoisen sopimuksen.
Manhattanin kirkkaat valot sekä mittavat perinteet eivät ole toistaiseksi sokaisseet taiturimaista venäläistähteä, sillä Panarin pitää tällä hetkellä Rangersin sisäisen pistepörssin ykköspaikkaa tehoin 13+21=34.
Paluu vanhan seuran kotihalliin Nationwide Arenalle oli Panarinille hieno ja ennen kaikkea onnistunut hetki. Vierasjoukkue Rangers juhli torstaina täyttä pistepottia 3-2 voitolla ja valokeilassa läpi kamppailun viihtynyt Panarin iski voitto-osuman toisessa erässä puolustaja Tony DeAngelon ja Brett Howdenin tehtyä esityön.

CBJ-NYR: Panarin tekee maalin tutussa hallissa

Panarin ehti pelata Blue Jacketsissa yhteensä kolme kautta, ja hän rikkoi jokaisella kaudellaan 25 maalin rajan. Viime kausi oli lopulta miehen tähänastisen NHL-uran paras (79 ottelua, 28+59=87). Torstain kamppailun aikana yleisön joukosta kuului myös vihamielisiä buuauksia, kun Panarin kosketti kiekkoon.
- Ne olivat mukavia aikoja, vaikka emme saaneetkaan maistaa isompaa menestystä. Nautin luonnollisesti paluuottelustani, mutta tiedostin muutamien Columbus-fanien suuttumisen, kun ottelu päättyikin meidän eduksemme, mutta se kai kuuluu asiaan. En tunne katkeruutta Columbus-vuosiltani, koska kehityin pelaajana tuona aikana paljon, Panarin muotoili.
- Paluuottelut ovat aina tunteikkaita, se on selvä, eivätkä ne ole koskaan helppoja käsitellä. Mutta olemme pelanneet pitkään yhdessä ja tottuneet erilaisiin tilanteisiin. Ei mitään pois Panarinilta, sillä kunnioitan häntä pelaajana. Mutta hän on nyt toisessa joukkueessa ja se on vain hyväksyttävä, totesi puolestaan Panarinin entinen seurakaveri Nick Foligno.
Pitkän runkosarjan aikana eteen tulee jatkuvasti otteluita, joihin liittyy vahvoja tunnetiloja. Varsinkin paluuottelut vanhoihin maisemiin aiheuttavat tähtipelaajien pään sisällä myllerrystä, mutta sen onneksi ymmärtää myös suurin osa kannattajista.