Bettman Daly FAQ

NHL:n päätös laittaa kausi 2019-20 tauolle koronavirusuhan takia on nostanut ilmaan paljon kysymysmerkkejä. Seuraavassa on listattuna useimmin kysyttyjä kysymyksiä ja niihin vastauksia, jotka on kerätty NHL:n komissaari Gary Bettmanilta sekä apulaiskomissaari Bill Dalylta.

Milloin voimme odottaa kauden jatkuvan?
Komissaari Bettman on sanonut, että kausi jatkuu, kun se on "järkevää ja turvallista". Liiga noudattaa sekä paikallisten, osavaltioiden että liittovaltion viranomaisten ohjeita. Nämä tahot ovat jatkuvasti yhteydessä lääkintähenkilöstöön.
Onko kenelläkään NHL-pelaajalla todettu koronavirustartuntaa?
Komissaari Bettmanin mukaan NHL:n pelaajayhteisössä ei ole tullut esiin ainuttakaan positiivista testitulosta. Apulaiskomissaari Daly puolestaan vakuutti, että ne pelaajat, joilla ilmenee oireita, ohjataan testiin. Hänen mielestään ei ole tarvetta järjestää pakollisia testejä kaikille pelaajille.
Missä NHL-pelaajat ovat tauon aikana?
NHL antoi pelaajille uudet ohjeet 16. maaliskuuta.
Pelaajat voivat palata välittömästi koteihinsa (seuran kotikaupungin ulkopuolelle, mukaan lukien Pohjois-Amerikan ulkopuoliset alueet, mikäli lentoja on saatavilla).
Pelaajat jatkavat karanteenijaksoa kotiolosuhteissa perjantaihin 27. maaliskuuta saakka tai pidempään, jos alueelliset matkustussäännökset sitä vaativat. Pelaajan on ilmoitettava mahdollisista oireista tai valmistuneista testituloksista viipymättä seuransa lääkintähenkilökunnalle.
Kun kotikaranteenijakso on ohi ja jos maailmassa vallitseva tilanne sallii, harkitaan seurojen harjoitustilojen avaamista. Tällöin pelaajat voisivat harjoitella vapaaehtoisesti pienryhmissä samaan tapaan kuin kauden ulkopuolella.
Lisää aiheesta: [Bobrovskilta lahjoitus Panthersin kotihallin henkilökunnalle]
Entä loukkaantuneet pelaajat?
Kuntoutusta ja hoitoa tarvitsevat pelaajat, jotka ovat olleet sivussa otteluista, jatkavat seuransa lääkintähenkilöstön ohjauksessa seuran tiloissa, elleivät pelaaja ja seura sovi vaihtoehtoista menettelytapaa.
Saavatko pelaajat harjoitella seuran tiloissa tauon aikana?
Kaikki harjoitukset ja joukkuepalaverit on laitettu niin ikään tauolle. Apulaiskomissaari Daly sanoi, että liiga toivoo pelaajien pystyvän palaamaan seuran tiloissa pienryhmissä järjestettäviin vapaaehtoisiin harjoituksiin lähitulevaisuudessa. Liiga ei ole kuitenkaan asettanut minkäänlaista aikataulua sille, milloin tämä vaihtoehto on tarjolla. Pelaajia kehotetaan omatoimiseen harjoitteluun, kunnes seuran tilat avataan, mutta ei kuitenkaan julkisilla kuntosaleilla.
Saavatko pelaajat palkkaa tauon aikana?
Kyllä. Pelaajilla oli tauon alkaessa jäljellä vielä kolme palkkapäivää tällä kaudella (13. ja 30. maaliskuuta sekä 15. huhtikuuta).
Voidaanko Stanley Cup jakaa vielä kesäkuun jälkeen?
Komissaari Bettmanin mukaan liiga ei ole asettanut mitään takarajaa sille, mihin päivään mennessä Stanley Cup olisi jaettava.
Lisää aiheesta: [NHL toivoo kauden jatkuvan viruksen jälkeen]
Mitä fanien pitää tehdä, jos heillä on lippuja tauon takia peruttuihin otteluihin?
Seurat ovat parhaillaan yhteydessä pääsylippuja lunastaneisiin henkilöihin, joille kerrotaan eri vaihtoehdoista. He voivat esimerkiksi pitää lippunsa ja käyttää sen, mikäli peruttu ottelu pelataan myöhemmin, tai he voivat saada lipustaan rahat takaisin, mikäli kyseistä ottelua ei pelata lainkaan. On todennäköistä, että esimerkiksi Ticketmasterin tai StubHubin kautta hankittuihin lippuihin sovelletaan kyseisten yritysten omia käytäntöjä.
Millaisia vaihtoehtoja NHL:llä on kauden jatkamiseksi?
Komissaari Bettman sanoi, että liiga analysoi "kaikkia mahdollisia vaihtoehtoja", mutta ilman tietoa siitä, milloin kausi voisi jatkua, on vaikea määrittää parasta etenemismallia. Hänen mukaansa NHL:n johtoportaan edustajista koottu työryhmä kokoontuu kahdesti päivässä ja käy läpi kaikkia vaihtoehtoja. Liiga on myös päivittäin yhteydessä pelaajayhdistys NHLPA:han, ja komissaari Bettman käy säännöllisesti keskusteluja NHLPA:n johtaja Don Fehrin kanssa.
Voisiko kausi jatkua niin, että ottelut pelataan ilman yleisöä?
Komissaari Bettmanin mukaan on vielä turhan aikaista spekuloida tällä vaihtoehdolla.
Jos tämä kausi venyy pitkälle kesään, vaikuttaako se kauteen 2020-21?
Komissaari Bettman kertoi, että liigan näkemyksen mukaan kausi 2020-21 pelataan tavalliseen tapaan täysimittaisena.