Linden Fan

NHL-fani valitsee seuransa monesta eri syystä. Perusteluja ei kaivata, jos suosikiksi valikoituu oman kotipaikkakunnan joukkue. Toisille on tärkeää kantaa voittavan joukkueen paitaa, toiset taas haluavat seurapaidan, jonka selässä on tähtipelaajan tai sarjaan "elämää suurempi persoonallisuus" luokitellun pelaajan nimi.

Millä tavalla oma seura on löytynytkään, NHL-jääkiekkoon hurahtaneet fanit ovat uskollisia, sillä liigan runkosarjan otteluiden yleisömäärä on kasvanut vuosi vuodelta ja nousi viime kaudella hieman yli 22 miljoonaan. Ja uskollisuus palkitaan. Seurat tekevät kaikkensa, jotta fanit tuntisivat olevansa osa suurta kiekkoperhettä, johon kuuluvat pelaajat, fanit ja koko organisaatio. Ilman faneja kun ei olisi NHL-seurojakaan.
Lisää aiheesta: [NHL-ottelu viettelee ja vetoaa aisteihin]
Perheyhteydestä on saatu viime aikoina esimerkkejä, kun sekä New York Rangersin GM Jeff Gorton että Vancouver Canucksin jääkiekkotoimintojen johtaja Trevor Linden julkaisivat seuran Twitter-tilillä faneille suunnatun kirjeen. Fanit haluttiin huomioida ja pitää ajan tasalla seuran sisäisistä tapahtumista, ja heille perusteltiin jo etukäteen, miksi seura tekee lähiaikoina pelaajamarkkinoilla sen, mitä tekee.
Omistajat, GM:t sekä valmentajat tekevät seuran ja sen menestymisen kannalta mahdollisimman hyviä päätöksiä ja pelaajia painaa tulosvastuu. Kaikessa tekemisessä on silti kyse siitä, että faneihin on luotava välitön yhteys, ja sitä on vaalittava kaikilla mahdollisilla tavoilla. Parhaassa asemassa ovat seurat, jotka saavat faninsa tuntemaan itsensä arvostetuksi ja osaksi samaa perhettä pelaajien sekä koko organisaation kanssa.
FanSided.com seuraa urheilua sekä viihde-elämää ja luokittelee säännöllisesti oman alansa parhaat. Viimeisin NHL-fanien luokitus on viime joulukuulta, ja Top5:een kiilasivat Pittsburgh Penguinsin, Toronto Maple Leafsin, Chicago Blackhawksin, Montreal Canadiensin ja Edmonton Oilersin fanit.

Penguins_Fans_MW

Penguins-fanien ykkössijaa perusteltiin muun muassa siltä, että Penguinsilla on kaksi miljoonaa Facebook-tykkääjää, 1,7 miljoonaa Twitter- ja lähes miljoona Instagram-seuraajaa. Toronton ja muiden seuraavilla sijoilla olevien joukkueiden hallit ovat olleet vuosia loppuunmyytyjä, vaikka menestystä ei ole tullutkaan. Fanit eivät hylkää perhettään, jos he tuntevat, että heistä välitetään.
Edes pelaajakaupat eivät pysty murtamaan sidettä pelaajan ja fanien välillä, jos se on tarpeeksi vahva. Se nähtiin runsas viikko sitten Pittsburghissa, kun nykyisin Vegas Golden Knightsin maalia vartioiva Marc-Andre Fleury palasi ensimmäisen kerran entiseen kotihalliinsa. Hallissa tuskin oli yhtäkään kuivaa silmäparia, kun yleisölle näytettiin screenillä kertaus Fleuryn Penguins-vuosista.
- Onneksi minulla oli maski, Fleury myönsi jälkeenpäin itkeneensä videon aikana.
Aivan kuin sukujuhlilla olisi katseltu tunteisiin vetoavia kotivideoita.