finP122

Boston Bruinsin Tuukka Rask piti maalinsa puhtaana Philadelphia Flyersia vastaan. Jesse Puljujärvi teki kaksi maalia Edmonton Oilersille. Washington Capitalsin Aleksandr Ovetshkin nousi kaikkien aikojen maalipörssissä 20 parhaan joukkoon.

Philadelphia Flyers - Boston Bruins 0-3
Tuukka Rask torjui 28 kertaa ja piti Bruinsin maalin puhtaana. Bruins on voittanut viisi kuudesta viimeisimmästä ottelustaan. Raskille voitto oli toinen peräkkäinen ja nollapeli kauden ensimmäinen. Jori Lehterän ja Valtteri Filppulan Flyers kärsi jo kymmenennen peräkkäisen tappionsa. Bruinsin maalintekijät olivat Ryan Spooner, David Pastrnak ja Brad Marchand.
Calgary Flames - Edmonton Oilers 5-7
Jesse Puljujärvi teki Oilersin kaksi ensimmäistä maalia ja tuplasi kauden maalisaldonsa. Oilers sai onnistumisia laajalla rintamalla, kun peräti 13 kenttäpelaajaa pääsi pisteille. Flamesin kahden maalin mies oli Sam Bennett, joka teki molemmat maalinsa kolmannessa erässä.

Washington Capitals - Columbus Blue Jackets 4-3
Aleksandr Ovetshkin teki Capitalsille 3-2-johtomaalin toisen erän viimeisellä minuutilla. Samalla hän kasvatti uransa maalisaldon 577:ään ja nousi jaetulle 20. sijalle kaikkien aikojen maalipörssissä yhdessä Mark Recchin kanssa. Kolmannen erän alussa Jevgeni Kuznetsov teki 4-2-maalin, joka jäi voitto-osumaksi. Blue Jacketsin päätöserän kavennuksesta vastasi Zach Werenski. Puolustaja Markus Nutivaara ja hyökkääjä Markus Hännikäinen eivät olleet Blue Jacketsin kokoonpanossa. Joonas Korpisalo toimi luukkuvahtina.
Carolina Hurricanes - Florida Panthers 3-2 ja.
Sebastian Aho ja Teuvo Teräväinen pohjustivat Hurricanesin ensimmäisen maalin, mutta Aleksander Barkov laittoi paremmaksi. Hän syötti Panthersin 1-1-tasoituksen ja teki kolmannen erän lopussa 2-2-tasoituksen. Jatkoajalla Noah Hanifin laukoi Hurricanesille voittomaalin, kun aikaa oli jäljellä kaksi sekuntia.
Nashville Predators - Anaheim Ducks 3-2 vl.
Pekka Rinne torjui Predatorsin maalilla 32 kertaa ja oli yksi joukkueensa avainpelaajista. Predatorsin maalintekijät olivat Kevin Fiala ja Calle Järnkrok. Ducksin maaleista vastasivat Adam Henrique ja Cam Fowler. Voittolaukauskilpailussa Rinne torjui kaikki Ducksin yritykset, ja Predatorsilta maalin makuun pääsivät Fiala ja Kyle Turris. Kalle Kossila ei ollut Ducksin ja Miikka Salomäki Predatorsin kokoonpanossa.

Minnesota Wild - St. Louis Blues 2-1 ja.
Jatkoajalla maalin tehnyt Matt Dumba ja 41 kertaa torjunut maalivahti Devan Dubnyk olivat Wildin avainpelaajat Bluesia vastaan. Varsinaisella peliajalla Ryan Suter teki Wildille 1-0-maalin avauserässä, mutta Patrik Berglund tasoitti toisessa erässä. Wildin Mikko Koivu ja Mikael Granlund jäivät pisteittä.
Vancouver Canucks - Toronto Maple Leafs 2-1
Markus Granlund iski Canucksin 1-0-maalin ensimmäisen erän alkupuolella, ja Alexander Edler tuplasi johdon erän puolivälin jälkeen. Maple Leafs onnistui kaventamaan vasta kolmannen erän loppupuolella, kun James van Riemsdyk ohitti Canucksin maalivahdin Jacob Markströmin (35 torjuntaa). Tasoihin asti Maple Leafsin kiri ei riittänyt. Leo Komarov jäi pisteittä.

Montreal Canadiens - Detroit Red Wings 10-1
Carey Price torjui Canadiensille viidennen peräkkäisen voiton ja aiheutti samalla Red Wingsille seitsemännen peräkkäisen tappion. Hyökkäyspäässä Canadiensin ahneimmat olivat Paul Byron (3+0) ja Alex Galchenyuk (0+4). Byron teki joukkueensa ensimmäisen, kolmannen ja kuudennen maalin. Antti Niemi toimi Canadiensin luukkuvahtina ja Artturi Lehkonen on edelleen sivussa loukkaantumisen vuoksi.

Pittsburgh Penguins - Buffalo Sabres 5-1
Sabres katkaisi maalittoman putkensa, joka kesti 232.09 minuuttia. Jason Pominvillen 1-3-kavennus oli kuitenkin laiha lohtu Sabresille. Penguins marssi voittoon Jevgeni Malkinin, Carl Hagelinin, Patric Hörnqvistin, Phil Kesselin ja Sidney Crosbyn täysosumilla. Tristan Jarry oli jälleen hyvässä torjuntavireessä ja pysäytti Penguinsin maalilla 32 laukausta. Sabresin Rasmus Ristolainen laukoi viidesti kohti Jarryn vartioimaa maalia. Penguinsin Olli Määttä laukoi kerran kohti Sabresin maalia ja nappasi syöttöpisteen joukkueensa avausmaaliin.
Arizona Coyotes - New Jersey Devils 5-0
Coyotes katkaisi kolmen ottelun tappioputkensa, kun Scott Wedgewood piti maalinsa puhtaana entistä seuraansa vastaan. Hän torjui 26 kertaa. Kahden tehopisteen iltaa viettivät Derek Stepan (1+1), Christian Fischer (0+2) ja Kevin Connauton (0+2). Devilsin Sami Vatasen plus-miinuslukemaksi jäi -2.

Dallas Stars - Chicago Blackhawks 3-2 vl.
Stars pääsi kahdesti johtoon varsinaisella peliajalla, mutta kumpikin johtoasema suli Blackhawksin tasoitukseen. Voittolaukauskilpailussa Aleksandr Radulov ja Tyler Seguin ratkaisivat pelin Starsin eduksi. Starsin Esa Lindell jäi plus-miinustilastossa pakkaselle yhden maalin. Julius Honka ei mahtunut kokoonpanoon. Kari Lehtonen toimi Starsin luukkuvahtina.
Tampa Bay Lightning - San Jose Sharks 5-2
Nikita Kutsherov ja Tyler Johnsson tekivät kumpikin kaksi maalia ja nostivat Lightningin 0-1-takaa-ajoasemasta lopulta voittoon saakka. Samalla katkesi Sharksin kolmen ottelun voittoputki. Sharksin Joonas Donskoi on sivussa peleistä loukkaantumisen vuoksi.
Omin sanoin:
Boston Bruinsin Tuukka Rask kiitteli voitosta ja nollapelistä koko joukkuetta. Bruins kesti esimerkiksi kuusi alivoimaa:
- Tuntui, että pelasin ehjän ottelun, mutta koko joukkueemmekin pelasi todella ehjän ottelun. Toisessa erässä vastustajalla oli tilanteita, mutta alivoimapelaajamme tekivät loistavaa työtä, kuten he tekivät koko ottelun ajan. Koko joukkue teki hyvin hommia, Rask sanoi NHL.comin David Satrianon haastattelussa.
Nashville Predatorsin Pekka Rinteen suoritus keräsi jälleen kiitosta:
- Pekka Rinne pelasi uskomattomasti ja piti meidät pelissä. Vastustaja sai maalin, ja me nousimme takaisin peliin. Kolmas erä oli hyvä. Jatkoajalla olisimme voineet voittaa, Predatorsin hyökkääjä Filip Forsberg summasi ottelun seuran tiedotteessa.
Minnesota Wildin Ryan Suter oli tyytyväinen, kun joukkue ei päästänyt Bluesia karkaamaan toisen ja kolmannen erän paineen aikana:
-Pelasimme hyvän ensimmäisen erän. Heillä oli hyvät toinen ja kolmas erän. Jatkoajalla ekstrapisteen saavuttaminen oli iso juttu meille, Suter kertoi NHL.comin Jessi Piercen haastattelussa.

Illan tähdet:
Ykköstähti:
Tuukka Rask, Boston Bruins
28/28 torjuntaa, 100 %
Kakkostähti:
Devan Dubnyk, Minnesota Wild
41/42 torjuntaa, 97,6 %
Kolmostähti:
Paul Byron, Montreal Canadiens
3+0=3, +3