LightningCoyotes1

Tampa Bay Lightning on NHL:n tämän hetken kovakuntoisin joukkue, sillä se on voittanut kahdeksan ottelua peräkkäin. Torstaina salamapaidat iskevät yhteen hyvävireisen Arizona Coyotesin kanssa. Yhdentoista ottelun kierroksen herkkupaloihin kuuluu myös Boston Bruinsin ja Winnipeg Jetsin kohtaaminen.

Onko Coyotesista Lightningin pysäyttäjäksi?
Tampa Bay Lightning jahtaa torstaina jo yhdeksättä peräkkäistä voittoaan, mutta vastustaja Arizona Coyotes on myös ollut hyvässä vireessä. Kojoottilauma on raapinut neljä voittoa peräkkäin, ja niistä kolme ensimmäistä torjui Antti Raanta. Tiistaina Adin Hill pääsi tolppien väliin ja venyi huippusuorituksiin Florida Panthersia vastaan käydyssä kamppailussa. Raanta ja Darcy Kuemper ovat kärsineet vammoista, joten Hilliin saatetaan turvautua myös torstaina.
- Hän teki muutaman hyvän torjunnan. On vaikea paikka, kun kutsutaan ylös, eikä hän ollut pelannut ties kuinka moneen päivään. Vaikea paikka etenkin tuollaista joukkuetta (Panthers) vastaan, ja suorituksesta pitää antaa paljon tunnustusta, Coyotesin päävalmentaja Rick Tocchet kiitteli seuran verkkosivuilla.
*** ***Lisää aiheesta: [Hallitut riskit ovat kantamassa hedelmää Arizonassa]
Nyt Coyotesin kiertue idässä saapuu keskimmäiselle pysäkille. Lightning-ottelun jälkeen kojooteilla on edessään vielä Carolina Hurricanesin kohtaaminen ennen kuin joukkue palaa kotiin. Arizona sai keskiviikkona riveihinsä tuoreen nuorten MM-kultakapteenin Barrett Haytonin, joka on pelannut tällä kaudella 14 NHL-ottelua pistein 1+3=4.
Laine vastaan Rask
Suomalaisten pistepörssin kolmonen Patrik Laine (15+25=40) mittaa torstaina osaamistaan Itäisen konferenssin huippujoukkuetta vastaan, kun Jets vierailee Bostonissa. Bruins on Atlantic-divisioonassaan ylivoimaisessa johdossa seitsemän pisteen erolla Lightningiin. Konferenssin kärkijoukkue Washington Capitals on kerännyt neljä pistettä Bruinsia enemmän.
Bruinsin kone on viime aikoina yskähdellyt, kun kymmenestä viime ottelusta on kertynyt vain neljä voittoa. Tiistaina Tuukka Rask torjui Bruinsille voiton Nashville Predatorsista, joten suomalaisjännityksen ylläpitämiseksi olisi hyvä, että Rask pääsisi tolppien väliin myös torstaina.

LaineRask

Torstaina nähdään ainakin kahden tulivoimaisen hyökkäysjoukkueen kohtaaminen, kun Bruinsin David Pastrnak (32+30=62) ja Brad Marchand (20+41=61) iskevät yhteen Jetsin Laineen, Mark Scheifelen (21+28=49) ja Kyle Connorin (21+21=42) kanssa. Jets kukisti keskiviikkona Toronto Maple Leafsin 4-3 voittolaukauksilla.
Hynesin toinen yritys
John Hynes otti pikahälytyksellä Predatorsin komentoonsa tiistaina, mutta ei onnistunut vielä tuolloin palauttamaan joukkuetta voittoraiteelle. Torstaina siihen aukeaa uusi tilaisuus, kun hän johdattaa joukkonsa Chicago Blackhawksin kimppuun. Predators on voittanut kymmenestä viime ottelustaan neljä ja Blackhawks kuusi. Predatorsilla on piste Blackhawksia enemmän, joten Central-divisioonan taistelussa on kovat panokset. Kumpikin joukkue mielisi pudotuspeleihin.
Lisää aiheesta: [Nashville kaipasi muutosta]
Seurattavaa riittää myös suomalaisittain, kun Predatorsin riveissä ovat Pekka Rinne, Juuse Saros sekä Mikael Granlund ja Blackhawksilla Olli Maatta. Predatorsin lähtökohdat peliin ovat tiistaita paremmat, kun Hynes on ehtinyt jo vetää harjoitukset joukkueelle.
- Jotkut asiat harjoituksissa olivat simppeleitä. Hyvä asia NHL:ssä on se, että valmentaja on tekemisissä eliittijätkien ja eliittitason mielten kanssa. Pelaajat ovat pelanneet monilla eri systeemeillä tai ovat kuulleet erilaista terminologiaa, joten useimmiten on helppoa tuoda uusia asioita mukaan, Hynes kommentoi Predatorsin verkkosivuilla.
Wildilla neljän pisteen ottelu
Predatorsin ja Blackhawksin kanssa samassa tiiviissä nipussa on Minnesota Wild, joka on kerännyt pisteen enemmän kuin Predators. Wildilla on matkaa viisi pistettä Läntisen konferenssin viimeiseen villi kortti -pudotuspelipaikkaan, jota pitää hallussaan torstain vastustaja Calgary Flames.
Flames on pelannut hetkittäin loistavasti ja jyrännyt tehokkaalla hyökkäyskalustollaan. Nyt käynnissä on kolmen ottelun voittoputki, jota Wild yrittää horjuttaa. Joukkueet kohtasivat edellisen kerran sunnuntaina, jolloin Flames haki vierasvoiton maalein 5-4 voittolaukausten kautta.
Wild kukisti lauantaina Jetsin jatkoajalla 3-2, mutta se ei Flames-ottelun jälkeen lämmittänyt.

MIN-CGY: Foligno ohittaa Rittichin

  • Voidaan sanoa, että saimme pisteitä peräkkäisistä peleistä ja kaikkea sen suuntaista. Meidän olisi pitänyt ottaa kaksi sellaiselta joukkueelta, jolta emme sitten pystyneet niitä ottamaan. Se on erittäin turhauttavaa, Wildin päävalmentaja Bruce Boudreau tuumi sunnuntain ottelun jälkeen ja alleviivasi seuran verkkosivuilla turhautumista aiheuttaneen myös sen, että Wild hukkasi kolmannessa erässä johtoasemansa.
    Canadiensille tulee kiire
    Läpi kauden loukkaantumisista kärsinyt Montreal Canadiens on jäänyt jo yhdeksän pisteen päähän idän viimeisestä villi kortti -paikasta. Joukkueen tulivoimaa on viime aikoina syönyt muun muassa Joel Armian loukkaantuminen. Artturi Lehkonen on noussut mukavasti esiin alkuvuoden otteluissa, mutta koko joukkueen pitäisi saada onnistumisia aiempaa enemmän.

Eikä urakka helpota torstaina, jolloin Canadiens kohtaa Edmonton Oilersin. Canadiens on voittanut kymmenestä viime ottelustaan vain kaksi, kun Oilersin saldo on viisi voittoa.
Oilersin alkuvuosi on kulunut vieraskiertueella, jonka kolmesta aiemmasta ottelusta on irronnut viisi pistettä. Canadiensin jälkeen joukkue kohtaa vielä Flamesin ennen kotiin palaamista. Mike Smith on torjunut Oilersin maalilla koko vieraskiertueen ajan, joten Mikko Koskinen odottaa vielä vuoden 2020 ensimmäisiä torjuntojaan.
Muuta seurattavaa
Kierroksen muut ottelut ovat Florida Panthers - Vancouver Canucks, New York Rangers - New Jersey Devils, St. Louis Blues - Buffalo Sabres, Vegas Golden Knights - Los Angeles Kings, Anaheim Ducks - Dallas Stars ja San Jose Sharks - Columbus Blue Jackets.
Canadiensin Ilya Kovalchuk pelaa NHL-uransa 900. ja Predatorsin Kyle Turris 700. runkosarjaottelun. Blue Jacketsilta on sivussa esimerkiksi suomalaismaalivahti Joonas Korpisalo. Canadiensin Brendan Gallagher toipuu aivotärähdyksestä. Golden Knightsin Jonathan Marchessault kärsii alavartalovammasta.