trocheck-bergeron

NHL:n runkosarja on edennyt siihen pisteeseen, että jäljellä on enää vain yksi ottelu. Florida Panthers ja Boston Bruins iskevät yhteen runkosarjan viimeisessä ottelussa ja ratkaisevat kaksi viimeistä otteluparia pudotuspelien ensimmäiselle kierrokselle.

Kenet Bruins haluaa?
Bruinsin tilanne otteluun lähdettäessä on se, että nappaamalla kaksi pistettä Panthersilta se siirtyy Atlantic-divisioonan kärkeen sekä Itäisen konferenssin ykköseksi ohi Tampa Bay Lightningin.
Siinä tapauksessa Bruinsin vastustaja pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella olisi New Jersey Devils, ja Lightning saisi ensimmäisenä vastaansa Toronto Maple Leafsin. Jos Bruins ei voita Panthersia, osat kääntyvät toisin päin, ja Boston kohtaa Maple Leafsin avauskierroksella.
Historian puolesta Maple Leafs olisi Bruinsille tutumpi vastustaja. Joukkueet ovat kohdanneet pudotuspeleissä 14 kertaa, ja niistä sarjojen voitot ovat menneet Torontoon 8-6.
Devils ja Bruins ovat joutuneet pudotuspeleissä vastakkain neljä kertaa. Punaiset paholaiset ovat poistuneet noista sarjoista voittajana kolme kertaa, kun taas Bruins on voittanut vain yhden sarjan.
Lisää aiheesta: [Bostonilla paljon pelissä\]
Panthers teki historiaa
Panthersin panos kauden viimeisessä ottelussa on olematon. Joukkue taisteli pudotuspelipaikasta aivan viimeiseen asti, mutta Philadelphia Flyersin lauantain voitto varmisti sen, että pudotuspelit jäävät Panthersilla haaveeksi.
Joukkue ei kuitenkaan siitä hätkähtänyt, vaan kaatoi lauantaina kotipelissään Buffalo Sabresin. Samalla tilille napsahti 27. kotivoitto tällä kaudella (kotisaldo 27-11-3). Se on Panthersin seurahistorian suurin kotipelien voittosaldo runkosarjan aikana.
Joukkue muuttaisi lisää seurahistoriaa voittamalla Bruinsin. Silloin pistesaldoksi tulisi 96, ja se olisi kolmanneksi korkein luku koko seurahistoriassa.

Huima kevät Floridassa
Vaikka Panthers tippuikin pudotuspeleistä, sen loppukiri on ollut huima. Pantterilauman saldo edellisestä 34 ottelusta on komea 24-8-2. Joukkue pääsee haastamaan Bruinsia neljän ottelun voittoputkessa.
- Olen ylpeä joukkueestani, ja siitä, mitä he ovat tehneet kauden toisella puoliskolla. Teimme organisaation historiaa kotivoitoissa, ja tässä on ollut paljon hyviä asioita. Niitä on vaikea huomata nyt, mutta haluan joukkueen lopettavan kauden vahvasti, Panthersin päävalmentaja Bob Boughner totesi seuran verkkosivuilla.
Panthersin kokenut hyökkääjä Radim Vrbata lopettaa komean uransa tähän kauteen. Hän on pelannut urallaan 1 057 NHL-ottelua, joissa on syntynyt tehot 284+339=623.
Vrbata pelasi Panthersin lisäksi NHL-urallaan Arizona Coyotesissa, Carolina Hurricanesissa, Chicago Blackhawksissa, Colorado Avalanchessa, Vancouver Canucksissa ja Lightningissa.
- Päätimme tämän jo ennen tätä kautta. Meillä on kolme poikaa, ja vanhin heistä on yhdeksän. Hänen täytyy päästä takaisin Tshekkiin kouluun, jotta hän pysyy mukana kielessä ja koulussa. Ja toisaalta, minä täytän 37 vuotta kesällä, Vrbata kertoi seuran verkkosivuilla.
Bruinsin vuoristorata
Bruinsin kausi ei alkanut parhaimmissa merkeissä, ja hetken näytti jo siltä, että Maple Leafs ja Lightning ratkovat Atlantic-divisioonan kärkisijat keskenään. Syksyn jälkeen alkoi kuitenkin tapahtua, ja nyt Bruins kamppailee divisioonan voitosta.
- Me etsimme omaa peliämme ja halusimme päästä sinne, minne uskoimme kuuluvamme: pudotuspeleihin. Tiesimme, että haaste tulee olemaan kova, koska Maple Leafs ja Lightning aloittivat kauden hyvin, mutta tässä me nyt olemme, Bruinsin valmentaja Bruce Cassidy totesi seuran verkkosivuilla.
Boston katkaisi kolmen ottelun tappioputkensa viime yönä Ottawa Senatorsia vastaan ja mahdollisti taistelun titteleistä.
Keväällä kovat yleensä lämpenevät. Bruins-hyökkääjä Patrice Bergeron tunnetaan kevään pelaajana, ja runkosarjan päätös on ollut sen mukainen. Hän on takonut edelliseen kuuteen otteluun tehot 3+3=6.

 • Tämän takia pelaamme jääkiekkoa, voittamisen takia. Meillä on nyt mahdollisuus voittaa konferenssi. Tärkeintä on pelata meidän parasta peliämme ja saada hyvä lopetus runkosarjalle, Bergeron tuumi seuran verkkosivuilla.
  Borgström pääsi irti
  Panthersin suomalaistulokas Henrik Borgström teki NHL-debyyttinsä maaliskuun lopulla Senatorsia vastaan. Hän istui edelliset kolme peliä katsomossa, mutta Sabresia vastaan suomalainen pääsi taas irti ja pelasi samalla ensimmäisen ottelun kotikaukalossaan.
  Borgström pelasi Panthersin nelosketjussa Maxim Maminin ja Michael Haleyn keskellä ja kellotti 14.18 minuuttia.
  - Se tuntui todella hyvältä. Pidin yleisöstä, oli todella upeaa pelata kotiyleisön edessä, hän hehkutti seuran verkkosivuilla.
  Panthers päätti peluuttaa kokenutta osastoaan, kun mahdollisuudet pudotuspeleihin olivat vielä elossa. Joukkueen valmennusjohto on kuitenkin ollut tyytyväinen nuorukaisen esityksiin.
  -Hän tulee pärjäämään hyvin. Hän pääsi totuttelemaan liigaan ja kokeilemaan tasoaan isoja pelaajia vastaan. Borgströmillä on edessään iso kesäkausi. Hänen täytyy saada lisää voimaa ja olla jälleen hyvässä kunnossa, Boughner pohti seuran verkkosivuilla.
  Bruinsin Tuukka Rask huilasi lauantain ottelun, mutta sunnuntaina hän on tolppien välissä.