040518BarkovRask1

NHL:ssä pelataan torstaina 12 ottelun kierros, jonka otteluissa moni joukkue voi varmistaa pudotuspelipaikkansa. Columbus Blue Jackets, New Jersey Devils ja Philadelphia Flyers ovat nyt Itäisen konferenssin vielä avoimilla pudotuspeleihin johtavilla sijoilla. Tappiotkin riittävät varmistamaan jatkopaikan, jos Florida Panthers ei saa jatkettua kiriään. Läntisessä konferenssissa yksi pudotuspelipaikka on auki, ja Colorado Avalanche yrittää puolustaa sitä.

Panthersilla elämän ja kuoleman ottelu
Panthers on neljän pisteen päässä idän viimeisestä villi kortti -paikasta ja pakkovoiton edessä torstaina. Tiistainen voitto Predatorsista antaa luottoa tekemiseen, mutta torstain vastustaja Bruins on vähintään yhtä kova. Ottelu on myös kahden huippumaalivahdin kohtaaminen, kun Bruinsin Tuukka Rask kohtaa 1 000. runkosarjaottelunsa pelaavan Roberto Luongon. Torstain jälkeen Panthersilla on jäljellä kaksi runkosarjaottelua, kun ulottuvilla olevilla Flyersilla ja Devilsillä on vain yksi.
Lisää aiheesta: [Barkov piti Panthersin playoff-haaveet elossa]
- Meidän täytyy voittaa jokainen ottelu. Voimme kontrolloida omaa kohtaloamme ja niin myös teemme, Panthersin hyökkääjä Jonathan Huberdeau sanoi seuran verkkosivuilla.
Devilsin ja Flyersin pudotuspelipaikat voivat varmistua
Devils ja Flyers voivat varmistaa pudotuspelipaikkansa torstaina. Panthersin pisteittä jääminen sinetöisi asian, mutta Devils voi hoitaa homman voittamalla Maple Leafsin ja Flyers tarttuisi pudotuspelipaikkaan kukistamalla Hurricanesin. Maple Leafs on jo varmistanut jatkopaikan ja yrittää nyt pitää takanaan Capitalsin, joka myös taistelee idän kolmannesta sijasta. Devilsin pelaajat ovat valmiita kestämään jokaisen iskun, että pudotuspelipaikka varmistuisi.

  • Tämän vuoksi harjoittelemme koko kesän ja blokkaamme laukauksia lokakuussa sekä marraskuussa. Kaikki nämä uhraukset tehdään sen vuoksi, että olisimme nyt mahdollisimman hyvissä asemissa, Devilsin hyökkääjä Brian Boyle sanoi seuran verkkosivuilla.
    Penguins haluaa pitää asemansa
    Pisteen verran Devilsin ja kaksi pistettä Flyersin yläpuolella olevat Penguins ja Blue Jackets ratkovat keskinäisessä ottelussaan Metropolitan-divisioonan kakkossijaa. Divisioona on niin tasainen, että kumpikin voi vielä pudota villi kortti -paikoille. Vain kärkijoukkue Capitals on karannut ja varmistanut divisioonan ykköstilansa.
    Lisää aiheesta: [Crosby nauttii peliin valmistautumisesta]
    - Meidän on keskityttävä vain seuraavaan otteluun Columbusta vastaan eikä ajateltava sen pidemmälle. Emme voi vielä katsoa finaaleihin asti vaan seuraavaan peliin, ja on katsottava, mitä sen jälkeen tapahtuu. Olemme tyytyväisiä varmistuneeseen pudotuspelipaikkaan ja torstaina yritämme voittaa, jotta saisimme kotiedun, Jevgeni Malkin ruoti Penguinsin menestyspaineita seuran verkkosivuilla.

Laineella mahdollisuus tavoittaa Ovetshkin
Patrik Laine jahtaa maalipörssissä Aleksandr Ovetshkinia, jolla on kaksi täysosumaa Lainetta enemmän. Laineen Jetsillä ja Ovetshkinin Capitalsilla on kummallakin jäljellä kaksi runkosarjaottelua, mutta Ovetshkinin pelikunto on kysymysmerkki. Hän loukkasi jalkansa maanantain ottelussa eikä osallistunut keskiviikkona joukkueen jääharjoitukseen. Laine jahtaa lisäosumia Flamesia vastaan, mutta Ovetshkin saattaa joutua seuraamaan joukkueensa Predators-ottelun katsomosta.
Lisää aiheesta: [Nikun ensimmäinen kuti upposi verkkoon]
- Seuraamme tilannetta päivä kerrallaan. Hän oli jäällä aiemmin tänään, ja katsotaan, missä hän on torstaina. En voi tehdä päätöstä tänään, Capitalsin päävalmentaja Barry Trotz tuumi keskiviikkona harjoitusten jälkeen.

Avalanchella pakkovoitto
Blackhawks teki keskiviikon kierroksella palveluksen Avalanchelle ja voitti Bluesin. Näin ollen Blues pysyi lännen pudotuspeliviivan alapuolella ja pisteen päässä Avalanchesta, joka on viimeisellä villi kortti -paikalla. Avalanche pelaa torstaina Sharksia vastaan ja haluaa voittaa. Avalanchen tilanne on sikäli hyvä, että voittamalla kaksi viimeistä otteluaan se varmistaa pudotuspelipaikan. Jos joukkue häviää, se tarvitsee muilta apuja Bluesin ja Starsin takana pitämiseen.
Muuta seurattavaa:
Kierroksen muut ottelut ovat New York Islanders - New York Rangers, Detroit Red Wings - Montreal Canadiens, Edmonton Oilers - Vegas Golden Knights, Vancouver Canucks - Arizona Coyotes ja Los Angeles Kings - Minnesota Wild.
Panthersin Roberto Luongon (nyt 999 ottelua) lisäksi tasalukuja saavuttaa myös Capitalsin Matt Niskanen, joka pelaa 800. runkosarjaottelunsa ja 600. runkosarjaottelunsa pelaava Bruinsin Brad Marchand. Niskanen on kahden pisteen päässä 300. tehopisteestä. Panthersin Aleksander Barkoville seuraava maali on 100:s. Flamesin Michael Frolikille seuraava syöttöpiste on 200:s. Canucksin Henrik ja Daniel Sedin pelaavat viimeisen kotiottelunsa Vancouverissa.