Barkov_Laine

Sunnuntaina NHL:ssä pelataan seitsemän ottelun kierros. Suomalaispelaajien osalta suurin huomio kiinnittyy Florida Panthersin ja Winnipeg Jetsin otteluun, joka on valovoimaisimpiin suomalaispelaajiin lukeutuvien Aleksander Barkovin ja Patrik Laineen kohtaaminen.

Colorado Avalanchen Mikko Rantanen puolestaan kohtaa Edmonton Oilersin Jesse Puljujärven. Kummallakin joukkueella riittää parannettavaa. Columbus Blue Jackets isännöi Olli Määtän Pittsburgh Penguinsia. Sinitakkien kokoonpanossa lienee Jussi Jokinen, mutta Markus Nutivaaran pelikunnosta ei ole varmuutta.
San Jose Sharksin Joonas Donskoi testaa Dallas Starsin sinivalkoisen alakerran tiiviyden. Sami Vatasen New Jersey Devils yrittää puolustaa pudotuspelipaikkaansa Carolina Hurricanesin Sebastian Ahon ja Teuvo Teräväisen hyökkäyksiltä.
Lisää aiheesta: Patrik Laine johtaa ylivoimamaalien pörssiä]
Tamperelaistähdet vastakkain
Aleksander Barkov osoitti jälleen tehokkuutensa lauantain kierroksella, kun hän rohmusi pisteet 1+2 Flamesiä vastaan. Panthers on voittanut kaikki kolme vieraskiertueensa ottelua, ja seuraavana vastassa on Patrik Laineen ja Joel Armian Jets. Laine on iskenyt tällä kaudella pisteet 26+18=44. Barkovilla on kasassa 19+34=53. Joukkueet kohtasivat edellisen kerran joulukuun alkupuolella, jolloin Panthers voitti 6-4. Laine hurjasteli pisteet 1+2, ja Barkov nappasi yhden syöttöpisteen.

Kääntääkö MacKinnon Avalanchen kurssin?
Avalanchen kelpo kausi on kääntynyt viime viikkoina huonompaan suuntaan. Perjantaina joukkue hävisi Jetsille 1-6, ja matkaa pudotuspelipaikkaan on nyt kolme pistettä. Viidestä viimeisimmästä ottelustaan Avalanche on voittanut vain kaksi. Sunnuntain Oilers-otteluun Avalanche saa riveihinsä ykköstykkinsä Nathan MacKinnonin, joka on ollut sivussa kahdeksan ottelun ajan.
- Hän oli jo täysillä mukana harjoituksissa ja on mukana pelissä sunnuntaina. Se on positiivista, kun saa parhaan pelaajansa takaisin, Avalanchen päävalmentaja Jared Bednar sanoi seuran verkkosivuilla.
Hurricanesilla isot panokset
Hurricanes isännöi sunnuntaina Devilsiä, joka on kiinni idän pudotuspelipaikassa. Hurricanes on kerännyt viisi pistettä Devilsiä vähemmän, mutta on vain pisteen päässä idän viimeisestä villi kortti -paikasta. Hurricanes lähtee otteluun levänneenä, mutta Devils pelasi lauantaina Lightningia vastaan ja voitti 4-3.
- Meidän täytyy unohtaa tämä ottelu ja keskittyä jo sunnuntain tärkeään otteluun Carolinaa vastaan. Taistelemme siinä pudotuspelipaikasta, Devilsin puolustaja Ben Lovejoy sanoi NHL.comin Corey Longin haastattelussa lauantain ottelun jälkeen.

Blue Jackets kokeilee Penguinsin vierasvirettä
Penguins otti lauantaina 11. peräkkäisen kotivoittonsa, mutta joukkueen vierassaldo on ollut viime aikoina huomattavasti heikompi. Kuudesta viimeisimmästä vierasottelustaan Penguins on voittanut vain kaksi. Blue Jackets lähtee kotiotteluunsa kaksi peräkkäistä tappiota niskassaan. Sinitakit ovat pisteen päässä idän viimeisestä villi kortti -paikasta.
- Tulos on tärkein asia, kun on meidän tilanteessamme, ja ottelut vähenevät. Luotan joukkueeseemme, Blue Jacketsin päävalmentaja John Tortorella ennakoi seuran verkkosivuilla.
Sharks ja Stars tarvitsevat molemmat pisteitä
Sharks ja Stars ovat kiinni lännen pudotuspelipaikoissa, mutta konferenssin keskivaiheilla on todella tasaista. Kuuden pisteen sisällä on kahdeksan joukkuetta, joista Starsilla on 72 ja Sharksilla 70 pistettä. Sharksilla on kaksi pistettä enemmän kuin pudotuspeliviivan alla olevalla Calgary Flamesilla. Starsilla on vieraskiertueellaan edessä tärkeitä otteluita, kun Sharksin jälkeen vastassa ovat Ducks ja Kings.
- Meidän täytyy pelata hyvin, mikäli meinaamme saada pisteitä. Jokainen näistä joukkueista on ollut hyvä kotonaan, erityisesti San Jose. Jokainen pelaaja ymmärtää, kuinka haastavia pelejä on edessä, Starsin päävalmentaja Ken Hitchcock sanoi seuran verkkosivuilla.
Muuta seurattavaa:
Kierroksen muissa otteluissa kohtaavat New York Rangers ja Philadelphia Flyers sekä Detroit Red Wings ja Toronto Maple Leafs. Devilsin Kyle Palmieri pelaa 400. runkosarjaottelunsa. Panthersin Colton Sceviour ja Hurricanesin Victor Rask pelaavat 300. runkosarjaottelunsa. Hurricanesin Jeff Skinnerille ja Flyersin Claude Giroux'lle seuraava maali on 200:s, ja Avalanchen Nathan MacKinnonille 100:s.
Avalanchen Jonathan Bernier kärsii aivotärähdyksestä ja Flyersin Brian Elliott lihasvammasta. Penguinsin Justin Schultzin pelikunto on epävarma.