penguins-celebrate

NHL:ssä pelataan lauantaina 11 ottelun kierros, jonka otteluissa panokset ovat kovat niin konferenssin kärkipäässä kuin pudotuspeliviivallakin. Suomalaispelaajia nähdään tositoimissa kahta vaille jokaisessa ottelussa. Pittsburghissa kohtaa kaksi kovavireistä joukkuetta, kun Olli Määtän Penguins jahtaa 11. peräkkäistä kotivoittoaan. Vastassa on Leo Komarovin ja Kasperi Kapasen Toronto Maple Leafs.

Mikko Koivun ja Mikael Granlundin Minnesota Wild isännöi Anaheim Ducksia ottelussa, jossa on jaossa pudotuspelipaikan kannalta tärkeät pisteet. Sarjan kärkipaikasta kisaavat Vegas Golden Knights ja Tampa Bay Lightning, joista viimeksi mainitulla on piste enemmän. Golden Knights kohtaa Montreal Canadiensin ja Lightning New Jersey Devilsin. Aleksander Barkovin Florida Panthers taistelee pudotuspelipaikasta ja vierailee lauantaina Calgaryssa.
Kovavireinen Toronto mittaa mestarin vireen
Penguins on voittanut kymmenen kotiottelua peräkkäin, mutta lauantaina voittovire joutuu koetukselle. Vastaan asettuu Maple Leafs, joka on voittanut kuusi helmikuun seitsemästä ottelustaan. Penguinsin joukkue on kivikova, ja viimeisenä lukkona toimii maalivahti Matt Murray. Maalivahdin varaan lasketaan paljon tälläkin kaudella.
Lisää aiheesta: [Tunnollinen Komarov on esimerkki nuoremmille]
- Meidän puolustajamme ovat tehneet hyvin hommia. He ovat pelanneet pois vastustajan mailat ja pelaajat. Olen nähnyt kiekot hyvin, ja se tekee työstäni helpompaa, Murray ruoti NHL.comin Wes Crosbyn haastattelussa.
Wild ja Ducks pelaavat tärkeistä pisteistä
Wild hävisi edellisessä ottelussaan Capitalsille, ja Ducks kukisti Blackhawksin. Ennen lauantain keskinäistä kohtaamista Wild on 68 pisteellä kiinni viimeisessä lännen villi kortti -paikassa. Ducks on pudotuspeliviivan alla pisteen vähemmän keränneenä, joten lauantain ottelu on erittäin tärkeä molemmille joukkueille.
- Ottelun on äärimmäisen tärkeä, kun vastustajajoukkue on juuri alapuolellamme sarjataulukossa. Haluamme lähteä vieraskiertueelle hyvällä mielellä, ja tämä on iso ottelu, Wildin hyökkääjä Marcus Foligno sanoi seuran verkkosivuilla ja viittasi maanantaina alkavaan vieraskiertueeseen.

 • Emme ole olleet kovin hyviä otteluiden alussa, ja siinä meillä on parannettavaa. Teimme pari isoa maalia, nousimme tasoihin ja löysimme siten keinot roikkua mukana kolmanteen erään saakka, Ducksin hyökkääjä Adam Henrique tuumi Blackhawks-ottelun jälkeen seuran verkkosivuilla.
  Pystyykö Tampa pitämään kärkipaikkansa?
  Lightning on Itäisen konferenssin kärjessä 81 pisteellä ja pysyy kärkipaikalla lauantain otteluiden tuloksista riippumatta. Koko sarjan taulukossa lännen kärkijoukkue Golden Knights on vain pisteen päässä. Lightning pelaa lauantaina Devilsiä vastaan ja haluaa kartuttaa pistetiliään. Sami Vatasen Devils on vahvasti kiinni idän pudotuspelipaikassa.
  Vegas yrittää vahvistaa lännen kärkipaikkaansa
  Golden Knightsin paikka lännen kärjessä ei ole välittömästi uhattuna, koska Jets ja Predators ovat kolmen pisteen päässä. Lauantaina sen on mahdollista nousta koko sarjan kärkeen. Siihen vaaditaan voitto Canadiensista, ja samaan aikaan Lightningin on hävittävä oma ottelunsa varsinaisella peliajalla. Canadiens on hävinnyt neljä ottelua peräkkäin ja on jo 12 pisteen päässä pudotuspelipaikasta.
 • Emme ole tällä kaudella saaneet haluamiamme tuloksia. Jätkät eivät kuitenkaan ole luovuttamassa. Jatkamme hommien tekemistä toinen toisillemme, Canadiensin hyökkääjä Brendan Gallagher sanoi NHL.comin Craig Morganin haastattelussa.
  Panthers jatkaa pudotuspelipaikan metsästämistä
  Panthers on ollut kelpo vireessä helmikuussa ja voittanut viisi kuudesta ottelusta. Joukkue on parhaillaan viiden ottelun vieraskiertueella, jonka kaksi ensimmäistä ottelua on päättynyt voittoon. Kolmannessa vastassa on Flames. Loistavan pelivireen jatkuessa Panthers voi vielä nousta taistelemaan idän pudotuspelipaikoista, joihin on nyt matkaa kahdeksan pistettä. Roberto Luongo saattaa palata tolppien väliin lauantain ottelussa. James Reimer teki paluun aiemmin viikolla.
  - On ollut kiva saada jätkät takaisin ja tekemään taas hommia yhdessä, Panthersin päävalmentaja Bob Boughner tuumi seuran verkkosivuilla.
  Muuta seurattavaa:
  Kierroksen muut ottelut ovat Buffalo Sabres - Los Angeles Kings, Ottawa Senators - New York Rangers, Arizona Coyotes - Edmonton Oilers, Nashville Predators - Detroit Red Wings, Chicago Blackhawks - Washington Capitals ja Vancouver Canucks - Boston Bruins.
  Lisää aiheesta: [Kovimmat siirtorajan kaupat 10 viime vuodelta]
  Flamesin Dougie Hamilton pelaa 400. runkosarjaottelunsa. Blackhawksin Patrick Kanelle seuraava syöttöpiste on 500:s. Wildin Eric Staal ja Penguinsin Jevgeni Malkin ovat kahden tehopisteen päässä 900 rajasta ja Rangersin Rick Nash kahden pinnan päässä 800 rajasta. Sabresin Jack Eichel on kärsinyt nilkkavammasta, Flamesin Mike Smith alavartalovammasta ja Predatorsin Kyle Turris on sairastellut viime päivinä. Rangersin sairastuvalla ovat esimerkiksi maalivahdit Ondrej Pavelec ja Aleksandr Georgijev.