kotkaniemi-lehkonen

NHL-kiekkoa pelataan keskiviikkona neljän ottelun verran. Jesperi Kotkaniemen, Joel Armian, Artturi Lehkosen ja Antti Niemen Montreal Canadiens pyrkii jatkamaan voittojen tiellä, kun St. Louis Blues saapuu vieraaksi Bell Centreen. Ailahtelevasti otteluissaan esiintynyt New York Islanders matkaa Leo Komarovin sekä Valtteri Filppulan johdolla Anaheimiin ottamaan mittaa Ducksista. Juuso Välimäen Calgary Flames isännöi puolestaan Tuukka Raskin Boston Bruinsia.

Canadiensin suomalaiset Bluesin kimppuun
Canadiensin pirteät otteet jatkuivat maanantaina, kun Detroit Red Wings kaatui vaivatta maalein 7-3. Lisäksi alkukauden voitot Pittsburgh Penguinsista ovat antaneet vastustajille merkkejä siitä, ettei Canadiensia sovi aliarvioida.
Lisää aiheesta: [Kotkaniemi kotiutui todella helposti NHL-maailmaan]
Montrealin suomalaishyökkääjät Jesperi Kotkaniemi, Joel Armia ja Artturi Lehkonen ovat olleet näkyvissä rooleissa. Tulokashyökkääjä Kotkaniemi kehittyy kovaa vauhtia peliä tekeväksi NHL-sentteriksi ja on saalistanut viiteen peliin kaksi syöttöpistettä.
- Kaiken perustana on se, että pystymme tekemään asioita yhdessä ja hitsautumaan tiiviiksi joukkueeksi. Luisteluvoima on toistaiseksi riittänyt hyvin, mutta viisikkopelaamisessa on vielä tiettyjä asioita, jotka täytyy tehdä paremmin, Canadiensin päävalmentaja Claude Julien analysoi.
Filppula ja Komarov tuoneet tasapainoa Islandersiin
Kesällä Islandersiin siirtyneet Valtteri Filppula sekä Leo Komarov ovat sopeutuneet erinomaisesti uuteen ympäristöön. Joukkueen kolmosketjussa viilettäneet veteraanit pelaavat illasta toiseen kovalla asenteella, jonka ansiosta saarelaisten hyökkäys vaikuttaa aiempiin kausiin verrattuna tiiviimmältä.
Konkarihyökkääjä Filppula on iskenyt neljään otteluun tehot 2+1 ja jakaa tällä hetkellä joukkueensa sisäisen maalipörssin kärkisijan yhdessä Anders Leen kanssa. Suomalaiskaksikko on saanut suitsutusta myös joukkuetovereiltaan.

NYI-NSH: Filppula iskee irtokiekon maaliin

  • He kuuluvat itseni lisäksi joukkueemme kokeneimpiin pelureihin ja tietävät, kuinka tässä liigassa pitää pelata. Heidän kanssaan on lisäksi vaivatonta pelata, koska heidän pelikäsityksensä on aivan liigan kärkitasoa. Komarov on tunnettu kovasta työmoraalistaan, ja Fil (Filppula) taas pystyy rakentamaan peliä tehokkaasti, Islandersin hyökkääjä Andrew Ladd hehkutti.
    Juuso Välimäki metsästää NHL-uransa avauspistettä
    Kauden avauspelinsä jälkeen voitosta voittoon marssinut Bruins aloittaa neljän ottelun vieraskiertueen ja matkaa ensiksi Calgary Flamesin vieraaksi. Joukkueet avasivat harjoituskauden pelaamalla Kiinassa kaksi ottelua, jotka molemmat päättyivät Bruinsin voittoon.
    Flamesin puolustuksessa urakoiva Juuso Välimäki on saanut vastuuta koko ajan enemmän ja enemmän. Vaikka pistetili on 20-vuotiaalta suomalaispuolustajalta vielä avaamatta, niin paikka joukkueen kakkospakkiparissa alkaa olla vakiinnutettu.

WPG@CGY: Välimäki osuu Mangiapanen loistosyötöstä

Capitalsin petrattava puolustustaan
Hallitseva mestari Washington Capitals on valahtanut kahden tappion myötä Metropolitan-divisioonan häntäpäähän. Viime ottelussaan Todd Reirdenin miehistö kärsi lauantaina kotijäällään tappion liigan kuumimpiin joukkueisiin kuuluvalle Toronto Maple Leafsille maalein 2-4.
Eritoten Washingtonin puolustus on ollut viimeisissä otteluissa pahasti tuuliajolla, ja omissa on soinut kahdessa viimeisessä kamppailussa yhteensä 10 kertaa. Viime kaudesta tutun tiiviin viisikkopelaamisen luulisi löytyvän, kun Capitals isännöi keskiviikkona New York Rangersia.
Pystyykö Flames pysäyttämään Bruinsin ykkösketjun?
Patrice Bergeronin johtama Bruinsin ykkösnyrkki on ollut toistaiseksi lähes pitelemätön.

BOS-DET: Pastrnak saavuttaa 100 maalin rajan

Ketju on saalistanut viidessä kamppailussa yhteistehot 13+17=30, joten muun joukkueen on ollut helppo nojata Bergeronin, Brad Marchandin ja David Pastrnakin muodostamaan trioon. Tshekkihyökkääjä Pastrnak heilutti lauantaina maaliverkkoja urakalla ja iski hattutempun, kun Detroit Red Wings jäi Bruinsin jalkoihin murskalukemin 8-2.
Flamesin puolustuksesta on löydyttävä keskiviikkona jämäkkyyttä ja kurinalaisuutta, mikäli joukkue haluaa kaataa Bruinsin.
- Meidän täytyy olla erityisen tarkkana heidän kanssaan, eikä antaa ketjulle liikaa tilaa. Aiomme kuitenkin pelata omaa peliämme ja pitää viisikon tiiviinä. Joukkueemme on laadukas ja pystymme antamaan heille painetta, Flamesin hyökkääjä Sean Monahan kertoi luottavaisena.
Tuoreimmat uutiset maailman parhaan jääkiekkosarjan tapahtumista tarjoaa [@NHL\_fi]
Muuta seurattavaa
Islandersin maalivahti Thomas Greiss hakee keskiviikkona NHL-uransa 100. voittoa. Flamesin tähtihyökkääjä Johnny Gaudreau on puolestaan vain yhden osuman päässä NHL-uransa 100. maalista.
Keskiviikon kamppailu on Blues-hyökkääjä Tyler Bozakille juhlaottelu, sillä kanadalaissentteri pelaa NHL-uransa 600. runkosarjaottelun.