fleury-ovi-SCfinal handshakes

NHL:ssä pelataan keskiviikkona kolme ottelua. Viime kauden finalistit Washington Capitals ja Vegas Golden Knights iskevät yhteen Yhdysvaltain pääkaupungissa. Ottelu on Golden Knightsille viiden pelin vieraskiertueen kolmas. Arizona Coyotes ei ole tehnyt vielä maaliakaan tällä kaudella. Kojootit jahtaavat ensimmäistä osumaansa keskiviikkona Anaheim Ducksin vieraana. Kotijoukkue Ducks ei ole hävinnyt tällä kaudella vielä yhtään ottelua.

Mestaruusviiri on kuin punainen vaate
Keskiviikon ottelusta ei puutu latausta ainakaan Golden Knightsilta. Capitalsin kotihallin katossa roikkuva mestaruusviiri muistuttaa Vegasin pelaajia viime kevään finaalitappiosta ja sytyttää heidät varmasti taisteluun. Viirin voisi sanoa olevan kuin punainen vaate härälle.

BUF-VGK: Haulan laukaus kimpoaa puolustajan mailasta

Golden Knights on voittanut vain yhden kauden kolmesta ottelustaan, ja sillä on kolme pistettä. Suomalaishyökkääjä Erik Haula sai maalitilinsä auki maanantain Sabres-ottelussa, jonka Golden Knights hävisi.
- Tämä on meille haaste. Vastassa on joukkue, jolle hävisimme Stanley Cup -finaalit. Heillä on yhä kova porukka, ja tiedämme kuinka kovia he ovat puolustamaan. Heillä on myös tulivoimaa, joten esimerkiksi alivoimapelimme täytyy tarvittaessa toimia hyvin, Golden Knightsin päävalmentaja Gerard Gallant sanoi seuran verkkosivuilla.
Capitals tavoittelee tasaisuutta
Capitalsin kauden kaksi ensimmäistä ottelua ovat tarjonneet runsaasti maaleja. Joukkue nuiji avauksessaan Bruinsin 7-0 ja teki seuraavassa ottelussa kuusi maalia Penguinsin verkkoon. Jälkimmäinen otteluista päättyi kuitenkin tappioon, kun Penguins teki seitsemännen maalinsa jatkoajalla.
Capitalsin pelaajista vähintään kaksi pistettä per peli -tahtiin ovat päässeet T.J. Oshie (3+2), John Carlson (2+2) ja Nicklas Bäckström (0+4). St. Louis Bluesista siirtynyt Dmitri Jaskin debytoinee keskiviikkona Capitalsissa.
Lisää aiheesta: [Mestarisuosikkien kerhossa on seitsemän jäsentä]
- Mielestäni Jaskin sopii systeemiimme. Hän on valmis pelaamaan, ja odotan innolla, mitä hän pystyy tuomaan joukkueeseemme, Capitalsin päävalmentaja Todd Reirden sanoi seuran verkkosivuilla.
Ducks yrittää taas välttää tappion
Ducks taivutti maanantaina Red Wingsin voittolaukauskilpailun päätteeksi. Ankkaparvi nousi ottelussa ensin kaksi kertaa tasoihin varsinaisella peliajalla. Ducks on voittanut kauden kaikki kolme otteluaan ja yrittää jatkaa voittoputkeaan keskiviikon kierroksella.
- Maanantain ottelu oli meiltä kauden paras joukkueena. Siitä sai lisää luottamusta omaan tekemiseen. Etenkin nuorelle pelaajalle on tärkeää tietää asioiden toimivan. Minulla oli paikkoja jo varsinaisella peliajalla, mutta onneksi sain sitten onnistumisen viimein voittolaukauskilpailussa, hyökkääjä Troy Terry tuumi Ducksin verkkosivuilla.
Tuoreimmat uutiset maailman parhaan jääkiekkosarjan tapahtumista tarjoaa [@NHL\_fi]
Kuka tekee Coyotesin avausmaalin?
Ducksin vastustaja Coyotes on tuskaillut maalinteon kanssa kahdessa ensimmäisessä ottelussaan eikä ole onnistunut vielä kertaakaan. Suomalaismaalivahti Antti Raanta on hoitanut hommansa kelvollisesti ja pysäyttänyt kiekot yli 91 prosentin varmuudella.
Keskiviikon teemana on avausmaalin tekeminen.
- Kun saamme rikottua kuparisen, niin uskon asioiden lähtevän rullaamaan. Meidän täytyy olla varmoja, että keskittymisemme on kohdallaan, alamme tehdä maaleja ja kerätä voittoja. Motivaatiosta homma ei tällä porukalla jää kiinni, puolustaja Kevin Connauton paalutti Coyotesin verkkosivuilla.
Flyers pelaa toisena iltana peräkkäin
Flyers joutui tiistaina Sharksin mankeliin ja tuli sieltä ulos 2-8 tappio niskassaan. Keskiviikkona vastassa on Senators, joten ryhtiliikkeen täytyy tapahtua nopeasti. Senators on kerännyt kolme pistettä kolmesta ottelusta. Flyersilla on kaksi pistettä.
Tiistain kahdeksasta takaiskusta huolimatta maalivahti Brian Elliott vaikutti saavan joukkueesta ainoana puhtaat paperit.

PHI-SJS: Hertl hyödyntää ylivoimatilanteen

  • Jätimme hänet yksin eikä se ole reilua. Hän oli paras pelaajamme. Ottelu olisi voinut olla 0-8 ensimmäisen erän jälkeen, Flyersin Shayne Gostisbehere viittasi NHL.comin haastattelussa avauserässä 23 kertaa torjuneeseen Elliottiin ja kaipaili joukkueeltaan parempaa puolustuspelaamista Senators-otteluun.
    Muuta seurattavaa
    Coyotesin Derek Stepan pelaa keskiviikkona 600. runkosarjaottelunsa. Capitalsin Matt Niskaselle seuraava tehopiste on uran 300:s.
    Ducksin sairastuvalla ovat esimerkiksi Kalle Kossila, Corey Perry ja Ryan Kesler. Coyotesilta muun muassa Christian Dvorakilla ja Alex Galchenyukilla on ollut vaivoja. Golden Knightsin Paul Stastny on ollut viime ajat sivussa, eikä hänen pelikunnostaan ole vieläkään takeita.