Ovi_41

NHL:ssä pelataan sunnuntaina viisi ottelua, joissa jokaisessa nähdään suomalaispelaajia. Washington Capitals ja Pittsburgh Penguins kohtaavat Metropolitan-divisioonan kärkikamppailussa, joka on samalla Capitals-kapteeni Aleksandr Ovetshkinin NHL-uran 1 000. ja Penguins-puolustaja Olli Määtän 300. runkosarjaottelu.

Ovetshkin ja Määttä saavuttavat merkkipaalut
Jyväskyläläislähtöinen puolustaja Olli Määttä on pelannut koko NHL-uransa Pittsburgh Penguinsissa. Sunnuntaina on luvassa juhlaottelu, sillä Määtälle tulee tuossa Washington Capitalsia vastaan käytävässä kamppailussa täyteen 300 ottelua taalakaukaloissa.
- Onhan täällä oltu jo pari vuotta. On se aikamoinen saavutus. On hienoa saada satanen taas täyteen, kommentoi Määttä tulevaa merkkipaaluaan.
Metropolitan-divisioonan kärkiottelussa kohtaavat Penguins ja Capitals ovat molemmat olleet vakuuttavassa vireessä läpi kauden, mutta pingviinien otteet ovat viime aikoina hieman ailahdelleet. Pittsburgh on voittanut kymmenestä viime ottelustaan viisi, mutta on toisaalta myös pystynyt kääntämään paljon tiukkoja otteluita edukseen.
Lisää aiheesta: [Olli Määttä nousi huipulle rajulla työllä\]
Capitalsin viiden ottelun voittoputki katkesi perjantaina Carolina Hurricanesin käsittelyssä, mutta joukkue on kaapinut peräti kahdeksan voittoa edellisistä kymmenestä ottelustaan.
Määtän lisäksi myös Aleksandr Ovetshkin viettää ottelussa juhlailtaa, sillä hän pelaa Penguinsia vastaan NHL-uransa tuhannennen runkosarjaottelun. Ovetshkinilla on tilillään 999 ottelun jälkeen komeat 603+515=1 118 tehopistettä.
Tolvanen hyppää askiin jo toisen kerran
Yksi sunnuntain kierroksen mielenkiintoisimmista kamppailuista käydään Tampa Bay Lightningin ja Nashville Predatorsin välillä. Molemmat ovat jo varmistaneet pudotuspelipaikkansa, mutta lisälatausta otteluun saadaan varmasti siitä, että vastakkain ovat omien konferenssiensa kärkipään joukkueet.
Predators hävisi lauantaina Buffalo Sabresille kahden voitetun ottelun jälkeen, mutta ei ole ollut ihan helppoa Lightningillakaan. Tampa onnistui kyllä katkaisemaan kolmen ottelun tappioputkensa perjantaina Boston Bruinsin kustannuksella, mutta molempien joukkueiden tekemisessä on näkynyt se, että peleissä ei ole ollut panosta.
Lisää aiheesta: [Tolvanen vahvistaa Nashvilleä\]
Toisaalta se on avannut mahdollisuuksia lepuuttaa tähtipelaajia ja kokeilla reservin laajuutta. Predatorsin kanssa hiljattain tulokassopimuksen tehnyt Eeli Tolvanen pelasi ensimmäisen ottelunsa NHL:ssä lauantaina, kun Nashville hävisi Buffalolle. Tolvanen ei päässyt ottelussa tehopisteiden makuun.
Lightningin kohtaaminen sytyttää Predatorsin varmasti, varsinkin kotitappion jälkeen.
- Tärkeä peli tulossa. Meillä on loistava mahdollisuus palata tasollemme, kun kohtaamme Tampan. Kaikista tärkeintä on virittäytyä nyt henkisesti hyvin, totesi Predatorsin hyökkääjä Austin Watson seuran verkkosivuilla.
Mainiota kiekkoviihdettä aprillipäivän iltaan
Jääkiekon ystäville on tarjolla herkkua parhaaseen mahdolliseen katseluaikaan, kun Philadelphia Flyers ja Boston Bruins iskevät yhteen kello 19.30 Suomen aikaa. Philadelphia saa sunnuntain otteluun selvän lepoedun, sillä Bruins pelasi lauantaina Florida Panthersia vastaan, kun taas Flyersin edellinen vääntö oli keskiviikkona.
Tuukka Rask on pelannut Bruinsin maalilla vahvasti. Lauantaina Panthersia vastaan pelatussa ottelussa savonlinnalainen pysäytti 30 kiekkoa ja päästi taakseen vain yhden.
Bruinsin kannalta isoimpaan rooliin on viime aikoina noussut mielenkiintoinen hyökkäyskolmikko, johon kuuluvat tulokkaat Jake DeBrusk ja Ryan Donato sekä kokenut tshekkihyökkääjä David Krejci. Ketju iski Panthers-ottelussa yhteensä kahdeksan tehopistettä.

 • Pidän heidän pelaamisestaan. Heillä on hyvä kemia. Minun mielestäni etenkin Jakella (DeBrusk) ja Krejcillä on hyvä yhteys keskenään. Se on toiminut jo jonkin aikaa hyvin, totesi Bruinsin valmentaja Bruce Cassidy seuran verkkosivuilla.
  Valtteri Filppula ei pelannut keskiviikkona, kun Flyers kohtasi Colorado Avalanchen, mutta joukkuetoveri Jori Lehterä oli kuitenkin kokoonpanossa.
  Villit kortit jaossa villissä lännessä
  Läntisessä konferenssissa pelataan sunnuntaina todella tärkeistä pisteistä, kun Colorado Avalanche matkustaa Kaliforniaan Anaheim Ducksin vieraaksi. Avalanche on tällä hetkellä 92 pisteellään playoff-viivan alla, mutta viimeisessä villissä kortissa roikkuva St. Louis Blues on tasapisteissä Coloradon kanssa. Ensimmäisellä villi kortti -pudotuspelipaikalla oleva Ducks on vain pisteen päässä Bluesista ja Avalanchesta. Panokset otteluun ovat siis hurjat.
  Sekä Ducksin että Avalanchen pelaaminen on ailahdellut, mutta molemmat pääsevät silti sunnuntain otteluun voitto takataskussaan. Anaheim voitti edellisessä ottelussaan Los Angeles Kingsin, ja Colorado puolestaan murskasi kotiluolassaan Chicago Blackhawksin 5-0.
  Lisää aiheesta: [Rantanen nousi suomalaislegendojen rinnalle\]
  Avalanchen suomalaishyökkääjä Mikko Rantanen kirjautti Chicago-pelissä kaksi tehopistettä ja nosti koko kauden pistesaldonsa 82 pisteeseen. Sillä Rantanen teki kiekkohistoriaa, sillä hän nousi neljäntenä suomalaispelaajana (Teemu Selänne, Jari Kurri, Olli Jokinen) yhdellä NHL-kaudella 80 pisteen rajan ylittäneiden kerhoon.
  Rantasen, Nathan MacKinnonin ja Gabriel Landeskogin muodostama Coloradon ykkösnyrkki on ollut tällä kaudella tuhoisa, mutta MacKinnonin pistetahti on hieman hyytynyt viime aikoina. Edellisessä viidessä pelissä kanadalaissentterin tilille on napsahtanut vain kaksi syöttöpistettä, joka on lähes 100 pisteen tahdissa olevalle hyökkääjälle heikkoa suorittamista.
  Avalanche tarvitsee MacKinnonin johtajuutta ja esimerkkiä etenkin sunnuntaina, kun vastassa on fyysisesti pelaava Ducks.
  Löytyykö pirupaidoille pysäyttäjää?
  New Jersey Devilsin kausi on sujunut odotuksiin nähden erinomaisesti. Joukkue on menossa kovaa vauhtia pudotuspeleihin, sillä vaikka Devils on Itäisen konferenssin viimeisellä pudotuspelipaikalla, joukkue on jäänyt ilman pisteitä vain kahdesti edellisten kymmenen ottelun aikana.
  Devils pelaa sunnuntaina Artturi Lehkosen ja Antti Niemen Montreal Canadiensia vastaan. New Jerseyn ykköshyökkääjä Taylor Hallin vire on ollut myös viime aikoina ällistyttävä, sillä edellisessä viidessä ottelussaan Hall on takonut kymmenen tehopistettä.
  Suomalaispuolustaja Sami Vatasen roolia Devilsissä ei voi vähätellä, sillä jyväskyläläinen kellottaa ottelusta toiseen lähes 25 minuutin peliaikoja ja on etenkin kiekollisessa pelaamisessa joukkueelleen liki korvaamaton.
  Montrealin suomalaisista Niemen peliaika maalilla on vähentynyt, sillä pitkän loukkaantumisen jälkeen kaukaloon palannut Canadiensin ykkösmaalivahti Carey Price palasi on luonnollisesti pelannut ison osan otteluista. Lehkonen taas on tehnyt maalin viimeksi viikko sitten Buffalo Sabresin verkkoon, mutta sen jälkeen kolme ottelua on kulunut kiikaritehoilla.