Gibson_NYI

John Tavaresin lähtö oli isku New York Islandersin palleaan: ilmat tulivat pihalle ja hengitys salpautui hetkeksi täysin. Mutta nyt GM Lou Lamoriellon on aika vetää henkeä syvään, koota itsensä ja ryhtyä töihin, sillä joukkueesta puuttuu vielä monta palaa.

Islanders päästi viime kaudella eniten maaleja (293), joten seura tarvitsee kipeästi ykkösmaalivahdin, joka nappaat kiekot varmasti, tekee toisinaan jopa ihmepelastuksia ja levittää itseluottamusta koko joukkueeseen. Boston Bruinsiin lähteneen Jaroslav Halakin sopimusta ei ollut tarkoitustakaan jatkaa, mutta mitä hänen jälkeensä jäi? Thomas Greissistä ei ole ylimmäksi vastuunkantajaksi, ja kahden vuoden ja kahden suunnan sopimuksen tehnyt Christopher Gibson tarvitsee vielä lisää kokemusta, jotta hän pystyisi valtaamaan maalin itselleen.
Ottawa Senatorsin Craig Andersonin ja Detroit Red Wingsin Jimmy Howardin on huhuttu olevan tarjolla, samoin Buffalo Sabresin Robin Lehnerin. Mutta mitäpä jos Lamoriello lisäisi kokoonpanoon vielä yhden suomalaisen Leo Komarovin ja Valtteri Filppulan kaveriksi. Dallas Starsissa viime kaudella torjunut Kari Lehtonen on seuraa vailla.

Ykkösveskarin mitat täyttäviä maalivahteja ei ole enää paljon tarjolla, sillä useimmat heistä liikkuivat ja kävivät muiden seurojen pyydyksiin heti sunnuntaina pelaajamarkkinoiden käynnistyttyä.
Myös Islandersin puolustus on vähän heikossa jamassa. Calvin de Haanin viime kausi päättyi jo joulukuussa olkapäävammaan. Hän on rajoittamattomana vapaana agenttina herättänyt kiinnostusta muista seuroista, mutta Lamoriello todennäköisesti tekee parhaansa, että de Haan pysyy joukkueessa. Hänen kaltaisiaan puolustavia puolustajia kun ei ole paljon saatavilla. Lamoriello sai sunnuntaina Thomas Hickeyn nimen nelivuotiseen sopimukseen, mutta lisää apuja tarvitaan, sillä AHL-joukkue Bridgeportin puolustajan Seth Helgesonin nostaminen emojoukkueeseen ei vielä riitä.
Ja sitten on tietysti Erik Karlsson. Senators on antanut puolustajalleen luvan keskustella sopimusasioista muiden joukkueiden kanssa, joten miksipä Islanders jättäisi tilanteen käyttämättä, jos sellainen avautuu. Karlssonilla on vielä yksi vuosi jäljellä seitsemän vuoden mittaisesta sopimuksestaan, ja hän on rajoittamaton vapaa agentti tämän kauden jälkeen. Raha ei välttämättä olisi ongelma Islandersille, sillä CapFriendly.comin mukaan seuralla on lähes 24 miljoonan dollarin verran tilaa tehdä sopimuksia ennen kuin palkkakatto tulee vastaan. Taaloja, joita kutsutaan John Tavares -rahaksi.

Muita kuvioita viritellessään Lamoriellon kannattaisi kiinnittää hyökkääjä Anders Lee, joka viime kaudella teki NHL-uransa yhden kauden maaliennätyksen, 40, Tavaresin rinnalla. Viime kaudella liigan parhaana tulokkaana palkittu Mathew Barzal ottaa Tavaresin paikan ykkössentterinä, eikä ole mitään syytä epäillä, etteikö Lee pääsisi ennätysvauhtiin myös Barzalin rinnalla.
Lähes yhtä tärkeää olisi tarjota jatkosopimus hyökkääjä Brock Nelsonille, joka on rajoitettu vapaa agentti.
Islanders aivan selvästi suunnitteli rakentavansa Tavaresin ympärille voittavan joukkueen, kun seura palkkasi ensin Lamoriellon ja sitten uuden päävalmentajan, vain hetki sitten Stanley Cup -kannun ilmaan nostaneen Barry Trotzin. Uusi hallikin on rakenteilla.
Yhden palan irtaantuminen murskasi suunnitelmat, ja nyt Islandersin täytyy päättää, miten tästä eteenpäin. Hankitaanko kokeneita pelaajia ja yritetään saada mahdollisimman nopeasti mahdollisimman hyvä tulos. Vai edetäänkö rauhallisesti rakentamalla ja annetaan omille nuorille tilaisuus.
Tuoreimmat uutiset maailman parhaan jääkiekkosarjan tapahtumista tarjoaa [@NHL\_fi]
Näyttää siltä, että Lamoriello yrittää lievittää kaikkien suurta tuskaa palkkaamalla niin kokeneita ja nimekkäitä pelaajia kuin pystyy. Hän toivoo, että pienet palat yhdessä korvaavat ison menetyksen.
Tavares viilsi seuran ja fanien sydämiin syvän haavan, joka ei hevin parane. Hänen onnekseen Toronto Maple Leafs tulee Islandersin vieraaksi ensimmäisen kerran vasta 28. päivä helmikuuta. Aikaa ehtii kulua, mutta hänen kannattaa silti varautua aika viileään vastaanottoon.
Lisää aiheesta: [Tavares pani uusiksi kahden seuran konseptit]