getzlaf

NHL.com/fi ruotii kaikki 31 joukkuetta ja selvittää, kuinka kesän varaustilaisuus sekä vapaat agentit vaikuttivat niiden luonteeseen ja rakenteeseen. Tänään on vuorossa Anaheim Ducks.
Ducksin kesä on sujunut varsin maltillisissa merkeissä, eikä seura katsonut tarpeelliseksi ryhtyä isoihin pelaajamuutoksiin. Pitkäksi aikaa seuraan kiinnitetty ydinrunko on pysymässä samana, mutta ikä alkaa väistämättä tulla vastaan kapteeni Ryan Getzlafille ja kumppaneille.

Hyökkääjistön ikääntyminen näkyi GM Bob Murrayn valinnoissa kesäkuun draftissa. Ducks varasi kaiken kaikkiaan seitsemän pelaajaa, joista neljä oli hyökkääjiä. Ensimmäisellä kierroksella haaviin tarttui lupaava Isac Lundeström, jonka seura varasi 23. pelaajana. Erinomaisena luistelijana tunnettu ruotsalainen pystyy pelaamaan vasemman laidan ohella myös keskushyökkääjänä.
- Hän on taitava ja monipuolinen hyökkääjä, jonka pelaa hyvin kahteen suuntaan. Huomasimme hänen kykynsä jo nuorten MM-turnauksessa, jossa Lundeström esiintyi edukseen, Murray analysoi.
Lisää aiheesta:[Kesän pelaajamarkkinoiden viisi onnistujaa]
Seuraavalla kierroksella Ducks varasi numerolla 54 kanadalaissentteri Benoit-Olivier Groulx´n, joka oli tehnyt mainiota tulosta jo useamman kauden ajan QMJHL-joukkue Halifax Mooseheadin paidassa.
- Uskon Anaheimin olevan loistava paikka kehittyä. On kunnia kuulua tähän organisaatioon toivon mukaan pitkäksi aikaa. En voisi olla enempää innoissani, Groulx hehkutti.
Seitsemän valitun pelaajan joukkoon mahtui myös kaksi maalivahtia, jotka Ducks varasi kolmannella ja viidennellä kierroksella. Tshekkiläisvahti Lukas Dostal oli draftin 85. varaus ja slovakialaistorjuja Roman Durny 147:s.
[Katso kesän joukkueanalyysit]
Vapaiden agenttien pelaajamarkkinoilla joukkue eteni käsijarru päällä. Ainoa hieman pidemmän sopimuksen seuran kanssa solminut pelaaja oli Pittsburgh Penguinsissa mestaruutta viime vuonna juhlinut Carter Rowney, jolle sorvattiin kolmen vuoden mittainen sopimus.

schenn_mediawall_070118

Muut hankinnat saivat tyytyä yhden vuoden sopimuksiin. Alakertaan tuli Arizona Coyotesista kovaotteinen peruspuolustaja Luke Schenn. Lisäksi Ducks sai alempiin hyökkäysketjuihin sähäkkyyttä Anton Rödinin ja Brian Gibbonsin myötä.
Varsinkin nopealiikkeinen Gibbons pelasi loukkaantumisista huolimatta New Jersey Devilsissä kelvollisen kauden ja tehtaili 59 ottelussa tehot 12+14=26.
- Tarvitsimme yksinkertaisesti nopeutta hyökkäykseen. Eritoten alempien ketjujen vahvistaminen kuului keskeisiin teemoihin pelaajamarkkinoilla. Puolustuksessa Luke (Schenn) tuo johtajuutta ja jämäkkyyttä oman alueen puolustamiseen, Murray kommentoi.
- Olimme toki kiinnostuneita myös markkinoiden isoista nimistä, mutta hinta osoittautui liian kovaksi, Murray lisäsi.
Tuoreimmat uutiset maailman parhaan jääkiekkosarjan tapahtumista tarjoaa [@NHL\_fi]
Ducksissa on viime vuosina totuttu näkemään paljon maalivahteja. Osa on osoittautunut erinomaisiksi vastuunkantajiksi ja osa taas ei. Vapaiden agenttien listalta seura poimi vahvoja otteita sekä Detroit Red Wingsissä että sen farmiseura Grand Rapidsissa esittäneen Jared Coreaun.

Coreau_050218_2568x1444

Ducksin onneksi Coreau vaikuttaa maalivahdilta, joka tarvittaessa kykenee kantamaan harteillaan suurtakin vastuutaakkaa. Viime kaudella isokokoinen kanadalaisvahti auttoi torjunnoillaan Rapidsin aina AHL-mestaruuteen asti.
Isoihin pelaajasiirtoihin Ducksin johtoportaalla ei tällä hetkellä ole hirveästi varaa, sillä uuden jatkosopimuksen tarvitsevat vielä seurassa avainpelaajiksi nousseet Ondrej Kase sekä Brandon Montour, joilla nykyinen sopimus loppui päättyneeseen kauteen.
Molemmat pelasivat loistavan runkosarjan ja olivat seuran sisäisessä pistepörssissä kymmenen parhaan joukossa. Kaksikon lisäksi uutta jatkoa seuralta kärkkyy myös hyökkääjä Nick Ritchie.