Simo Primary

Boston Bruins otti ensimmäisen kiinnityksen Itäisen konferenssin finaalipaikkaan kukistamalla Columbus Blue Jacketsin toisen pudotuspelikierroksen ottelusarjan avauskamppailussa jatkoerässä maalein 3-2. Sankariksi nousi kamppailussa kaksi maalia iskenyt Charlie Coyle, jonka johdolla pelannut kolmosketju vei bostonilaiset voittoon.

Bruinsin pelaajien jalka ei juuri näyttänyt painavan Toronto Maple Leafsia vastaan pelatun sarjan jälkeen, vaan joukkue osoitti torstaina TD Gardenissa, ettei se tyydy todellakaan jättämään tässä vaiheessa leikkiä kesken. Niskan päällä läpi kamppailun ollut Bruce Cassidyn miehistö hallitsi mainiosti hermonsa Blue Jacketsin luoman prässin alla.
Pudotuspeleissä on tyypillisesti noussut esiin pelaajia, jotka eivät lähtökohtaisesti kuulu joukkueensa ykköstähtiin, mutta joiden tinkimätön työnteko ja asenne johtavat usein hyviin asioihin. Playoffeissa kun ei pelkästään vahvalla taitoarsenaalilla voi pärjätä.

BOS-CBJ: Coyle iskee tasoituksen ja voittomaalin

Helmikuussa pelaajasiirtojen takarajan tuntumassa Bruinsiin siirtyneen Charlie Coylen harteille puettiin sankarin viitta, kun isokokoinen laitahyökkääjä toi ensiksi joukkueensa 2-2 tasatilanteeseen ja niittasi myöhemmin limpun Blue Jacketsin verkkoon, kun jatkoerää oli ehditty pelata vasta reilut viisi minuuttia.
- Lähdin siitä liikkeelle, että saisimme ottelusarjaan parhaan mahdollisen alun. Se on minulle ihan sama, kuka ne maalit tekee, mutta myönnän, että onnistuminen tuntui erittäin maukkaalta. Etenkin kun nousimme tappiotilanteesta voittoon. Pelasimme kokonaisuutena mielestäni vahvan ottelun. Kiitokset kuuluvat myös ketjukavereilleni, joiden kanssa oli tänään helppo pelata, Coyle kertasi.
Bruinsin päävalmentaja Bruce Cassidy tiesi, mitä joukkue sai Coylen hankkiessaan. Minnesota Wildissa vähille peliminuuteille jäänyt 27-vuotias yhdysvaltalaishyökkääjä on ollut playoffeissa Bruinsille tähän mennessä todellinen täsmäase.
- Hän on omaksunut nopealla tahdilla, kuinka joukkueemme pelaa. Se on ollut hienoa katseltavaa. Playoffeissa tarvitaan jokaisen panosta, koska jokainen ottelu on merkittävä. Charlie istuu joukkueemme kolmosketjuun erittäin hyvin, eikä hän ole juuri aristellut tiukoissa paikoissa, Cassidy kehui.
Coylen ohella vahvasti tehtävistään suoriutui myös Marcus Johansson, joka niin ikään loikkasi kuluvan kauden aikana Bostoniin. New Jersey Devilsissä homma ei lähtenyt toivottuun lentoon, ja Bruinsin GM Don Sweeney oli hereillä. Ruotsalaishyökkääjä pelasi Washington Capitalsissa kausina 2010-2017, jonka aikana hänestä kuoriutui erinomainen alempien ketjujen ase tasaviisikoin pelattaessa sekä hyvä lisä ylivoimamiehistöön.
Lisää aiheesta:[Bruins kaatoi Blue Jacketsin jatkoerässä\]
Johansson tarjoili Blue Jackets -voitossa syötöt Coyle molempiin osumiin ja pelasi muutenkin vahvan ottelun.
- Marcus pystyy pelaamaan hyvin erilaisissa rooleissa. Hän on tuottelias hyökkääjä, joka kykenee myös ratkaisuihin tiukoissa paikoissa. Olemme erittäin iloisia, että hän on löytänyt paikkansa Bostonissa, Sweeney totesi.
Bruinsin ja Blue Jacketsin välisestä ottelusarjasta on näillä näkymin tulossa erittäin tasainen. Molempien joukkueiden kärkiketjuissa riittää taitoa ja ratkaisuvoimaa, joten katseet kääntyvät alempiin ketjuihin. Coylen ja Johanssonin vierellä trion täydentänyt Danton Heinen on varmasti myös jatkossa Bostonin tärkeimpiä lenkkejä, mitä pidemmälle ottelusarja etenee.
- Meillä on ketjussamme hyvä kemia. Löydämme toisemme helposti ja teemme työmme hyvällä asenteella. Ottelusarja ei missään nimessä ole helppo, ja suoritustaso on pystyttävä pitämään koko ajan tapissa, syöttöpisteen torstain kamppailussa saalistanut Heinen kertoi.