Zboril2

Český obránce Jakub Zbořil se dočkal velkého dne kariéry, když v dresu Boston Bruins nastoupil poprvé k utkání NHL. Na ledě Dallas Stars hostující obrana v základní době neinkasovala, domácí se nakonec radovali po jediném gólu zápasu v prodloužení.

Duel v Dallasu celý páteční program nejlépe symbolizoval. Proběhla remízová noc a jen s malou dávkou gólového koření. V šesti zápasech byl jediným dvougólovým střelcem Ryan O'Reilly, jenž pomohl k výhře St. Louis na ledě Vegas.
Zbořilovo poprvé
Vyhrocený duel s několika ostřejšími výměnami názorů, při nichž byli mezi domácími zástupci také Radek Faksa a Roman Polák, nepřinesl za 60 minut ani jediný gól.
Až v čase 61:34 rozhodl Jason Dickinson. Stars přestříleli za 94 vteřin soupeře drtivě 6:0. Domácí tak dosáhli vůbec první výhry 1:0 po bezbrankovém stavu v základní době ve své historii, a to včetně dob, kdy působili jako Minnesota North Stars od sezony 1967-68.
Hostující gólman Tuukka Rask v prvním startu po žádosti o třídenní volno kvůli osobním záležitostem předvedl do inkasovaného gólu 36 úspěšných zákroků, jeho protějšku Benu Bishopovi v brance Stars stačilo na udržení čistého konta 23 zásahů.

Dickinson rozhodl v prodloužení

"Vždy je krásné dosáhnout té vítězné trefy v nájezdech či prodloužení," pochvaloval si Bishop. "A je samozřejmě těžké vstřebat porážku, když je za vámi ta udržená nula po 60 minutách hry."
Jednadvacetiletý Zbořil byl jedním z tria hráčů, kteří v duelu debutovali na scéně NHL. Spolu s ním oblékl poprvé dres Bostonu, jemuž chyběl kvůli zranění nohy kapitán Zdeno Chára, další obránce Connor Clifton. V obránce Stars nastoupil poprvé rovněž zadák Gavin Bayreuther.
Zbořil, třináctka draftu NHL 2015, odehrál za 21 střídání celkem 10 minut a 53 sekund. Jednou vypálil na branku a rozdal tři hity.
V prodloužení při inkasovaném gólu byl mezi trojicí Bruins kanonýr David Pastrňák. Hosté tak ztratili třetí z posledních pěti utkání, Stars vrátili Bruins týden a půl starou porážku 1:2 po prodloužení z Bostonu a bodovali posedmé za posledních devět zápasů, z toho pětkrát vyhráli.
Sérii protáhlo Buffalo
Na ledě Winnipegu hráli Jets a Sabres o to, kdo naváže na tři výhry, které měly oba celky shodně za sebou. Povedlo se to nakonec díky zvládnutým samostatným nájezdům hostům, ačkoliv inkasovali v utkání jako první.
Jets vyhráli první třetinu na střely mezi tyče 12:4, ale vedení měli paradoxně na své straně až po druhém dějství, v němž naopak na přesné střelecké pokusy prohráli 8:16.

Skinnerův 400. bod v kariéře

Kyle Connor otevřel ve 28. minutě skóre, jenže Jeff Skinner čtrnáctým gólem sezony už po 53 sekundách třetí třetiny při přesilovce vyrovnal.
Skinner tak skóroval ve čtvrtém duelu po sobě a zaznamenal tím svůj 400. bod v NHL. Za posledních 13 zápasů stihl už 19 bodů díky 13 brankám a šesti nahrávkám.
Rozuzlení přinesla až sedmá série nájezdů: Mathieu Perreault nedal, Conor Sheary vystřelil druhý bod pro Sabres.
"Měli jsme pomalý start a oni po nás tvrdě šli, ale myslím, že jsme odvedli dobrou práci, jak jsme to ustáli," uvedl kapitán vítězů Jack Eichel. "Dali jsme pak gól v přesilovce a vyhráli v nájezdech. Není to sice podle toho, jak jsme si to malovali, ale dva body jsou dva body. A navíc proti takovému soupeři."
Důležitý byl i příspěvek gólmana Cartera Huttona, jenž si připsal 25 zákroků. Za poslední čtyři starty vychytal Hutton čtyři výhry, v průměru při nich inkasoval jen 1,42 gólu a měl úspěšnost zákroků 95 procent.
Útočník Winnipegu Blake Wheeler přišel o skvělou bodovou šňůru. V předchozích 11 zápasech stihl dva góly a 18 asistencí, tentokrát vyšel naprázdno.
O'Reillyho obrat
Jediným týmem, který proplul pátečním programem vítězně a zároveň nenechal zabodovat soupeře, byli St. Louis Blues.
William Carrier sice zajistil trápícímu se finalistovi minulého ročníku vedení v čase 6:03, jenže Golden Knights si ho užili jen 38 sekund hrací doby.
Pak vstoupil poprvé do děje O'Reilly a vyrovnal. Na začátku 28. minuty pak právě O'Reilly dokonal obrat desátým gólem v sezoně a ještě ve druhé třetině se během minuty prosadili Brayden Schenn a Oskar Sundqvist.

O´Reilly se trefil z bekhendu

Kings po třech zápasech bez bodu zabrali
Hokejisté dosud nejhoršího týmu ligy Los Angeles využili toho, že hrají na ledě jednoho z týmů, který se nachází v podobně bídném rozpoložení. Domácí Chicago sice minule ukončilo ostudnou sérii osmi porážek, když udolalo St. Louis 1:0, do pohody však mají Blackhawks stále hodně daleko.
Kings nedosáhli na body ve třech předchozích zápasech, přestože je odehráli doma. Po polovině základní doby je poslal do vedení Tyler Toffoli, ale zkraje třetí třetiny vyrovnal Brandon Saad.
Stav 1:1 vydržel až do nájezdů. Ty začal neúspěšně Jonathan Toews, Ilya Kovalchuk naopak uspěl. Pak selhal i další tahoun domácích Patrick Kane a Anze Kopitar rozjásal Kings.

Toffoli otevřel skóre proti Chicagu

Čtyřiadvacetiletý Calvin Petersen si připsal 34 zákroků a mohl tak oslavit svou první výhru v NHL.
"Tohle je moment, který jsem si nosil v hlavě a dlouho na něj myslel," přiznal Petersen, jenž dostal poprvé v NHL šanci od začátku zápasu díky nemoci slovenského gólmana Petera Budaje. "Jsem hrozně rád a poctěný, že se mi to podařilo právě v dresu Kings."
Backstrom trefil výhru 'Caps'
Zajímavý duel se odehrál v Denveru. Colorado tam proti Washingtonu poslal už po 68 sekundách do vedení Carl Soderberg, jenže obhájci Stanley Cupu kontrovali ve druhé části, kdy vývoj otočili Devante Smith-Pelly a Alex Ovechkin, který se trefil potřinácté v sezoně.
V čase 57:16 ale znovu srovnal krok Colin Wilson. Ian Cole se ale poté provinil držením a Capitals si přenesli početní výhodu i do prodloužení, které uzavřel po 22 sekundách Nicklas Backstrom.
Washington uspěl i přesto, že mu v sestavě chyběli dva z klíčových útočníků Evgeny Kuznetsov a T.J. Oshie.

Backstrom dal vítězný gól v prodloužení

Toronto v čele celé ligy
Anaheim prohrál potřetí z posledních čtyř zápasů, naproto tomu Maple Leafs posunula třetí výhra v řadě do čela celé soutěže. Toronto vybojovalo 28 bodů ze 20 zápasů a zatím tak potvrzuje roli jednoho z největších favoritů na zisk Stanley Cupu.
Na ledě Ducks to ale byla pro hosty tvrdá šichta. Patrick Marleau je sice poslal už v šesté minutě do vedení, jenže Pontus Aberg před koncem druhé třetiny vyrovnal a stejný stav zůstal i během třetí části. Až v čase 63:17 rozhodl devátým gólem sezony Morgan Rielly.
Garret Sparks předvedl v brankovišti vítězů 38 úspěšných zákroků.