Rangers neobral vítr ani dříči z Buffala

Duel pod širým nebem potvrdil Lundqvistovu sérii

Napsal NHL.com/cs / NHL.com

Kouzlo Henrika Lundqvista funguje i s nástupem nového roku 2018. Švédský gólman klubu New York Rangers se v pondělí večer počtvrté v kariéře postavil do branky během zápasu pod širým nebem. A počtvrté vyhrál, jeho mužstvo při 2018 NHL Bridgestone Winter Classic zdolalo Buffalo Sabres 3:2 v prodloužení.

Více k tématu: Winter Classic důstojně oslavil dekádu existence

Olympijský vítěz z Turína 2006 to ale zdaleka neměl tak snadné, jak by třeba napovídal pohled do tabulek soutěže. Podmínky na hřišti hodně poznamenal foukající vichr. A přestože šli hráči Sabres do utkání jako druhý nejhorší tým ligy, Lundqvistovi a spol. na stadionu Citi Field pořádně zatápěli.

"Trochu jsme si ten zápas sami zkomplikovali, ale díky přesilovce v prodloužení jsme ho naštěstí získali zpátky. Dnešní NHL je neuvěřitelně vyrovnaná, rozhodují opravdové detaily. Musím smeknout před Buffalem, hráli opravdu dobře, poctivě dřeli. Pro nás to rozhodně nebylo jednoduché," prohlásil trenér vítězného celku Alain Vigneault.

Vedle gólů se Sabres náramně připomněli dvěma nastřelenými tyčkami a mnoha závary při nevšedně vysokém počtu vyloučení Rangers. Přesto nakonec velkou novoroční slávu hranou v teplotě -8 stupňů Celsia ovládla parta z Manhattanu, paradoxně právě díky své početní výhodě.

Už před tím se jí velmi vyvedla první třetina. V ní toho sice Buffalo hodně poctivě nabruslilo, aktivnější byl však při nepříjemně foukajícím větru přece jen soupeř, který se v úvodním dějství vytáhnul i vyšším počtem střel - měl jich 16 oproti 13 pokusům protivníka.

Především se ale ujal vedení v gólovém skóre. A to velmi rychle - 2:0 vedli Rangers již po necelých devíti minutách hry. Nejdřív se na začátku té páté prosadil z voleje Paul Carey, o chvíli později se Kevin Hayes blýsknul chytrou otočkou, díky níž stačilo Michaelu Grabnerovi trefit prázdnou branku.

"Dost na nás vlítli, začátek nám utekl," připustil hostující gólman Robin Lehner. "Dokázali jsme se skvěle dostat zpátky do zápasu. V prodloužení bohužel přišlo vyloučení, za které jsme pak pykali."

Začátky druhé i třetí třetiny patřily Buffalu. Na startu druhého dějství mu pomohla už zmíněná nedisciplinovanost výběru kouče Alaina Vigneaulta - po faulu Nicka Holdena se z dorážky prosadil Sam Reinhart. A 27 sekund po startu té třetí se po chybě Ricka Nashe dostal ke střele z dálky Rasmus Ristolainen, jehož pumelice zapadla za Lundqvista.

Velmi dobrý výkon Buffala pak pokazilo až nešťastné vyloučení Jacoba Josefssona ve třetí minutě prodloužení. Přesilovku čtyři na tři využil J. T. Miller, který doklepnul střelu Kevina Shattenkirka. Tenhle moment tedy nakonec jen potvrdil, že na favorita byli poprávu pasování Rangers, úspěšně se vzmáhající po zpackaném začátku sezony.

Góly ale nebudou zdaleka to jediné, na co se bude v souvislosti s prvním lednovým střetnutím vzpomínat. V paměti uvízne jistě třeba počet diváků: 41.821. Nepotrestaný faul Miky Zibanejada, který hokejkou trefil do tváře Evandera Kanea. Přestože hráči Buffala tekla z obličeje krev, rozhodčí situaci jako nedovolenou neposoudili.

Ale i historické dresy obou mužstev - buffalské připomínaly éru 70. let, ty patřící Rangers ještě na doby mnohem dávnější. Či nezvyklé střídání stran uprostřed třetí třetiny a prodloužení, které bylo zapotřebí kvůli povětrnostním podmínkám.

"Bylo super si zahrát v takovém utkání, na podmínky si vůbec nemůžeme stěžovat, i led byl podle mého v pořádku. Pro každého z nás to znamená mimořádnou zkušenost. Od obou týmů to byl slušný hokej, hraný v solidní rychlosti," popsal Lehner.

Možná ze všeho nejvíc se však bude mluvit o novém zápisu do historických statistik - žádný brankář narozený v Evropě nemá po pondělí více nasbíraných zákroků, než Lundqvist. Švéd během druhé třetiny duelu Winter Classic překonal dosavadní rekord Nikolaie Khabibulina.

A nepřišel nakonec ani o unikátní sbírku výher z duelů pod širým nebem. Byť to bylo tentokrát vážně o fous.