Hellebuyck

Connor Hellebuyck působí v play off jako pekelný strážce Cerberos. Americký gólman Winnipeg Jets zahnal v prvním kole play off do podsvětí tým Minnesota Wild. Na začátku kola druhého stál vynikajícím výkonem za výhrou 4:1 na 'horkém' ledě Bridgestone Areny s top favoritem Západní konference Nashville Predators.
Vítězové základní části v pátek doma rozehráli výtečnou partii. Na ledě dominovali, na branku Jets vyslali 48 střel proti pouhým 19 pokusům soupeře.

Jenže Hellebuyck byl téměř nepřekonatelný.
"Věděli jsme, že na nás nastoupí. Že budou držet puk a toulat se okolo našeho pásma. Ale udělali jsme dobrou práci v tom, že jsme je udrželi dál od branky a gólman k tomu přidal spoustu velkých zákroků," popisoval autor dvou gólů Mark Scheifele.
Faktem je, že z celkem 87 střeleckých pokusů Predators jich na branku 39 nedoletělo; buď skončily vedle, nebo byly zblokovány defenzivou.
Více k tématu: [Hellebuyck vychytal Jets první výhru]
"Měli velké množství střel. Ale většinou to nebyly nebezpečné pokusy, žádné brejky dva na jednoho a podobně. A náš gólman byl výborný," řekl trenér Jets Paul Maurice.
"Obrana přede mnou hrála dobře," souhlasil Hellebuyck. "Kluci dobře čistili prostor před brankou a já jsem díky tomu mohl většinu střel vidět. Zároveň blokovali rány, které bylo třeba blokovat. Tyhle detaily jsme dělali skvěle, což je ale výsledek naší tvrdé práce."
Třiadvacetiletý rodák z Michiganu stanovil 47 zákroky nový klubový rekord, který dosud drželi s číslem 37 Johan Hedberg ještě v Atlanta Thrashers (v 1. kole play off 2007 proti New York Rangers) a český gólman Ondřej Pavelec (v 1. kole play off 2015 proti Anaheim Ducks).
Právě za Pavelcem ve Winnipegu vyrůstal Hellebuyck a po jeho odchodu (a upozadění Michaela Hutchinsona) se v této sezoně stal hvězdou. Což potvrzuje i letošní nominace na Vezina Trophy.

V play off se pak mladý Američan vytáhl ještě výš než v základní části. V sérii s Minnesotou byl jednou střídán, ale dvakrát nedostal ani gól. V pátek v Nashvillu ho překonal jen Kevin Fiala 83 sekund po druhé přestávce. Celkem tak Hellebuyck v play off neinkasoval 163 minut po sobě a vytáhl úspěšnost na 94 procent.
A zatímco další finalista Vezina Trophy, nashvillský Pekka Rinne, do třetí třetiny už nenastoupil (nahradil ho Juuse Saros), on sám dál exceloval.
"Myslím, že jsme hráli dobře," mínil domácí obránce Roman Josi. "Měli jsme dobrý vstup do zápasu. Dobrou první třetinu a i potom to bylo slušné. Spousta střel, spoustu času jsme strávili v útočném pásmu. Ale žádné puky nám neprošly do branky."
Na závěr malý slovníček pojmů: Když se chtěl někdo dostat do antického podsvětí, musel dát převozníkovi Cháronovi minci. Hell znamená anglicky peklo. Buck je lidový výraz pro dolar.
Kdo už jednou dal 'bu(y)ck' a byl převezen do pekla, ten se ven nedostal. S jedinou výjimkou, kterou byl Herkules. Půjdou Predators ve druhém utkání v neděli večer (pondělí v 1:00 SELČ) proti Hell-e-buyckovi ve stopách nejsilnějšího řeckého hrdiny?