Hokejisté Washington Capitals se v sérii 1. kola Východní konferenci proti Columbus Blue Jackets stali prvním týmem, který potěšil své fanoušky a dokázal vyhrát ve své aréně. Stalo se tak ovšem po dalším prodloužení, již čtvrtém v dramatické sérii.

Vítězný gól dal v čase 71:53 Nicklas Backstrom. Třicetiletý švédský forvard tříbodovým večerem, během něhož stihl dva góly a nahrávku, vylepšil svou bilanci od začátku vyřazovacích bojů na osm bodů (2+6). Český obránce Michal Kempný přispěl k výhře asistencí, připsal si tak svůj vůbec první bod v play off během kariéry v NHL.
Washington Capitals - Columbus Blue Jackets 4:3 po prodl. (stav série: 3:2)
Šanci protáhnout vítěznou sérii dostal v domácí brance Braden Holtby. Připsal si 39 zákroků a i po jeho třetím startu tak platí, že s ním mezi tyčemi zástupce hlavního města Spojených států amerických vyhrává.
"Jsme zády u zdi," připustil kapitán Blue Jackets Nick Foligno. "Pokud bychom nehráli v pondělí náš nejlepší hokej, bylo by to zklamání, ale já v tento tým věřím. A pokud podáme stejný výkon jako dnes, budeme v pohodě."
"Prohrávali jsme v sérii už 0:2, ale celý tým cítil, že jsme hráli lépe, než ukazovaly výsledky," podotkl Backstrom. "Tak už to však v play off chodí, projdete si vzestupy i pády. Hraje se ale na čtyři výhry, takže do toho musíte pořád šlapat. A přesně to jsme poslední zápasy dělali."
Velmi důležité vítězství se však pro Capitals nerodilo vůbec snadno. I proto, že Blue Jackets měli rovněž dvougólového střelce, jímž byl Matt Calvert.
Právě on otevřel dokonce při vlastním oslabení skóre krátce poté, co se úvodní dějství přehouplo do druhé poloviny. O tři minuty a 14 sekund později už bylo ale srovnáno po první přesné trefě Backstroma, u níž asistoval právě Kempný.
Brzy po nástupu do druhé třetiny poslal Capitals do vedení čtvrtým gólem během letošního play off Evgeny Kuznetsov, Washington si ho však užíval jen 84 sekund a Calvert srovnal krok. Ve 37. minutě ale T.J. Oshie posunul Capitals opět do vedení.
Pro sázkaře však začínají být zápasy Capitals v prvním kole bojů o Stanley Cup v případě remízového tipu tutovkou nade všechny. Už v čase 42:30 poslal zápas do prodloužení Oliver Bjorkstrand.
Washington tak kuriózně prodlužuje sérii zápasů play off s vyrovnaným stavem po odehrání 60 minut před svými fanoušky. Již loni hrál - stejně jako i letos - ve všech třech domácích duelech proti Toronto Maple Leafs prodloužení.
Sérii tehdy vyhrál 4:2 na zápasy a z toho pětkrát se muselo prodlužovat, nyní rozhodla náhlá smrt počtvrté z pěti utkání série.
Rozhodující chvíle přišla poté, co Dmitry Orlov vypálil a Backstrom pohotově tečoval. "Velký gól. Bylo to i se štěstím, ale povedlo se," radoval se úspěšný střelec.
Kouč John Tortorella svůj tým po třetí porážce za sebou nezatratil. "Nemohu říct hráčům špatné slovo," prohlásil známý trenérský bouřlivák. "Budeme tady zpátky na zápas číslo 7," dodal Tortorella přesvědčivě.
"Co na to říct? Je to naprosto správné, když dává najevo, jak věří svému týmu," uvedl jeho protějšek Barry Trotz. "Stejně tak věřím zase já našemu týmu a naším úkolem nyní je, aby k tomu nedošlo. A právě o to se pokusíme."

Další zápas: Pondělí 23. dubna (čas bude upřesněn) v Nationwide Areně v Columbusu.