czech roudnup mw 0324

Vzájemný souboj Jakubů Vrány a Voráčka nabídl nedělní program pěti utkání NHL. Ačkoliv skončil vyrovnaně 1:1, když se oběma podařilo skórovat, o mnoho radostněji z něj vyšel mladší z nich. Třiadvacetiletý Vrána totiž mohl s úřadujícími šampiony slavit výhru 3:1, která naopak pro Flyers znamená prakticky konec nadějí na play off.

V důležitém utkání dvou celků z postupové hrany Východní konference porazil tým Carolina Hurricanes Montreal Canadiens 2:1 po prodloužení. Zcela totožně si vedli hráči Chicago Blackhawks v utkání proti Colorado Avalanche.
Nadějím Flyers zvoní umíráček
Mohl to být krásný příběh, ale takřka jistě už z něj nic nebude, byť matematicky ještě úplný konec postupovým šancím pro Voráčka a spol. nenastal.
Poté, co Flyers kvůli porážce ve Washingtonu zaznamenali třetí zápas bez bodového zisku z posledních čtyř vystoupení, narostla jejich ztráta na druhou divokou kartu ve Východní konferenci na osm bodů. Ve hře už jich přitom pro tým zůstává do konce základní části jen 12.

"Není to žádné tajemství. Právě teď už bude strašně moc těžké dostat se do play off," přitakal útočník poražených Claude Giroux. "Před dvěma týdny jsme byli plní sebevědomí a měli z naší hry dobrý pocit, ale ty dva týdny nešly věci podle našich představ."
Flyers sice bojují, jenže poslední dobou nedávají góly. Přesněji - dávají jich málo. Za poslední čtyři utkání se radovali sedmkrát, jenže z toho tři trefy připadají na výhru v Chicagu (3:1).
Tom Wilson poslal Capitals do vedení už ve čtvrté minutě, ve druhé části pak zvýšil Travis Boyd. Voráček vrátil hosty do hry využitou přesilovkou ve 38. minutě, když se prosadil dorážkou z úhlu. Flyers přestříleli během druhé části Capitals 20:7, jenže nic moc extra z toho nebylo.
Vrána pak navíc ve třetí třetině s přehledem proměnil své sólo a rozhodl. Celkem 35 zákroky jistil výhru Braden Holtby.
Capitals tak dokázali porazit Flyers i počtvrté v sezoně, aniž by jim přenechali jediný bod. Všechna utkání se přitom vešla už do tohoto kalendářního roku. Stejný kousek se povedl Washingtonu už v sezoně 2006-07.
Obhájci Stanley Cupu vedou Metropolitní divizi o bod před New York Islanders, o další dva body zpět jsou Pittsburgh Penguins.

Vrána prostřelil v úniku Elliota mezi betony

Hrdina McElhinney
Petr Mrázek zůstal jen na střídačce a mohl z pozice diváka sledovat tuhý boj obou aktuálních držitelů divokých karet ve Východní konferenci, který se před ním odehrával.
Dominovali mu gólmani, Curtis McElhinney předvedl 28 úspěšných zásahů, Carey Price jich stihl ještě o 10 víc. Jenže důležitou výhru nakonec slavil McElhinney a i proto byl vyhlášen první hvězdou zápasu.
"Carey Price byl dnes fenomenální," ocenil soupeře McElhinney. "On je samozřejmě jedním z nejlepších gólmanů ligy poslední doby, ne-li tím vůbec nejlepším. Je vždy zábava proti němu hrát. Snažil jsem se jen udržet na jeho úrovni. A je fajn být na té správné straně, která slaví výhru."
Paul Byron na konci 15. minuty zajistil Canadiens vedení a když už to začínalo vypadat, že jediná trefa bude na oba body stačit, vyrovnal v 55. minutě Trevor van Riemsdyk.
Obrat zajistil v čase 63:15 již 20. gólem sezony mladíček Andrei Svechnikov povedenou ranou zápěstím. Dva dny před 19. narozeninami se tak stal vůbec prvním osmnáctiletým hráčem historie Hurricanes/Whalers, jenž rozhodl prodloužení.
Carolina vyhrála čtyři z posledních pěti zápasů a na Columbus, který je hlavním pronásledovatelem, má pět bodů k dobru, přičemž oba týmy mají před sebou ještě sedm utkání.
Canadiens přišli o sérii tří výher, alespoň však počtvrté v řadě bodovali. "Byl to náš třetí zápas za čtyři večery a myslím, že únava sehrála svou roli," podotkl kouč Montrealu Claude Julien. "Začínalo to být patrné ve druhé třetině. I tak je to ale sedm bodů z osmi možných, máme za sebou dobrý týden."

Svechnikov rozhodl v prodloužení o výhře Caroliny

Blackhawks ještě žijí
Podobně důležitý zápas se odehrál v Chicagu, kam zavítalo Colorado. A měl stejný konec - domácí slavili výhru 2:1 díky rozhodujícímu úderu v prodloužení.
Na první gól odvety sobotního klání, v němž doma uspěli po výsledku 4:2 Avalanche, se čekalo až do 36. minuty, kdy využil přesilovku Alex Kerfoot.
Ani v tomto případě však hostující celek neudržel těsný náskok až do závěrečné sirény. V nástupu do třetí třetiny se rovněž při početní výhodě prosadil Artem Anisimov.
V čase 61:23 se pak stal hrdinou obránce Duncan Keith, jenž šestým zásahem sezony vystřelil Blackhawks druhý bod.
A šlo o bod cenný, protože je tak trochu bodem naděje. Právě Colorado totiž na Západě drží druhou divokou kartu a Chicago, které ukončilo sérii tří porážek, na něj nyní ztrácí pět bodů.
Na straně Blackhawks je sice zápas k dobru, jenže ve výrazně lepší pohodě jsou poslední dobou Avalanche, pro něž šlo o první ztrátu z posledních pěti utkání.
"Myslím, že to dnes soupeř určitě nechtěl nechat dojít až do prodloužení," konstatoval bek Avalanche Tyson Barrie. "Jde tedy o velmi důležitý bod pro nás. Je sice trochu zklamáním, že nemáme oba dva, ale i tak jsme stále v pozici, v níž máme svůj osud pod kontrolou."

Keith překonal v prodloužení Grubauera mezi betony

Islanders vynulovali Coyotes
Další důležitou a vyrovnanou bitvu pro sebe v Nassau Coliseum uzmuli domácí New York Islanders, kteří porazili tým Arizona Coyotes 2:0. Takřka jistotu účasti ve vyřazovacích bojích vystřelili Jordan Eberle gólem v páté minutě a Brock Nelson, jenž skóre v čase 56:46 uzavřel.
Robin Lehner si díky 31 zákrokům připsal páté čisté konto v sezoně. "Mám dobrý pocit z toho, jak hrajeme," pochvaloval si kouč vítězů Barry Trotz. "Když hrajete správně, jak hrát máte, tak se pak nemusíte nijak obávat, když nenastřílíte moc gólů. Umíme pak týmy soupeřů pořádně frustrovat a přichází i výsledky."
Arizona zůstává i přes velmi špatnou sérii na Západě stále ve hře. Coyotes zaznamenali už pět porážek za sebou, přesto ztrácí jen dva body na druhou divokou kartu Colorada.

Lehner vychytal Grabnera a Richardsona

Blue Jackets přejeli Canucks
Sergei Bobrovsky vychytal už svou sedmou nulu v sezoně a vyrovnal tak osobní maximum, které nastavil při ročníku 2016-17. Jen dvěma gólmanům historie Blue Jackets se vedlo lépe: Steve Mason stihl 10 zápasů s čistým kontem (2008-09) a Pascal Leclaire devět (2007-08).
Columbus nedal domácímu Vancouveru absolutně žádnou šanci a výsledek 5:0 pro Blue Jackets znamená, že na druhou divokou kartu Montrealu ztrácí ve Východní konferenci pouhé dva body, navíc s utkáním k dobru.
Canucks hráli o zachování alespoň malé postupové naděje na Západě, po neděli však ztrácí na Colorado už sedm bodů.
O góly se postarali Josh Anderson, který se trefil jako první i poslední a navrch přidal asistenci, Pierre-Luc Dubois, Ryan Dzingel a Oliver Bjorkstrand. Bobrovsky potřeboval na čisté konto 21 zákroků.