Sobotka_CZE

Česká reprezentace získala pro letošní mistrovství světa IIHF cennou posilu: k týmu se v Paříži v pátek připojí útočník St. Louis Blues Vladimír Sobotka.

"Doufám, že se nám podaří udělat dobrý výsledek a že se porveme o medaili," uvedl Sobotka pro iDNES.cz. "Zatím jsem viděl všechny zápasy, hra se mi líbila, působila na mě dobrým dojmem. Sedneme si s trenéry a uvidíme," dodal o tom, zda by mohl naskočit již do nedělního souboje s domácí Francií.
Sobotka tak absolvuje druhou cestu přes Atlantik v krátkém čase - po konci KHL se domluvil na obnovení smlouvy s Blues, za něž odehrál poslední duel základní části a dvě série play off. V tom měl za 11 zápasů bilanci 2+4. Poté, co St. Louis podlehlo Nashville Predators, se dohodl s vedením národního týmu a ročník si prodlouží o světový šampionát.
Univerzální forvard se stává sedmou českou posilou z NHL. Nejistý je ovšem stav klíčového útočníka a kapitána Jakuba Voráčka, esa Philadelphia Flyers. Ten po tvrdém ataku Fina Oskara Osaly nedohrál pondělní zápas a byť ve středu trénoval naplno, jeho start v dalším souboji s Norskem (čtvrtek od 16:15 SELČ) stále není stoprocentní.
"Rozhodnutí necháváme na něm," řekl pro iDNES.cz asistent trenéra Jaroslav Špaček.
Slováci neudrželi náskok
Slovenská reprezentace bere bod ze zápasu s Německem, spíš by se ale dalo říci, že přišla o dva. Ve čtvrtém vystoupení na mistrovství světa IIHF v Kolíně nad Rýnem totiž vedla nad domácím výběrem 2:0, avšak o solidní náskok přišla během pouhých 27 sekund druhé třetiny. V čase 36:11 snížil v přesilovce Patrick Reimer, v čase 36:38 vyrovnal po přihrávce Denise Seidenberga útočník Yasim Ehliz.
Slováci vedli od poloviny 10. minuty zápasu, kdy se prosadil Tomáš Matoušek. Minutu a 58 sekund po první přestávce zvyšoval Hudáček a zdálo se, že mají tentokrát otěže utkání pevně v rukách. Jenže Thomas Greiss už v ofenzivně bohaté druhé části, která skončila na střely 14:14, žádné další góly nepustil.
Německý brankář z New York Islanders si připsal celkem 26 zákroků, slovenský gólman Július Hudáček chytil 28 střel soupeře.
V nájezdech ho překonal hned první exekutor: bekhendovým blafákem se prosadil mladý útočník Dominik Kahun. Poté už neskóroval nikdo, na slovenské straně Greisse nepřelstil Tomáš Hrnka, Mario Bližňák ani Michel Miklík. Slovensko tak prohrálo v nájezdech podruhé za sebou, v úterý v nich podlehlo Dánsku.

Tabulka skupiny A:
1. Lotyšsko 3 zápasy - 9 bodů, 2. USA 4-9, 3. Rusko 3-8, 4. Německo 4-5, 5. Švédsko 3-4, 6. Slovensko 4-4, 7. Dánsko 3-2, 8. Itálie 4-1.
Tabulka skupiny B:
1. Kanada 3-9, 2. Švýcarsko 4-9, 3. Finsko 4-7, 4. Norsko 3-6, 5. Francie 3-5, 6. Česko 3-5, 7. Slovinsko 4-1, 8. Bělorusko 4-0.