Martinez dal svůj první gól za Golden Knights

Mezi ty slabší se může z českého pohledu řadit noc na pátek v NHL. Mezi střelce se vepsal pouze útočník Los Angeles Kings Martin Frk, asistence zaznamenali Ondřej Palát a Pavel Zacha. Upozornili na sebe ale jiní. Gólman Andrej Vasilevskij poznal po 21 utkáních hořkost porážky v základní hrací době, Tampa Bay Lightning totiž padli na ledě Vegas Golden Knights. Neuspěli ani Washington Capitals, Alexandr Ovečkin se ale gólem přiblížil magické hranici 700 tref v kariéře. Chybí mu už jen jediný zásah.

Vegas zastavilo tažení Tampy Bay
Po dlouhých 11 zápasech našli přemožitele hráči celku Tampa Bay Lightning, kteří prohráli na ledě Vegas Golden Knights 3:5.
Celek z Floridy tak neuspěl vůbec poprvé od 27. ledna. Velkou zásluhu na tom měl obránce Alec Martinez, jenž ve svém prvním startu po trejdu z Los Angeles Kings zazářil gólem a asistencí.
Hosté přitom vstoupili do utkání lépe, už v čase 7:02 udeřil po akci, kterou odstartoval Ondrej Palat, obránce Kevin Shattenkirk.
Golden Knights ale dokázali vývoj utkání otočit. Branku a nahrávku zaznamenali vedle Martineze i Mark Stone a Max Pacioretty, trefili se rovněž Paul Stastny a Ryan Reaves.
První neúspěch po opravdu dlouhé době neodvrátil ani hostující gólman Andrei Vasilevskiy. Ruský brankář si připsal celkem 28 úspěšných zákroků, jeho bodová série se však zastavila na číslovce 21.
Vasilevskij utrpěl vůbec první prohru v rámci základní hrací doby od 21. prosince loňského roku. Tampě Bay nestačily ani dva góly kapitána Stevena Stamkose.
Vegas naopak přidalo už čtvrtý triumf v řadě a vyhouplo se do čela průběžné tabulky Pacifické divize. Lightning jsou v té Atlantické na druhé pozici se ztrátou tří bodů na Boston Bruins.
Ovečkin se trefil, Capitals ale padli
Po pěti utkáních se znovu střelecky prosadil Alex Ovechkin, jeho celek Washington Capitals ale v domovské aréně podlehl týmu Montreal Canadiens 3:4 po prodloužení.

Ovečkinovi chybí jen jediná trefa k pokoření mety 700

Ruský kanonýr otevřel skóre duelu v čase 7:29 poté, co jeho parťák Nicklas Backström uspěl na vhazování. Pro Ovečkina to byla branka číslo 699. v kariéře a 41. zásah v sezoně.
"Chtěli jsme Alexe dostat do tempa, proto v první třetině naskakoval ve dvou různých formacích," prohlásil trenér Washingtonu Todd Reirden. "Jsme rádi, že se znovu trefil. Doufali jsme, že přidá i další góly, to se bohužel nepovedlo."
Ovečkin jen v první třetině strávil na ledě přes osm minut, do šaten se ale šlo za nerozhodného stavu. Postaral se o to v závěru dějství hostující obránce Shea Weber.
Po jednom gólu přidala obě mužstva i v prostřední části. Na trefu Larse Ellera totiž na druhé straně zareagoval Brendan Gallagher, jenž svůj střelecký účet v ročníku zaokrouhlil na 20 tref.
"Myslím, že jsme jako tým odvedli skvělou práci. V téhle hale se nehraje jednoduše, my jsme ale dokázali najít recept na úspěch," radoval se trenér Canadiens Claude Julien.
I třetí třetina byla vzácně vyrovnaná. Už po 30 sekundách poslal vůbec poprvé v duelu hosty do vedení Ben Chiarot, pouhých 21 vteřin před závěrečným klaksonem ale udeřil Tom Wilson a poslal zápas do prodloužení.
To netrvalo ani celou minutu. Chiarot se totiž po 58 sekundách hry opřel do přihrávky Maxe Domiho a tvrdou ranou zajistil Montrealu zisk jednoho bodu navíc.
"Viděl jsem na straně branky Washingtonu místo, takže jsem hned věděl, že budu zakončovat. Sedlo mi to hezky," radoval se hrdina utkání.
Zacha asistoval u triumfu Devils
Střet mužstev, která v sezoně zůstávají hluboko za očekáváním, vyzněl pro tým New Jersey Devils, kteří na svém ledě přehráli San Jose Sharks 2:1.

Bratt předvedl parádní blafák do forhendu

Jednou asistencí se na úspěchu Devils podílel útočník Pavel Zacha, jenž se tak dostal na bilanci šesti branek a 20 asistencí.
"Tvrdě jsme pracovali," uvedl domácí gólman Mackenzie Blackwood. "Výsledek je někdy dobrý, někdy špatný. Ale vždycky do toho musíte dát všechno."
Třiadvacetiletý brankář měl na triumfu Devils značný podíl, dohromady si totiž připsal 36 úspěšných zákroků. Překonat ho dokázal pouze v čase 7:22 Tim Heed, pro kterého to byla vůbec první trefa v sezoně.
"Šancí jsme si vytvořili dost, bohužel jsme proměnili pouze jednu. S takovou produktivitou velká šance na vítězství není," prohodil zklamaně jediný střelec San Jose.
Devils se dočkali vyrovnání v čase 36:15, kdy Zacha našel přesnou přihrávkou Jespera Bratta, jenž po rychlém výpadu překonal gólmana Martina Jonese.
Konečnou podobu výsledku pak určil obránce P.K. Subban, jež svou sedmou trefou v sezoně v čase 42:58 rozhodl o úspěchu New Jersey.
"Podali jsme solidní výkon. Hráli jsme zodpovědně dozadu, podržel nás brankář. Uměl bych si představit, že budeme v koncovce údernější, ale dva body samozřejmě bereme," zhodnotil domácí trenér Alain Nasreddine.
Andersen vynuloval Penguins
Z dvou porážek v řadě se dokázali oklepat hokejisté celku Toronto Maple Leafs, kteří na svém ledě přehráli Pittsburgh Penguins 4:0.
Hlavní zásluhu na tom měl bezchybný brankář Frederik Andersen, jenž pochytal všech 24 střel soupeře a oslavil druhé čisté konto v ročníku.
"Poslední dobou se nám tolik nedařilo, tohle je ale skvělá odpověď," zdůraznil Andersen. "Kluci přede mnou hráli výborně. Dařilo se nám držet stanoveného plánu, byl to kompletní výkon."
Po bezbrankové první části dokázali domácí v té druhé významně odskočit. Skóre otevřel Jake Muzzin, po něm se trefili i William Nylander v přesilové hře a Kasperi Kapanen.
"První třetina z naší strany byla ještě solidní, ale pak se to zlomilo. Dostali jsme zbytečný první gól a pak už se do utkání pořádně nedostali."
Penguins nepomohl ani návrat Jevgenije Malkina, jenž musel vynechat předchozí utkání pro nemoc. Ruský centr na ledě strávil téměř 17 minut, ani on se ale prosadit nedokázal.
Pojistku na triumf Maple Leafs naopak v závěrečné třetině přidal Zach Hyman, Toronto tak poskočilo na třetí příčku tabulky Atlantické divize.
Scheifele hattrickem sestřelil Ottawu
Dobrou formu osvědčili hráči celku Winnipeg Jets, kteří zvítězili na půdě Ottawa Senators 5:1 a upevnili si postavení na pozici první divoké karty v Západní konferenci.
Hlavní hvězdou zápasu se stal hostující kapitán Mark Scheifele, který zkompletoval hattrick a navíc přidal i jednu asistenci. V sezoně má na kontě už 26 přesných zásahů.

Scheifele zaznamenal třetí hattrick v kariéře

"Mark si takový zápas jednoznačně zasloužil," prohlásil trenér kanadského týmu Paul Maurice. "Dlouhodobě pro nás odvádí fantastické výkony."
Jako první v zápase přitom udeřili domácí, Ottawu poslal do vedení svou osmou trefou v sezoně Nicholas Paul. Ještě do první sirény ale přišel obrat.
Dvěma góly se o něj postaral právě Scheifele, který tak nasměroval svůj tým k triumfu. Další trefy hostů zaznamenali Kyle Connor, Nikolaj Ehlers a znovu Scheifele, jenž v čase 58:27 v početní výhodě určil konečné skóre.
"Nehráli jsme chytře," zlobil se trenér Ottawy D.J. Smith. "Takhle to zkrátka je. Zbytečně jsme ztráceli puky, navíc v pro nás nebezpečných prostorech. O góly jsme si sami koledovali."
Ačkoli střelecky byl duel vyrovnaný (30:34), směrem dopředu byli mnohem nebezpečnější Jets. Ti v posledních třech utkáních nasázeli celkem 14 branek.
"Daří se nám proměňovat šance, které si vytvoříme. Dřív jsme s tím měli problémy, nebyli jsme tak efektivní. Teď v tomhle směru můžeme být spokojení," zdůraznil Scheifele.
Ostatní zápasy: Frk pomohl Kings k výhře, Binnington vymazal Arizonu
Výhodu domácího ledu zužitkovali hráči Los Angeles, kteří v přestřelce udolali Floridu 5:4. Jednou brankou se na úspěchu Kings podílel i český útočník Martin Frk, pro kterého to byla pátá trefa v sezoně.

Frk využil Vilardiho nahrávku a skóroval

Rodák z Pelhřimova udeřil v čase 38:42 poté, co ho mezi kruhy našel krásnou zpětnou přihrávkou zpoza branky Gabriel Vilardi. Panthers na bodový zisk nestačil ani skvělý výkon Jonathana Huberdeaua, jenž ke gólu přidal tři asistence.
Jediný gól stačil St Louis k vítězství nad Arizonou. Postaral se o něj v čase 52:00 útočník Ryan O'Reilly. Gólman domácích Jordan Binnington pochytal všech 14 střel soupeře a oslavil druhé čisté konto v řadě.
Sedmou porážku za sebou utrpěli hokejisté Columbusu, kteří doma podlehli Philadelphii 3:4 po prodloužení. Hvězdou utkání se stal hostující útočník Travis Konecny, jenž ke gólu přidal i dvě nahrávky. Jakub Voracek se bodově neprosadil.