calgary flames goal

Jen co se David Rittich zmínil, že mu nárůst počtu gólů v NHL nepřipadá tak masivní, ocitnul se český gólman Calgary Flames uprostřed největší přestřelky, jaká byla v této sezoně NHL k vidění.

I ze tříbrankového deficitu v Columbusu se ale jeho spoluhráči dokázali vyhrabat až ke skóre 9:6. A nebyli ostatně sami, komu se oslnivý comeback v tomto ročníku podařil, viděli jsme jich už osm. Samotní Flames jej zvládli už podruhé - 1. listopadu odnesli jejich vzepětí Colorado Avalanche.
[Volte kapitány pro NHL All-Star Game 2019!]
V prosinci se však s obraty protrhla hráz.
Hned první den v měsíci se Tampa Bay Lightning nadechli k úspěšné stíhací jízdě ve floridském derby s Panthers (z 1:4 na 5:4). O den později velký obrat v Madison Square Garden uskutečnili proti New York Rangers také Winnipeg Jets (z 0:3 na 4:3 v prodloužení) a zdánlivě ztracené utkání na ledě obhájce Washington Capitals proměnili ve dva body i hráči Anaheim Ducks - ztrátu 1:5 otočili v triumf 6:5!

Little se trefil z dorážky po Ehlersově rána

"To byl teda pěkně podivný zápas," netajil se však skepsí kouč Calgary Bille Peters. Flames nechali v první třetině na holičkách Ritticha a jeho nástupce Mikea Smithe uvítali Blue Jackets gólem z první střely.
"Říkal jsem si, že mě čeká pěkně drsný večer," hudral Smith. Jenže základní části vládne ofenziva a pro některé týmy není až tak složité vykutat se ze zoufale rozehraného zápasu díky střelecké show.
"Prostě to byl jeden z těch zápasů, jaké mnohokrát nezažijete," myslel si Nick Foligno z Blue Jackets, kteří přišli o tříbrankové vedení.
"I za stavu 6:8 jsem měl ale pocit, že ten duel můžeme otočit. Vždyť Calgary mělo dohromady 11 šancí, jenže z nich dokázalo dát devět gólů," tesknil kouč Columbusu John Tortorella.
Zápasy, v nichž se mazaly třígólové ztráty, mají několik společných bodů: chvilková ztráta koncentrace, protivník chytající se nabídnuté šance - a v zámoří tolik vzývané 'momentum' se náhle obrací čelem k soupeři.

Pět branek Calgary ve druhé třetině

"Za stavu 5:1 jsem je měl umlčet," vyčítal si zahozenou možnost ze zápasu proti Ducks švédský centr Nicklas Backstrom. "Ale i tak, tohle bychom neměli pouštět," dodal zkroušeně.
Takové comebacky, které byly v posledních dnech k vidění, však ukazují i vzorný přístup mnoha týmů. Někdo by si mohl myslet, že už zápas jen tak odjezdí, ale to by byl velký omyl.
"Nikdo na naší střídačce ani na chvilku nepomyslel na to, že bychom to vzdali. Vyhráli jsme předchozí tři zápasy a nehodlali jsme se smířit s tím, že teď jasně prohrajeme. I když soupeř byl pěkně silný," vyprávěl po duelu ve Washingtonu kouč Ducks Randy Carlyle.
Sebevědomé týmy jsou přesvědčeny o svých kvalitách. I když se jim třeba dvě třetiny nedaří, jsou schopny dorovnat výrazně minusové skóre v průběhu pár minut. Jako Winnipeg na ledě Rangers.
Více k tématu: [Colorado se činí. A úspěšnost přesilovek roste]
"Dát tři góly za třetinu není při umění našich útočníků zase taková věda," tvrdil jeden z nich, Mark Scheifele z Jets.
Obratem se tak dostáváme k velkému tématu současné NHL, kterým je její nepředvídatelnost. Nikdo ještě nemá garantovanou výhru, ani když vede o tři nebo o čtyři góly.
"Dřív brankář musel dávat pozor na dva tři střelce v každém týmu, kteří uměli vypálit. Dneska jsme ve fázi, kdy má dobrou střelu už skoro každý hráč v lize," tvrdil pro NHL.com/cs Rittich.
A to je další z faktorů, které stojí za těmito bláznivými obraty. Nebude to dlouho trvat - a nadějeme se dalších.