Grabner

Každý vstřelený hattrick je radost a zábava. V poslední době ale v NHL geometrickou řadou přibývá takových, k nimž sedí přívlastek 'netradiční'.
Ostatně i v pátek jeden takový padl. Michael Grabner z New York Rangers si při něm pomohl dvěma góly do prázdné branky při zoufalé snaze Carolina Hurricanes dohnat manko bez brankáře na ledě.

Pouze první trefa, kterou rakouský útočník dostal manhattanský tým do vedení 2:1, byla dosažena 'běžným' způsobem, když si Grabner vybojoval místo před obráncem Justinem Faulkem a dorazil do sítě perfektní pas Kevina Shattenkirka.
"Celou dobu měl Kevin hlavu nahoře a snažil se mě najít, takže já jsem se jen potřeboval dostat na místo, kam mi pak poslal skvělou přihrávku," děkoval Grabner, kterého kouč Alain Vigneault pravidelně posílá na led, když mají Rangers v závěrečných minutách hájit hubený náskok.

Právě taková chvíle nastala i v pátek v Madison Square Garden, když už v 58. minutě Hurricanes odvolali gólmana Scotta Darlinga. Toporná snaha hostů ale nikam nevedla, Ryan McDonagh vyvezl puk z obranného pásma a Grabner měl na střelu do opuštěné branky spoustu času.
Excelentní bruslař o minutu později přidal svou třetí branku, když dohnal poskakující puk a z ostrého úhlu ho bekhendem usměrnil mezi tyče. I takové hattricky jsou občas k vidění - a z Grabnera je se třinácti trefami nejlepší střelec Rangers.
Tohle je ovšem v seznamu hattrickových kuriozit jen začátek.
Už v prvním zápase sezony skóroval třikrát poslední držitel Art Ross Trophy Connor McDavid z Edmonton Oilers a soupeři z Calgary Flames jen koukali, jak mu kmitají nohy.
"V plánu bylo hrát na něj osobku... Ale to se tedy moc nepovedlo. Když ho necháte rozjet ve středním pásmu, tak potom vypadá jeho rychlost jak z jiné planety," tvrdil český útočník Flames Michael Frolík.

McDavida ovšem okamžitě dokázal trumfnout Alex Ovechkin z Washington Capitals, který nasázel hattricky v prvních dvou zápasech sezony: 5. října proti Ottawa Senators a o dva dny později nešetřil ani Montreal Canadiens, kterým přibalil na cestu dokonce čtyři góly.
Kapitán New York Islanders John Tavares zase zažíval radost z hattricku dvakrát během pouhých tří zápasů. Jako by tím hvězdy ligy inspirovaly i další hráče, jimž se výjimečný střelecký výkon podařil.
Blake Wheeler z Winnipeg Jets skóroval na konci října třikrát do sítě Pittsburgh Penguins během první třetiny. Rus Artem Anisimov z Chicago Blackhawks a jednadvacetiletý Švéd Adrian Kempe z Los Angeles Kings dokázali dát hattrick pro změnu v průběhu třetí třetiny.

A kdysi sváteční střelec Radek Faksa, který až do 29. listopadu nedal v žádném zápase NHL víc než gól, nastřílel v Las Vegas do sítě Golden Knights za necelých sedm minut druhé třetiny hned tři trefy. Včetně dvou zásahů během pouhých osmi vteřin.
"Je prima vidět hráče, jako je Radek, že si užívá takový úspěch," radoval se i dallaský kapitán Jamie Benn.
Centr třetí formace Stars má přitom od kouče Kena Hitchcocka hlavně defenzivní úkoly proti nejlepším formacím soupeře. Přesto je z Faksy momentálně druhý nejlepší český střelec v lize za Davidem Pastrňákem z Boston Bruins.
A pak jsou tu další unikáty: Sean Monahan z Calgary a jeho tři přesilovkové góly ve Philadelphii. Gabriel Landeskog si v půlce listopadu proti Capitals pomohl k hattricku i proměněným trestným střílením - ani to není právě standardní cesta.
Útočník Arizona Coyotes Anthony Duclair si třetí branku v zápase s Ottawou zapsal v prodloužení. Wayne Simmonds z Philadelphia Flyers zase oslavil díky hattricku proti San Jose Sharks i malé jubileum - 400. bod v NHL.

11182017duclair

Šestatřicetiletý Radim Vrbata z Florida Panthers sice čekal na první trefu v novém klubu do devátého zápasu, ale hned k ní proti Anaheim Ducks přidal i další dvě. Odstartovat gólový účet po přestupu rovnou hattrickem, toť další unikát.
Někdy může hattrick posloužit také jako pocta. V den, kdy byl skvělý finský útočník Teemu Selanne uveden v Torontu do Hokejové Síně slávy, nastřílel jeho krajan z Caroliny Teuvo Teravainen tři 'kousky' proti Dallasu.
Legendární 'finský blesk' ve své zámořské kariéře zažil rovnou 22 večerů, kdy vstřelil minimálně tři góly - a pokaždé to nadšeně oslavoval.
Stejně jako střelci letošních hattricků, z nichž se vyklubaly malé unikáty.