pastrnak return

Poklidný večer českých barev má za sebou i přes deset odehraných zápasů NHL. Přinesl ale jeden dlouho očekávaný návrat v podání uzdraveného Davida Pastrňáka, který sice nebodoval, ale mohl si užít vítězství Boston Bruins na ledě New York Islanders 5:0.

Dařilo se gólmanům Petru Mrázkovi s Davidem Rittichem, shodně vyhlášeným za největší hvězdy utkání. Mrázek byl u výhry Carolina Hurricanes nad Pittsburgh Penguins 3:2 po nájezdech, Rittich zase pomohl Calgary Flames k triumfu nad Columbus Blue Jackets 4:2. Gólem a asistencí se na úspěchu Flames podílel útočník Michael Frolík. Nahrávkou přiložil ruku k úspěšnému dílu hráčů Washington Capitals útočník Jakub Vrána.
Pastrňákův vítězný návrat
Po více než měsíci si zahrál zápas NHL obávaný český ostrostřelec, který si 10. února při odchodu ze sponzorské večeře poranil palec levé ruky natolik, že s ním musel na operaci.
Rekonvalescence se protáhla na 16 utkání, ale zdá se, že vše jde konečně správným směrem. V Nassau Coliseum se sice zapsal do statistik jen dvouminutovým trestem za hákování, ale jinak mohl být spokojený. Odehrál přes 14 minut a vyslal tři střely mezi tyče.
Bruins zápas nečekaně jasně ovládli. Už po 72 sekundách je poslal do vedení Sean Kuraly, jenž pak ve druhém dějství zvyšoval už na 3:0. Ve třetí části pak dovršili výsledek Patrice Bergeron a Jake DeBrusk.
Brankář vítězů Tuukka Rask si připsal čtvrtou nulu v sezoně a stačilo mu na ni pouhých 13 zákroků. "Třináct střel... Ani nevím, jestli měli třeba alespoň pět možností ke skórování," přemítal nahlas Rask. "Jsem ohromený, jak skvělý zápas jsme odehráli."
Bruins potvrdili, že se jim na Islanders před jejich diváky daří. Porazili je poosmé za sebou od konce ledna 2014 a celkem je za toto období přestříleli 35:13.
Na straně domácích dohrál již v polovině první třetiny finský útočník Valtteri Filppula po hitu od Connora Cliftona.

Bergeron udeřil po přihrávce Nordstroma

Mrázek předčil Penguins
Důležité body v souboji týmů, které se snaží vydobýt si jistotu účasti ve vyřazovacích bitvách, uzmula Carolina díky vítězství nad Pittsburghem v nájezdech.
Pro Hurricanes znamenal úspěch 40. výhru v sezoně, což se jim podařilo poosmé v hiistorii, ale poprvé od ročníku 2010-11. Penguins naopak prohráli potřetí v řadě.
Tahle výhra byla ale hodně vydřená, neboť Justin Williams zachraňoval zápas úspěšnou dorážkou v čase 58:04 už ve chvíli, kdy byl Mrázek na střídačce a do hry šel místo něho další hráč.
"Snažili jsme se tam najít Dougieho (Hamiltona) na střelu," připomněl Williams. "Vypálil, puk se odrazil přímo ke mně a já puk dorazil do branky."
Hamilton pak jako jediný úspěšný exekutor rozhodl nájezdy, neboť Mrázek vychytal hvězdné trio Penguins ve složení Phil Kessel, Sidney Crosby a Jake Guentzel.
Celkem si Mrázek připsal 36 úspěšných zásahů, byl vyhlášen první hvězdou utkání a z posledních osmi startů vychytal sedm výher.
"Brankář byl dnes vážně skvělý, to bylo naprosto evidentní," ocenil kouč Hurricanes Rod Brind'Amour.
Mrázek předvedl celou řadu vynikajících zákroků, z nichž několik bylo pro vývoj duelu klíčových. A spoluhráči to velmi dobře vnímali.
"Byl prostě fenomenální," prohlásil Williams. "Miluju ten jeho entuziasmus. Když to vidíte jako hráč za střídačky, jak předvede úžasný zákrok, tak vás to nakopne."
"Všichni víme, kde jsme my a kde je Pittsburgh. Sezona spěje do finiše a každý se do toho snaží šlapat naplno," podotkl Mrázek. "Jen se snažím chytat co nejlépe, zůstat pozitivní a udělat co nejvíce dobrých zákroků, aby náš tým měl šanci vyhrát."

Mrázkovy skvělé zákroky proti Bjugstadovi a Simonovi

Rittich a Frolík mezi hvězdami
Calgary Flames zlomili prokletí osmi domácích porážek v řadě proti Columbus Blue Jackets od března 2011. Za toto období uhráli jen čtyři body, ale v úterý brali oba dva po vítězství 4:2.
A hlavními hvězdami ve Scotiabank Saddledome byli Češi. Rittich byl po výborném výkonu, který zahrnoval 31 úspěšných zásahů, vyhlášen tou první, Frolík druhou.
I když hosté po polovině úvodního dějství udeřili jak první, když překonal Ritticha Zach Werenski, Johnny Gaudreau již 35. gólem v sezoně vyrovnal a ještě do přestávky dokonal obrat Andrew Mangiapane.
Frolík dal už po 35 sekundách ze druhé části svůj gól číslo 15 tohoto ročníku a jeho zásah se nakonec ukázal i jako vítězný. Oliver Bjorkstrand ve třetí třetině snížil, jenže Matthew Tkachuk v čase 59:09 gólem do prázdné branky s Frolíkovou asistencí definitivně rozhodl.
Flames po čtvrté výhře z posledních pěti utkání zvýšili v čele Západní konference náskok před San Jose Sharks na tři body.
"Bylo to už jako utkání play off," uvedl Rittich. "Zatímco soupeř hraje o všechno a touží se dostat do play off, my se na něj chceme co nejlépe připravit. Tohle byl přesně zápas, jaký jsme potřebovali. A hráli jsme v něm dobře, takže z něj máme fajn pocit."
Vedle Flames získali jistotu účasti v play off už i Sharks, ačkoliv měli v úterý volno. Do vyřazovacích bojů o Stanley Cup proklouzli pojednadvacáté z 27 případů od jejich vstupu do soutěže v sezoně 1991-92.

Frolíkův hezký gól proti Columbusu

Vrána pomohl šampionům nahrávkou
Washington Capitals splnili povinnost v podobě výhry 4:1 na ledě New Jersey Devils.
Kenny Agostino sice v čase 19:59 odpověděl na vedoucí trefu, kterou dal ve třetí minutě Andre Burakovsky, ale to bylo ze strany domácích vše.
Obhájci Stanley Cupu rozhodli třemi zásahy během necelých osmi minut v průběhu druhého dějství. Postupně se mezi střelce zapsali Brett Connolly, Evgeny Kuznetsov po Vránově 23. asistenci v sezoně a Tom Wilson.
Nicklas Backstrom se nahrávkou u Wilsonova gólu dostal na metu 50 asistencí, což se mu podařilo už v šesté sezoně za sebou. Mezi stále aktivními hráči zvládl totéž pouze Joe Thornton v ročnících 2002-03 až 2009-10.
Schwartzův hattrick
Střelcem noci byl Jaden Schwartz ze St. Louis Blues, který nasázel hattrick do sítě Edmonton Oilers a přispěl k jejich debaklu 7:2 navíc také asistencí.
Schwartz rozložil své gólové zářezy do všech tří třetin a oslavil svůj čtvrtý hattrick v kariéře.
Velmi dobře mu ale sekundovali i David Perron, který dal dva góly a na jeden nahrál či Tyler Bozak se třemi asistencemi.
Blues si upevnili pozici na postupových příčkách Západní konference, když na Minnesota Wild, kteří jsou první 'pod čarou', mají k dobru sedm bodů. Stejně velká zůstává ztráta Oilers na druhou divokou kartu, kterou drží Arizona Coyotes.

Schwartzův čtvrtý hattrick v NHL

Ostatní zápasy: Pohřeb Flyers, důležitá výhra Avalanche, Predators vynulovali Maple Leafs
Mimořádně těžké už to budou mít se stíhací jízdou za play off Philadelphia Flyers, jejichž plány dostali další velkou trhlinu domácí porážkou 1:3 s Montreal Canadiens. Flyers prohráli třetí z posledních čtyř utkání. Jejich soused v tabulce Východní konference Montreal odskočil na pět bodů. Columbus na pozici druhé divoké karty má ještě o bod navíc. Všechny tři celky odehrály shodně 73 zápasů.
Mimořádně důležité vítězství vybojovali hráči Colorado Avalanche, jimž se podařilo uspět na ledě Minnesota Wild 3:1. Hosté se tak dotáhli za domácí na jediný bod, stejný odstup má Minnesota za druhou divokou kartou v Západní konferenci.
Nashville Predators jsou teprve druhým týmem historie po Flyers (1992-93), který dokázal alespoň při dvou vzájemných zápasech sezony proti Toronto Maple Leafs uhájit v sérii v rámci základní části nulu na kontě obdržených branek. Predators vyhráli v lednu na ledě soupeře 4:0, tentokrát doma 3:0. Pekka Rinne uhájil čisté konto 22 zákroky.
Gólman Ben Bishop sice natáhl klubový rekord bez inkasovaného gólu jen o dvě minuty a 11 sekund na 233:04, Dallas Stars přesto porazili Florida Panthers 4:2. Oba celky měly ve svém středu dvougólového střelce. Dvěma góly ve třetí třetině rozhodl Alexander Radulov, za hosty se dvakrát prosadil Aleksander Barkov.
New York Rangers prohráli s Detroit Red Wings 2:3, pozornost však byla zaměřena především na zdravotní stav jednoho z účastníků. Hostující švédský útočník Jacob de la Rose byl kvůli zrychlenému srdečnímu rytmu převezen do nemocnice, kde zůstal před noc na pozorování a po návratu do Detroitu ho čeká vyšetření u specialisty.