123123 Penguins split

Jeho vystoupení před kamerami aspirují do silvestrovských sestřihů, českému fanouškovi občas málem připomenou legendární vystoupení lyžaře Stanislava Řezáče.

"I když si spolu tolik nepokecáme, protože jeho angličtina není příliš dobrá, je to jeden z nejzábavnějších lidí, co jsem kdy potkal. Mám ho fakt rád," usměje se hned Radim Zohorna, když dostane otázku na svého finského kumpána.

Ten se jmenuje Valtteri Puustinen a je novým hitem Pittsburgh Penguins. Věčně vysmátý rodák z Kuopia nedávno oslavil první zásah v NHL. A hlavně se zase sešli se Zohornou.

Už ne ve farmářském celku Wilkes-Barre/Scranton, kde zápolili bok po boku dříve. Nyní jim patří třetí pittsburská formace, kde je na druhém křídle doplňuje Dán Lars Eller. Kouč Mike Sullivan se totiž rozhodl povýšit Drewa O'Connora do druhé lajny a nahradit ho Finem. Tah se zatím vyplácí. O'Connor skóroval i v noci na neděli při výhře 4:2 nad St. Louis Blues.

A Zohornou vedené trio si také plní to, to má.

"'Pusty' přináší trochu jiné schopnosti, obě lajny byly takhle lepší. Uvidíme, jak to půjde dál," řekl Sullivan. "Pomáhali nám vytvářet si 'momentum' tím, že jsou schopní udržet puk v útočném pásmu. Když v něm nejsou, hrají jednoduše, přesně to po nich chci. Doplňují se s Larsem (Ellerem) a se 'Z'," použil trenér Zohornovu přezdívku.

Puustinena ocenil i sám kapitán Sidney Crosby. "Na ledě přesně ví, kam si má najet, má také dobrou ránu. Bylo jen otázkou času, kdy se trefí," řekl o něm.

Zohorna to vidí stejně.

"Hráli jsme spolu před pár lety, známe se. On má úžasné hokejové IQ a skvělou střelu. Určitě k nám dobře zapadne," říká Čech a nic na tom nemění ani Puustinenova vskutku lámaná angličtina.

"Zažíváme srandu na ledě i mimo něj, což je bezva. Mám ho rád a rád s ním hraju. Je to fakt zábavný chlapík. Ale já jsem zábavnější. Jen se ho zeptejte," bavil reportéry Fin.

Naposledy proti Blues dostal na ledě čas 10:29, Zohornův pobyt se smrknul na údaj 7:56. Ne, nemá to teď jednoduché.

"Dobře jsem začal, pak to šlo trochu dolů. Mám pocit, že se to lepší, jen nedělám moc bodů, to je asi teď můj největší problém. Mám šance, ale neskóruju," přiznává Zohorna. "Snažím se proto dělat maximum při forčekingu, to je moje silná stránka. Napadání a dobré bruslení, čímž vytvářím tlak na obránce."

I když nesbírá přehnanou minutáž, zdá se, že má v prvním týmu místo jisté. Což je pro něj úlevné zjištění po sezonách, kdy se protloukal v AHL. Už teď si se 29 odehranými duely výrazně zlepšil osobní maximum.

Zohorna proměnil přečíslení po Puustinenově přihrávce a upravil na 6:0

"Měl opravdu dobrý kemp i start, když jsme ho vytáhli nahoru," hodnotí Sullivan. A popsal, proč to najednou není takové: "Myslím si, že částečně jde o to, že se musí přizpůsobit nabitému programu - tak, aby byl schopný hrát na stejné úrovni intenzity večer co večer. Jeho výkony jsou už lepší, má celkově větší dopad na tým. Na tom může stavět."

Spojení s oblíbeným finským kumpánem by tomu mělo jen prospět. Další šanci ostatně dostanou v silvestrovském souboji s New York Islanders.

Příbuzný obsah