Vejmelka 12.15

Nešlo mu to podle představ. Vůbec ne. Tím sladší byla taková odměna.

"Tenhle zápas jsem si opravdu užil," přikývl spokojeně Karel Vejmelka. "Je skvělé znovu zažívat podobné pocity, zvlášť proti tak těžkému soupeři."

Jelikož jeho Arizona Coyotes doma porazili Buffalo Sabres 2:0, hledal se hlavní hrdina snadno. Sedmadvacetiletý rodák z Třebíče oslavil první čisté konto sezony – a navíc se radoval z výhry po takřka nekonečných dvou měsících.

"Konečně," vydechl český gólman. "Kluci to do defenzivy zvládli opravdu dobře, zvlášť před mojí brankou, tak jsem je taky chtěl podpořit. Jako tým jsme to odehráli suprově. Rozpis je náročný, měli jsme druhý zápas ve dvou dnech – a zase jsme vyhráli. To je skvělé."

Ba co víc, za tento úsek Arizona nedostala ani gól, v pátek ve své Mullet Areně přetlačila San Jose Sharks 1:0.

Čímž se dostáváme k Vejmelkově sezoně jako takové. Minulou nulu vychytal Connor Ingram. Ten Vejmelkovi uzmul pozici týmové jedničky co do všech zásadních statistik. Obzvlášť tristní ale byl z českého pohledu nepoměr vítězství. Než Vejmelka skočil na led v Buffalu, s Ingramem v této kolonce ztrácel 2-12.

"Ale já o něj neměl obavy, v minulosti už podobné výkony ukázal mnohokrát," tvrdil kouč Andre Tourigny. "Zároveň je tahle nula velká věc pro jeho sebevědomí. Každý v naší divizi vítězí, pokud chceme zůstat ve hře, potřebovali jsme se zvednout. A 'Veggie' předvedl tohle proti týmu, který je tak ofenzivně nebezpečný a má tolik různých zbraní."

Než se Coyotes rozhodli dvakrát za sebou vygumovat soupeře, drželi si černou šňůru čtyř porážek. Tým, který drží druhou divokou kartu Západní konference, potřeboval zabrat.

A gólmani šli příkladem. Už nejen Ingram, i Vejmelka.

"On je velmi hrdý sportovec a chtěl se za každou cenu vrátit do formy. Tohle je rozhodně krok správným směrem," dodal Tourigny.

V minulé sezoně chytal Vejmelka tak dobře, že se o něm před poslední uzávěrkou přestupů spekulovalo jako o možné posile pro některého z uchazečů o Stanley Cup. Zůstal v Arizoně a těšil se na další povedený ročník, jenže Ingram se – pro téměř všechny nečekaně – najednou vyšvihl mezi ligovou elitu.

"Bylo to pro mě těžké, hlavně po psychické stránce," přiznává Vejmelka. "Nemyslet na porážky je náročné, ale je to důležité. Snažil jsem se zůstat pozitivní a ve střehu. Věřím, že jsem tímhle udělal další krok, protože i tohle je součást hokeje, pokud chcete být dobrým gólmanem: jednou vyhrajete, jindy prohrajete. Na výhru jsem se načekal vážně dlouho."

Jeho velkou výhodou byla podpora – jak od Tourignyho a dalších členů trenérského štábu, tak od spoluhráčů. Vědí, co v kumpánovi z Moravy mají. A že se mu poslední dobou nedařilo? Taková je NHL.

"'Veggie' to odchytal neuvěřitelně a je super vidět, že jsme mu pomohli i k nule. Byl úžasný," radoval se za něj útočník Clayton Keller. "Hodně jsme se bavili o tom, že na posledních trénincích byl ve velké formě, věřili jsme mu. On je bezva kluk a zaslouží si všechen potlesk. Je zase zpátky."

Proti Buffalu šlo vyloženě o souboj brankářů. V tom smyslu, že hostující Ukko-Pekka Luukkonen udělal ve druhé třetině chybu za brankou a právě Keller si připsal snadnou (a vítěznou) trefu. Do té doby přitom Sabres udávali tempo.

"Je velmi frustrující, že rozhodne takový gól," povzdechl si kouč Don Granato. "Přitom my sami jsme nedokázali proměnit žádnou z velkých příležitostí."

Proti byl totiž Vejmelka, celkem mu spočítali 28 zásahů. Tage Thompson a spol. nenašli cestu, jak napnout pukem síť.

Vejmelka udržel díky 28 zákrokům páté čisté konto v NHL

"Snažil jsem se být koncentrovaný na každou minutu zápasu. Nemyslet na nic jiného, než na tu další střelu. To byla moje strategie," líčil Vejmelka a přiznal: "Pro moje duševní rozpoložení je to důležité, abych mohl nadále zůstat v pozitivním módu. Chci si to užít, zároveň už musím být připravený na příští start."

Po páté nule jeho zámořské kariéry by to mělo jít daleko snadněji než v posledních týdnech...

Příbuzný obsah