GettyImages-1890715674

Teprve pár dnů před Vánoci se poprvé představil v kabině Seattle Kraken. Slovenský reprezentant Tomáš Tatar sem zamířil po trejdu z Colorado Avalanche.

Od té doby si možná ještě úplně nezvykl.

Třeba mu pořád ještě automaticky nenaskakují všechna jména spoluhráčů, stále se stoprocentně neorientuje ve městě, sem tam se v herních schématech týmu zapomene i na ledě.

A přece ho už teď, ještě než se v rodišti grunge pořádně rozkoukal, čeká jeden z nejvelkolepějších okamžiků sezony.

V pondělí (21:00 SEČ, přímým přenosem vysílá Nova Sport 1) vyzve se svým mančaftem v rámci Winter Classic pod širým nebem soupeře z Vegas Golden Knights.

"Každý venkovní zápas je výjimečný," prohlásil po nedělním, těsně předsilvestrovském tréninku o chystané show v T-Mobile Parku pro 47 tisíc diváků. "Je to skvělá akce, moc si ji chci užít. Každý z nás je nesmírně rád, že u toho může být. I já. Mám navíc dojem, že když se něčeho podobného s kluky zúčastním takhle brzo po svém příchodu, ještě víc nás to může sblížit."

GettyImages-1890715775

Tatar přišel z Avalanche za právo na výběr v 5. kole draftu 2024. Všechno se to seběhlo hodně rychle, rodák z Ilavy však považoval změnu za obrovskou příležitost.

Za restart.

Že to pro něj může být zajímavá štace bylo zřejmé už při premiérovém tréninku, kdy jej trenéři postavili do elitní lajny vedle Mattyho Benierse a Jareda McCanna.

"Přijít do nového mužstva není nikdy snadné. Jsem ale nadšený, že to dopadlo právě takhle," přiznal. "Moc toužím po tom dostat co nejvíc prostoru a být schopen svému novému mančaftu přispět k úspěchu."

Třiatřicetiletý Slovák je pro Kraken vítanou posilou. Během putování po NHL už před svou coloradskou epizodkou působil v Detroit Red Wings, Vegas Golden Knights, Montreal Canadiens a New Jersey Devils. V kariéře hned sedmkrát dosáhnul na kótu dvaceti gólů, v sezoně 2019-20 za Canadiens nasbíral velmi obstojných 61 bodů (22+39).

Momentálně to tak slavné není - po 33 utkáních má bilanci 3+10.

Nikoho u Kraken to ale nestraší.

"Už v téhle lize hraje dost dlouho," ocenil spoluhráč Pierre-Edouard Bellemare. "Do kabiny skvěle pasuje. Je to dobrý kluk. Nejsme u nás zvyklí na nějaké extrasuperhvězdy. Jsme partou kluků, kteří jen snad něco umějí."

Tatar v září podepsal s Coloradem jednoroční smlouvu na 1,5 milionu dolarů. Klub jej plánoval nasadit do jedné ze dvou elitních formací, slovenskému forvardovi se však v dresu s lavinou nevedlo tak, jak by si sám přál. Dokonce z něj byl několikrát zdravý náhradník sedící na tribuně.

A tak přišlo stěhování.

"Znám to. Očekávání od ostatních bývají někdy krutá," řekl i Bellemare. "Prostě to nefungovalo tak, jak si přál. Že to skončilo jeho přesunem do Seattlu znamená v mých očích dvě věci: Že je to dobré pro něj. A přímo skvělé pro nás."

S Tatarem se zná ještě ze společného působení ve Vegas. Francouzský hokejista si je jistý, že pracovitý podtatranský buldok má týmu co dát.

"Sám mám po svém příchodu zatím jen dobré dojmy," řekl Tatar. "V domácím prostředí jsem odehrál pouze dva zápasy, atmosféra byla pokaždé hodně hlučná. Lidi jsou tu do hokeje skutečně zbláznění. A mě baví i všechno okolo - je to tady zbrusu nové, po městě visí billboardy na naše zápasy, fanoušci skutečně stojí za mužstvem. Nemůžeme být více šťastní z toho, kde hrajeme."

V pondělním pamětihodném mači se utkají dva týmy, které do NHL vstoupily teprve nedávno. S oběma má Tatar svou zkušenost. Na nějaký sentiment ho však neužije.

Rozhodně ne teď.

"Jde mi o jediné. Získat dva body," řekl. "Nestarám se ani o osobní statistiky. Pro mě je hlavní tým."

Trenéři od něj těžko mohli chtít slyšet něco slibnějšího.

Teď to jen potvrdit i na ledě.

Příbuzný obsah