101523 BOS Pastrnak Goal

Rozjel se tempem lázeňského šviháka, štrádoval si to s pukem na holi skoro jak na veřejném bruslení. Pak zdánlivě ledabyle nabral kotouč a s poetickou lehkostí jej poslal přímo pod horní tyčku.

Tak proměňuje nájezdy David Pastrňák.

Tak se předvedl i v noci na neděli, kdy jeho proměněná penalta pomohla k výhře Boston Bruins nad Nashville Predators poměrem 3:2.

"V létě jsem si zkoušel několik různých variant nájezdů. Párkrát jsem pracoval i na téhle, piloval jsem ji i v předsezonní přípravě," přiznal sedmadvacetiletý forvard. "Je to trochu něco jiného, pro mě jde o dost zábavný způsob. Spíš jsem teda dosud trefoval hruď gólmanů, tentokrát to ale naštěstí vyšlo."

Bezprostředně po duelu s Nashvillem na to řeč nepřišla, už dříve však přiznal, že tuhle fintu přijal z florbalu.

"Florbal je v Evropě velký sport. Slíbil jsem kamarádovi, že si s ním půjdu zahrát. A oni takhle střílejí," vysvětloval. "Při florbale jsem byl hrozný, na ledě to ale šlo mnohem líp."

Pastrňák je vyhlášený bombarďák, v uplynulé sezoně si připsal 61 gólů. Před třemi roky získal díky 48 trefám Maurice Rocket Richard Trophy. Zrovna při nájezdech ale nemá historicky zas tak dechberoucí bilanci.

Dohromady jel v NHL penaltu čtyřikrát, má padesátiprocentní úspěšnost. Vedle té poslední proti Nashvillu se radoval i 24. února 2016 proti Pittsburgh Penguins (5:1). Dvakrát naopak neuspěl - hlavu svěsil po svém pokusu z 10. listopadu 2019 proti celku Philadelphia Flyers a 14. prosince 2019 proti mužstvu Florida Panthers.

Pastrňák překonal Sarose z trestného střílení

"Teď to tam ale zavěsil krásně. Přímo do vinglu, to se mi líbilo," pochválil kouč Jim Montgomery. "Úplně mi to připomnělo pohyb baseballisty Luise Tianta, geniálního nadhazovače."

Pastrňák je známý spíše svými pumelicemi, proměněným nájezdem proti Predators ale prokázal, že při střelbě dokáže být i zručný hračička.

Sezonu začal slibně, po dvou odehraných zápasech u něj svítí tři góly a jedna asistence. Jeho Bruins si sice musí od léta zvykat na hru bez dosavadních lídrů Patrice Bergerona a Davida Krejčího, vstup do nového ročníku jim však vyšel parádně - před zdoláním Nashvillu porazili i Chicago Blackhawks, tentokrát výsledkem 3:1.

Teď si na čtyři dny odpočinou, ve čtvrtek se na soupeřově ledě utkají se San Jose Sharks. Poté si musí poradit s dvojbojem duelů proti Los Angeles Kings a Anaheim Ducks.

Příbuzný obsah