Pastrnak 10.28

I takto se pozná hokejový génius.

David Pastrňák to celé udělal intuitivně, bez přemýšlení. Je z toho dost možná nejoriginálnější trefa sezony, on si to však uvědomil až před reportéry v šatně: "Tak proto se mě kluci hned ptali, jestli jdu dneska na kulečník!"

Zápas jeho Boston Bruins proti Detroit Red Wings došel do 58. minuty, když hosté v TD Garden útočili bez gólmana. Pastrňák zachytil přihrávku, zvedl hlavu – a poslal kotouč úplně nečekaným směrem. Diagonálně na mantinel.

Tohle by machři s tágem v ruce vážně ocenili. Detroitští sprintovali k opuštěné brance, ale nestihli to. České číslo 88 vyměřilo svůj nápad dokonale. O hrazení do branky. Gól! Pastrňák tím uzavřel skóre na 4:1.

"Upřímně, v kulečníku nejsem vůbec dobrý. Jsem hrozný," smál se po utkání. "Abych pravdu řekl, jen jsem chtěl dostat puk z našeho pásma. Už jsem v něm byl dlouho, byl jsem vyčerpaný, hlavně jsem chtěl pustit na led někoho svěžejšího. Nabralo to rychlost o mantinel, za mě šťastný odraz."

Když znáte Pastrňákovu ofenzivní genialitu, věří se tomu těžko. Zvlášť když nešlo o jeho jediný zápas proti Red Wings a ani ten předchozí nebyl standardní.

Ve svém 600. utkání základní části si rodák z Havířova pojistil kuriózní rekord NHL, když v osmém duelu sezony už podruhé skóroval z trestného střílení. Od chvíle, co byla penalta zavedena v ročníku 1934-35, byl před ním nejrychlejší Brian Rolston v sezoně 2006-07, na dva góly ovšem potřeboval rovnou 20 duelů.

Pastrňák zařídil třemi body vítězství Bruins

"Chtěl jsem jen udělat něco jiného než minule. Vyšlo to," prohodil suše kanonýr Bruins.

Detroitský gólman Ville Husso sledoval, jak před ním Pastrňák zamíchal pukem a zvedl ho pod horní tyčku. Napříč všemi celky NHL najdete jen málo nebezpečnějších exekutorů.

"V NHL je těžké být nečitelný a mít dostatečné množství variant, ale on přesně tohle zvládá," sklonil se před českým kumpánem gólman Bruins Jeremy Swayman. "Jakmile má puk na hokejce, dokáže navíc naopak sám skvěle číst pohyby gólmanů. To z něj dělá světového borce."

Bruins zatím bodovali v každém startu sezony, přesto se potřebovali zvednout. Minule proti Anaheim Ducks totiž v posledních dvou minutách prošustrovali dvougólový náskok a padli v prodloužení. Ožila tím noční můra ze 7. duelu úvodního kola proti Florida Panthers, které vítěze Presidents' Trophy poslalo na dovolenou.

"Den volna jsem využili k novému startu. Máme tady skvělé lídry i trenéry. Byli jsme od začátku připravení," hodnotil centr Pavel Zacha.

Aby české gólové radosti nebylo málo, právě on otevřel skóre přesilovkovou dorážkou. Nemůže snad být lepšího důkazu o rozdílu mezi spoluhráči z první lajny. Pastrňák baví, vymýšlí, inovuje. Zacha jako buldok vletěl před branku Red Wings.

Zacha v přesilovce po Marchandově střele otevřel skóre

"Snažil jsem se pohlídat si dorážku, protože máme v přesilovce tolik nebezpečných střelců. Jsem rád, že jsem se k ní dostal," líčil Zacha a popsal, proč podle něj Bruins zatím válí: "Držíme při sobě a máme opravdu skvělé gólmany."

To tedy. Bostonský průměr 1,5 inkasované branky na zápas je unikátní. Málo záleží na to, jestli zrovna chytá vítěz Vezina Trophy Linus Ullmark, nebo jako proti Detroitu jeho souputník Swayman.

"Jsou excelentní, parádní," rozplýval se i Pastrňák. "Řekl bych, že na naše standardy pořád nedáváme tolik gólů. Ale máme skvělé gólmany i obránce. A taky oslabení."

V početních nevýhodách se bostonské úspěšnosti až nechce věřit, aktuálně je na cifře 97,1 procenta. 

"Je příšerné proti nim i trénovat," pokračoval dobře naladěný Pastrňák. "Člověk by si myslel, že když je budete mít na tréninku proti sobě, zlepšíte se tím. Ale já mám pocit, že se kvůli tomu naše přesilovky horší!"

V tomto ohledu má jeho tým s úspěšností 17,2 procenta skutečně rezervy. Ale na pilování je času dost. Pastrňáka a spol. primárně těšilo, že se oklepali z facky od Ducks.

"Začali jsme opravdu dobře, ale tohle je NHL, soupeři vás pak vždycky zatlačí. Minule jsme přišli o náskok i celý zápas, teď jsme to dotáhli do vítězného konce," ocenil. "Jen doufám, že příště to zvládneme ještě lépe, že budeme ještě víc času trávit v útočném pásmu."

Boston sbírá body z velké části díky dodržování systému a formě mužů mezi tyčemi. Ovšem z hráčů v poli Pastrňák jasně vyniká. Je na bilanci 8+5, což ho řadí na dělené druhé místo mezi kanonýry a na dělené třetí místo v produktivitě.

Zvlášť po kolapsu v letošním play off ovšem on sám jasně preferuje týmový úspěch. 

"Na každém bodu záleží, protože rok co rok vidíte, že se někdo do Stanley Cupu nakonec nedostane o pár bodů... Zvlášť v divizním zápase se hraje o čtyři body, klademe na to větší důraz," přiznal. "V tomhle náleží uznání trenérskému štábu i nám hráčům."

A jemu speciálně. Za to, že svůj střelecký repertoár pořád obměňuje, což sice deptá soupeřovy gólmany, ale o to víc baví fanoušky.

Zvládá to i přes tlak, který na něm leží. Vždyť v minulé sezoně poprvé v kariéře gólově pokořil šedesátku, soupeři mu věnují maximální pozornost.

"Mám to rád. Nutí mě to makat a hledat další cesty, jak skórovat," opáčil Pastrňák.

Jeho kulečníkový zásah je toho nejlepším důkazem.

Příbuzný obsah