Český týden v NHL: Nejlepší akce

V sezoně 2023-24 vybíráme každé pondělí českou hvězdu uplynulého týdne NHL. Tentokrát volíme po osmém týdnu mezi 27. listopadem a 3. prosincem.

1. David Pastrňák (Boston Bruins) 

Popáté v této sezoně je první českou hvězdou křídelník Bruins, který tentokrát zazářil pěti body ve čtyřech startech. V těch dal gól, připsal si čtyři asistence a 18 střel na branku a při průměrném čase 20:19 na zápas měl +1 bod v plus/minus hodnocení.

Pastrňák přitom bodoval jen ve dvou ze čtyř duelů posledního týdne. V pondělí 27. listopadu při porážce 2:5 na ledě Columbus Blue Jackets vyšel naprázdno, ve čtvrtek 30. listopadu pak pomohl Bostonu k výhře 3:0 nad San Jose Sharks dvěma asistencemi. Nejlepší večer zažil v sobotu 2. prosince u Toronto Maple Leafs, kde vstřelil úvodní gól a pak přidal dvě nahrávky, přičemž po té druhé padl vítězný gól na 4:3 v prodloužení z hokejky Brada Marchanda. V neděli 3. prosince Pastrňák znovu nebodoval, avšak Bruins i tak zdolali na vlastním ledě Columbus 3:1.

Od začátku sezony je sedmadvacetiletý rodák z Havířova jejich jasně nejlepším útočníkem. Po 24 zápasech má na kontě 14 branek a 36 bodů, což ho řadí na druhé místo v celé NHL za Nikitu Kučerova z Tampa Bay Lighting (40). Boston (17-4-3) do velké míry díky tomu vede Atlantickou divizi se sedmibodovým náskokem na Florida Panthers a v celé NHL je druhý se stejným bodovým ziskem (37) jako první New York Rangers.

2. Dan Vladař (Calgary Flames)

Český gólman Calgary nastoupil v minulém týdnu do jediného utkání, avšak v něm výrazně zazářil. Bylo to hned v pondělí 27. listopadu, kdy dovedl domácí zápas s obhájci titulu Vegas Golden Knights k výhře 2:1 po prodloužení 27 úspěšnými zákroky ze 28 střel. Během 64:31 minuty tak měl průměr 0,93 a úspěšnost 96,4 procenta.

"Všechno se to seběhlo hodně rychle. Po příjezdu do haly jsem se dozvěděl, že budu chytat. Rychle jsem se připravil a šel do akce. Ani nebyl čas o tom nějak víc přemýšlet," popisoval Vladař, jenž v zápase zaskočil za nemocného Jacoba Markströma. "Snažil jsem se odchytat co nejlepší zápas, potřebovali jsme to zvládnout. Jsem moc rád, že se nám to povedlo. Kluci přede mnou podali vynikající výkon, fanoušci nás hnali dopředu. Chytalo se mi skvěle."

Vladař, jenž je v Calgary dvojkou za Markströmem, zasáhl od začátku sezony do sedmi duelů s bilancí 4-2-1, průměrem 3,2 a úspěšností 88,3 procenta. Flames se koncem listopadu zvedli a s bilancí 10-11-3 se dostali na čtvrté místo v Pacifické divizi o dva body za druhou divokou kartou v Západní konferenci.

Vladař zabránil Golden Knights v navýšení náskoku

3. Pavel Zacha (Boston Bruins) 

O obrat Bruins ze série proher ke třem vítězstvím v řadě se zasloužil také český centr, který si ve čtyřech duelech minulého týdne připsal tři body za gól a dvě asistence a měl 10 střel na branku.

V pondělí v Columbusu ještě nebodoval a Bruins prohráli 2:5, avšak o tři dny později prožil Zacha vynikající zápas proti San Jose, když skóroval v přesilovce a u dalšího gólu asistoval, takže byl u dvou třetin všech branek svého celku při výhře 3:0. V sobotu v Torontu skončil bez bodu, ale v neděli pomohl k výhře 3:1 nad Blue Jackets jednou nahrávkou.

Šestadvacetiletý útočník má po 26 startech v probíhajícím ročníku na kontě osm branek a 19 bodů, takže je čtvrtým nejlepším střelcem i čtvrtým nejproduktivnějším hráčem Bostonu. "Do velké míry za to vděčím vynikajícím spoluhráčům, především Davidu Pastrňákovi. Když pravidelně hrajete vedle Pasty a navíc máte dost minut na ledě, tak ty body přijdou. Jsem rád, že můžu hrát s takovými hokejisty, se kterými tady nastupuju," napsal o víkendu Zacha v blogu pro NHL.com/cs.

Zacha pečetil výhru v přesilovce bekhendovým blafákem po Pastrňákově přihrávce

1. týden: 1. David Pastrňák, 2. Petr Mrázek, 3. Filip Hronek 

2. týden: 1. Karel Vejmelka, 2. David Pastrňák, 3. Tomáš Hertl

3. týden: 1. David Pastrňák, 2. Filip Hronek, 3. Martin Nečas

4. týden: 1. Lukáš Dostál, 2. Pavel Zacha, 3. Petr Mrázek

5. týden: 1. David Pastrňák, 2. Dominik Kubalík, 3. Filip Hronek

6. týden: 1. David Pastrňák, 2. Radko Gudas, 3. Pavel Zacha

7. týden: 1. Tomáš Hertl, 2. Filip Hronek, 3. David Pastrňák

Příbuzný obsah