boston 1-6

Nemalá část populace si po vánočních hodech raději ordinuje střídmější přístup. Rozhodně to ale neplatí pro hokejisty Boston Bruins. Ti jsou naopak hladovější a hladovější.

"Mám pocit, že jdeme správným směrem. Úroveň naší soutěživosti stoupá a také všechny formace začínají víc proměňovat své šance," pochvaluje si útočník Morgan Geekie. "Teď si to přibalíme s sebou i na cesty a budeme se nadále snažit se každý den zlepšovat."

Pokud v prosinci panovaly o formě Bruins jisté pochybnosti, jsou pryč. V TD Garden v noci na neděli rozdrtili Tampa Bay Lightning 7:3 a od sváteční pauzy vyhráli pátý ze šesti startů. Díky 54 bodům se v dostizích o nejlepší tým Východní konference už dotáhli na New York Rangers.

Teď je sice čeká náročný čtyřzápasový venkovní trip v sedmi dnech, ale bát se nemusí.

"Odvedli jsme dobrou práci v tom, že jsem hráli jednoduše a dokázali si soupeře držet na distanc. Mají v kádru opravdu hodně šikovných hráčů, ale dokázali jsme je pokrýt," přidal se jiný forvard Matthew Poitras.

On sám se vrátil do sestavy poté, co musel spolknout zklamání z toho, že s Kanadou na juniorském mistrovství světa IIHF vypadl už ve čtvrtfinále - a hned si zapsal dvě asistence. Geekie skóroval, dvakrát se trefil Trent Frederic. David Pastrňák přispěl s bilancí 1+1, Pavel Zacha přidal asistenci...

I z tohoto výčtu jde vidět, jak Bostonu prospívá Geekiem zmíněná ofenzivní vyrovnanost. Právě on se dokonce netradičně postavil do středu elitní formace mezi Pastrňáka se Zachou.

"Je to velká zábava," pochvaluje si. "To je pro mě asi ta nejdůležitější věc, s těmi kluky si to můžu užít. Jen se je snažím nacházet volné a hodně mi to usnadňuje, jak tvořiví oba jsou. Nepotřebují příliš mnoho prostoru na to, aby něco vymysleli. Tak se k nim snažím dostat puk a pak se jen uvidí, co předvedou."

Elitní bostonští Češi to ukázali při gólu na 4:2. Zacha v obranném pásmu vybojoval puk a ač pod tlakem, vyslal ho přesně na ujíždějícího Pastrňáka. Ten i s bekem za zády bez potíží zakončil. Byl z toho jeho 24. gól sezony.

Na celkem 31 asistencí si pak polepšil v poslední třetině, kdy na 5:3 zvyšoval Geekie.

I to byla demonstrace schopností Bruins.

"Viděl jsem na svojí straně ledu 'Pastu', když měl ještě puk Hampus (Lindholm) u opačného mantinelu. Myslel jsem si, že mu to nahraje," líčil Geekie. "A 'Pasta' na sebe krásně natáhl soupeře, tak jsem se snažil jen co nejrychleji vystřelit."

Byla z toho parádní pumelice pod horní tyčku. Bostonu to vážně šlape. Mimo jiné díky přesilovkám, proti Tampě v této disciplíně uspěl Frederic.

Frederic předvedl pohotovou koncovku a vyrovnal

"Obě přesilovkové formace mají dobrý pohyb. Já měl jen štěstí, že jsem byl zrovna před brankou a dostal dobrý pas," prohodil skromně.

Když skončili s kariérami Patrice Bergeron a David Krejčí, zdála se pozice centra vyrabovanější než obchody v Sovětském svazu. Najednou je kandidátů dost: Geekie, Poitras, John Beecher ve čtvrté lajně. A ostatně i Frederic se mezi ně může bez potíží přihlásit.

"Jeho sebevědomí roste. A taky má ohromně šikovné ruce. S výjimkou Davida Pastrňáka na tréninku nikdo nedává víc gólů," připomněl kouč Jim Montgomery, že číslo 88 exceluje pokaždé. "Od něho (Frederica) čekám ještě víc branek, protože věnuje opravdu velkou péči detailům. A také je skvělé, že umí hrát na křídle i na centru, díky takovým hráčům mám možnost posouvat kluky sestavou."

Totéž platí třeba o Zachovi. Bostonská soupiska je chudší na hvězdy, ovšem soupeři často netuší, odkud přijde rána. Proto si třeba kapitán Brad Marchand mohl pro jednou vybrat večer s nulou - a vůbec nic se nestalo.

"Opravdu se mi líbila naše třetí třetina. Sehráli jsme to chytře," ocenil Montgomery. "Nepouštěli jsme je do přečíslení, do toho jsme dál pronikali do útočného pásma, tím jsme na ně tlačili a jim nezbývala energie na to, aby se pouštěli k naší brance. A naše oslabení byla excelentní, kluci se hodně obětovali."

Aby Tampa v čele s Nikitou Kučerovem nevyužila jedinou ze čtyř přesilovek, to je pro bránící tým velké vyznamenání.

A potvrzení, že v případě Bruins s jídlem jen roste chuť. I po Vánocích.

Příbuzný obsah