Mrazek shutsout Ducks in win over ANA

Necelé tři a půl minuty mu chyběly k tomu, aby zaútočil na druhé čisté konto za sebou. Na věc, která se v současné ofenzivní NHL stává opravdu jen výjimečně.

Ale že by to Petra Mrázka nějak zvlášť štvalo?

"Takový je zkrátka hokej. Je to v pohodě," pronesl klidně. "Jasně, bylo to blízko, ale nijak zvlášť jsem na to nemyslel. Dřív či později gól vždycky dostanete."

Český gólman Chicago Blackhawks totiž měl v hlavě primárně jinou misi – a uspěl v ní na sto procent. Blackhawks doma porazili St. Louis Blues 3:1 a mohli se tak poprvé v sezoně radovat ze dvou výher za sebou.

Jejich opora v brankovišti zásadně přispěla 38 zákroky. Minule při nejtěsnějším triumfu 1:0 nad Anaheim Ducks jich Mrázek stihl 37, zkraje prosince nabral parádní formu.

Kdepak opěvovaný megatalent Connor Bedard, který ostatně zůstal proti St. Louis na nule a na své poměry strávil na ledě nižší čas 16:54. Chicago teď táhne český borec v masce.

"Puky jsem dobře viděl. A taky mi pomohl, že jsem hned v první minutě chytil brejk (Jakea Neighbourse), to vás nastartuje," popisoval jedenatřicetiletý rodák z Ostravy. "Totéž už jsem ale říkal před dvěma dny. Takový průběh vám to hodně usnadní."

Mrázek měl za sebou těžkou pasáž sezony, která korespondovala s výkonností mladých Blackhawks. Tým postihly rány v podobě zranění Taylora Halla do konce ročníku i podivné rozlučky s jiným veteránem Corey Perrym. Obrana připomínala cedník, Mrázek před nulou proti Anaheimu sedmkrát za sebou dostal minimálně tři góly.

Teď to vypadá lépe. S mužstvem i s ním samotným.

"Je jasné, že vám takové výkony gólmana hodně pomohou. Stejně tak to, jak (Mrázek) dokáže rozehrávat puky, protože díky tomu se soupeř ani pořádně nedostane k forčekingu, což je frustrující. On to umí opravdu dobře. Řekl bych, že to je jeden z klíčů k našemu rostoucímu sebevědomí," soudí kouč Luke Richardson.

Pro týmy s nejvyššími ambicemi samozřejmě dvě výhry za sebou nejsou nic světoborného. Soustředí se na delší, nablýskanější série. Vyrovnanost výkonů považují za samozřejmost.

V Chicagu na tom jsou jinak. Staví tým pro budoucnost. Proti Blues jim navíc z rodinných důvodů vypadl klíčový mladý bek Kevin Korchinski, který tak trochu v Bedardově stínu zaujímá v obranných řadách podobnou pozici, jako jednička draftu v útoku.

A přece to Blackhawks zvládli.

"Je pro nás důležité dostat se trochu do laufu, zvlášť doma," hodnotí Richardson. "S výhledem vpřed je to zásadní pro vybudování té správné kultury. Z toho mám dobrý pocit."

Úplně stejně to viděl Alex Vlasic, další z klubových nadějí na modré čáře.

"Do Vánoc už nám moc zápasů nezbývá. Ale bylo by bezva, abychom pro druhou půlku sezony udělali z (United Center) místo, kde se všem hraje těžce," přeje si Vlasic.

"Na tom se snažíme pracovat už od přípravy. V první polovině se nám to nepovedlo, takže máme na čem pracovat. Pořád jsme se bavili o tom, že střídáme výhry s porážkami. Tohle je krok správným směrem, dodá nám sebevědomí," říká.

S klasikem řečeno: na všechno ostatní je tu Mrázek. Nebýt gólu Oskara Sundqvista v čase 56:31, byl by zase stoprocentní.

"Od začátku sezony jsme se snažili vybojovat si dvě výhry za sebou. Když to máme, udělejme z nich tři," díval se Mrázek hned k nedělnímu měření s Washington Capitals. "Musíme v tom pokračovat. Neslevit z výkonů."

Jak bývá jeho zvykem, připisoval velký díl zásluhy i spoluhráčům.

"Hlavně ve třetí třetině mi moc pomohli. Cokoli jsem vyrazil, to uklidili do rohů, nebo rovnou z našeho pásma," ocenil. "Přesně o takové dva body se snažíme. Já se jen soustředím na každou další střelu."

A jde mu to natolik dobře, že si bez něj momentálně fanoušci nedokáží Blackhawks představit.