GettyImages-1946404072

Petr Mrázek podepsal ve středu dvouletý kontrakt s Chicago Blackhawks na 8,5 milionu dolarů. Nová smlouva s průměrným ročním příjmem 4,25 milionu dolarů začne platit od příští sezony.

Jednatřicetiletý český gólman působí v týmu Blackhawks druhou sezonu a mohl se stát po tomto ročníku nechráněným volným hráčem.

"Petr je energický brankář, který i nadále ukazuje svou atletičnost a uklidňující styl hry, díky kterému je v této lize tak úspěšný," řekl generální manažer Blackhawks Kyle Davidson. "Má obrovský vliv na náš tým a jsme rádi, že u nás Petr pokračuje."

Mrázek má bilanci 12-17-1 s průměrem 3,01 gólu na zápas, úspěšností zákroků 90,7 procenta a jedním čistým kontem z 32 zápasů (30 od začátku) v této sezoně. Chicago (14-31-2) je poslední v Centrální divizi.

"Jsem opravdu šťastný, že jsme se domluvili. Jsem vděčný za příležitost, kterou jsem v minulé sezoně dostal. Těším se na to, co máme před sebou," řekl Mrázek, který v Chicagu dostal šanci poté, co jej v sezonách 2020/21 v dresu Carolina Hurricanes a 2021/22 v barvách Toronto Maple Leafs provázela zranění. Blackhawks jej 8. července 2022 získali spolu s výběrem v prvním kole draftu výměnou za druhé kolo od Maple Leafs.

Mrázek, kterého si vybrali Detroit Red Wings v 5. kole draftu v roce 2010 jako 141. draftu, má celkově v NHL bilanci 162-141-35 s průměrem 2,78, úspěšností 90,7 procenta a 25 nulami ve 366 zápasech (336 od začátku) za Red Wings, Philadelphia Flyers, Carolina Hurricanes, Toronto Maple Leafs a Blackhawks. V play off má ve 29 duelech (28 od začátku) bilanci 12-15, průměr 2,43, úspěšnost 91,1 procenta a pět čistých kont.

"Je to skvělý pocit, když se ohlédnu. Po tom roce, co jsem byl zraněný, se všichni vyptávají na vás, na vaši hru, na vaše zdraví a na všechno. Jsem za to vděčný, včera jsem o tom mluvil také s Kylem (Davidsonem). Za tu příležitost, kterou mi dal, abych dokázal, že umím na této úrovni chytat a můžu být platný, jsem opravdu moc rád," uvedl Mrázek.

Mrázek je třetím hráčem Chicaga za poslední dva týdny, který se dohodl na prodloužení spolupráce. Útočník Nick Foligno podepsal dvouletý kontrakt na 9 milionů dolarů (průměrně 4,5 milionů dolarů) 12. ledna a útočník Jason Dickinson uzavřel 16. ledna také dvouletou smlouvu na 8,5 milionů dolarů (4,25 milionů dolarů).

Věří, že Chicago před sebou úspěšnější sezony. "Samozřejmě, že věcí číslo jedna je vyhrávat zápasy, být součástí vítězného týmu a užívat si v kabině úspěchy. Je to něco, co se tady snažíme změnit. Je pro mě zábava hrát takhle, chytat každý večer, být zdravý a mít ze sebe dobrý pocit. Určitě mi pomáhá odchytat dobré zápasy, ale pro mě je nejdůležitější věc, aby se to otočilo pro celý tým a začali jsme brzy vyhrávat zápasy," podotkl Mrázek.

"Je skvělý. V minulé sezoně měl trochu problémy se zraněním, ale dal se dohromady. Měl výborný konec minulého ročníku a v této sezoně je skvělý. Přijel ve výborné formě a snažíme se korigovat jeho zátěž, aby nebyl přetížená. Skvěle to klapalo a byl skvělý. Už dříve jsem říkal, že to není jen on, kdo zastaví puk. Jeho komunikace s obránci je důležitá, zvláště se spoustou mladých kluků v naší defenzivě. Kromě toho, ať už je nemocný nebo se cítí trochu pochroumaný, každý den pracuje a nikdy si nevezme den volna. Ukázal skutečnou profesionalitu a to je dobrých příkladem pro mladší kluky," dodal Richardson.

Příbuzný obsah