Labanc využil Hertlovu ideální přihrávku

Deset zápasů se odehrálo ve čtvrtek v NHL. Čeští hokejisté o sobě dali vědět hned v několika z nich, ale nejvýrazněji promluvil do děje útočník Tomáš Hertl, jenž se podepsal třemi nahrávkami pod výhru San Jose na ledě Montreal Canadiens 4:2 a byl vyhlášen druhou hvězdou utkání.

Jakub Vrana dal gól a na další přihrál, jenže Washington Capitals to na vítězství nad domácími Edmonton Oilers nestačilo a brali jen bod po prohře 3:4 v prodloužení. Gólově se přihlásil rovněž Vladimír Sobotka, ale jen mírnil debakl Buffalo Sabres v Madison Square Garden. Asistence zaznamenali i Michael Frolik či Martin Nečas.

Vrána se trefil z otočky z pravého kruhu

Hertl v roli nahrávače
Sharks po čtyřech porážkách bez bodu v úvodu sezony vyhráli čtvrté z posledních šesti utkání. Hlavní podíl na tom měli Hertl spolu s Evanderem Kanem, který si rovněž připsal tři body díky dvěma gólům v přesilovkách a jedné asistenci.
Další góly hostů v Bell Centre vstřelili Kevin Labanc a Melker Karlsson, brankář Aaron Dell zaznamenal 35 úspěšných zákroků. "Myslím, že jsme odehráli možná nejlepší utkání v sezoně," prohlásil Dell. "Byli jsme trošku ztracení v první třetině, ale pak jsme si o tom promluvili a ve zbytku utkání už to bylo dobré."
Za Montreal, který podruhé za sebou nebodoval, i když proti Sharks udeřil jako první, skórovali Nick Cousins a Joel Armia. "Vezmu to z této stránky - vypracovali jsme si šance? Rozhodně ano," řekl kouč poražených Claude Julien. "Měli jsme jich spoustu, hlavně ve třetí třetině, jenže jsme je neproměnili."
Canadiens prohráli od vítězství 2:0 v březnu 2015 se Sharks už deváté utkání v řadě, vždy se tak navíc stalo už v základní hrací době. A všechny úspěchy Sharks během této série spojuje ještě jedna věc - ani jednou nedostali více jak dva góly.
Mohou tak začít pomýšlet na rekordní série, které už jsou pořádně staré. Dokonce 12 zápasů za stejných okoloností vyhráli Boston Bruins proti Chicago Black Hawks (20. března 1938 - 17. prosince 1939) a původní Ottawa Senators s Montreal Canadiens (28. února 1925 - 22. února 1927).
Obránce Brent Burns odehrál v dresu Sharks 600. zápas.
Skvělý finiš Oilers
Darnell Nurse otevřel ve 14. minutě skórem, ale Capitals v průběhu druhé třetiny třikrát kontrovali a ještě po 44 minutách vedli 3:1. Jako první se v jejich dresu prosadil Vrána, a to nenápadným pokusem po otočce na kruhu pro vhazování.
Pak dvakrát skóroval Alex Ovechkin a dostal se tak už na devět gólů v sezoně. Jenže ve třetím dějství se chopily taktovky největší hvězdy domácích. Leon Draisaitl snížil a v čase 58:22 Connor McDavid vyrovnal. Po 78 sekundách prodloužení pak rozhodl osmým gólem v sezoně Draisaitl. Oba s McDavidem si připsali tři body.
"Daří se nám vcelku dobře obracet zápasy po celou sezonu," uvedl Draisaitl. "Věříme si. Potřebovali jsme jen vylepšit pár věcí, jít o trochu více přímo do branky. Ve třetí třetině jsme to právě tak dělali a je z toho pro nás velké vítězství."

Draisail rozhodl po kombinaci s McDavidem

Obránce poražených John Carlson přidal na konto další bod za asistenci a nadále vede produktivitu celé ligy. Devětadvacetiletý Carlson bodoval už podeváté za sebou a překonal tak předchozí rekordní série v podání beků Capitals, které měli na svědomí Mike Green a Scott Stevens. Carlson si za 12 odehraných utkání připsal 21 bodů (5+16).
Sobotka se trefil, ale Rangers přejeli Buffalo
Dvaatřicetiletý český útočník mohl sice slavit první gólový zásah v 11. utkání sezony, jenže jasnou výhru 6:2 brali domácí New York Rangers a ukončili tak sérii pěti porážek, během níž si připsali pouze bod.
Úspěch Rangers podpořil dvěma góly Ryan Strome. Tony DeAngelo a Brett Howden zaznamenali gól a asistenci. Rangers vedli po první třetině už 3:0, Sobotka pak snižoval v závěru té druhé na 2:4.

Sobotka prostřelil Lundqvista mezi betony

"Musím složit kompliment našim lídrům, protože dnes uchopili býka za rohy," ocenil výkon mužstva trenér David Quinn. "Ve středu jsme si o tom docela živě promluvili. Všichni se podívali do zrcadla a zjistili, co je třeba udělat pro úspěch."
Flames vyhráli drama s Panthers
Divoký zápas se šťastným koncem má za sebou česká dvojička ve službách Calgary Frolík, David Rittich. V Calgary na sebe narazily dva ofenzivně naladěné týmy a podle toho také vypadal vývoj zápasu. Flames v něm šli za první dvě třetiny dvakrát do vedení, ale Panthers pokaždé kontrovali.
V nástupu do třetí třetiny ale domácí odskočili do konce o dvě góly. Nejprve se už po 32 sekundách prosadil podruhé v zápase - a opět po Frolíkově asistenci - Matthew Tkachuk. Ve 46. minutě zvýšil Mark Giordano. Jenže už o tři a půl minuty později bylo znovu vyrovnáno.
Misky vah na stranu hostů pak dokonce převážil v končící 55. minutě Mark Pysyk. Domácí ale vysvobodil zanedlouho Sam Bennett. Přes velké šance Flames v prodloužení došlo až na nájezdy. A v nich zazářil Rittich, který dostal opět prostor po dvou předchozích utkáních, jež odchytal jeho parťák Cam Talbot.
Nejprve s přehledem proměnil Sean Monahan, následně si na českém brankáři vylámal zuby Jonathan Huberdeau. Matthew Tkachuk byl rovněž úspěšný. A když Rittich vychytal i druhou velkou hostující hvězdu Aleksandera Barkova, mohl se spoluhráči slavit cennou výhru.
"Měli jsme štěstí," připustil Tkachuk. "Jsou to samozřejmě pro nás cenné dva body, ale z nějakého důvodu se nám nedaří udělat si takové zápasy o něco snadnější. Když vedeme ve třetí třetině o dva góly, už to musíme zvládnout dotáhnout až do konce."
Florida povedeným finišem prodloužila i přes porážku bodovou sérii na sedm utkání, z toho ale jen třikrát vyhrála. Barkov stihl nasbírat čtyři asistence.
Třiadvacetiletý bek poražených Aaron Ekblad odehrál svůj 400. zápas v základní části NHL.
Nečas bodem pomohl k bodu
Cam Atkinson rozhodl v čase 63:28 o výhře Columbus Blue Jackets 4:3 nad týmem Carolina Hurricanes. Domácí tak v Nationwide Areně prodloužili svou bodovou sérii na šest utkání, z toho čtyřikrát vyhráli.
Atkinsonovi nahrál na rozhodující trefu Pierre-Luc Dubois. "Jel jsem, jak nejrychleji to jen šlo, abych se dostal na zadní tyčku. Myslím, že mě dobře viděl," popsal Atkinson. "Zavolal jsem na něj a udělal to skvěle."
Sledujte veškeré novinky z NHL na Twitteru [@NHLcz]
Blue Jackets hráli prodloužení už počtvrté za sebou, vítězně ho zvládli podruhé v této sérii, celkově pak potřetí v sezoně.
Carolina si připsala třetí porážku v řadě, tentokrát však alespoň s bodem po předchozích dvou zápasech bez jakéhokoliv zisku. Nečas k tomu dopomohl nahrávkou na gól Ryana Dzingela v první třetině, během níž otočili Hurricanes z 0:1 na 3:1. Columbus pak vyrovnal ještě do druhé přestávky.
"Dnes jsme rozhodně nevypadali jako tým, jímž se snažíme a chceme být," řekl trenér poražených Rod Brind'Amour. "Je to trošku znepokojující."
Nečas alespoň opět posunul své kariérní maximum. Za deset odehraných utkání má na kontě šest bodů (2+4).
Ostatní zápasy: Flyers opět přemohli Blackhawks, Rinne vynuloval Wild, Gurianov skolil Anaheim
Poté, co Philadelphia Flyers vykročili do sezony úspěšně zvládnutým zápasem NHL Global Series v Praze, kde porazili Chicago Blackhawks těsně 4:3, obrali stejného soupeře dokonce na jeho ledě po výsledku 4:1.
Brankář Pekka Rinne zaznamenal díky 26 úspěšným zásahům svou první nulu v sezoně a měl tak hlavní podíl na vítězství Nashville Predators nad Minnesota Wild 4:0. "Jsem za to šťastný," uvedl Rinne. "Čisté konto není věc, která se vám povede každý den."
Dallas Stars porazili Anaheim Ducks v těsném utkání 2:1. Oba góly vítězů vstřelil už během první třetiny Denis Gurianov. Ve 25. minutě pak sice kontroval v početní výhodě Max Comtois, ale více gólů už nepadlo.

Gurianov se trefil krásně bekhendem z pravého kruhu

Šampioni St. Louis Blues přehráli Los Angeles Kings 5:2, ačkoliv ještě v polovině utkání prohrávali 1:2. Dvěma góly se na obratu podílel Brayden Schenn.
Josh Bailey se podepsal gólem a asistencí pod výhru New York Islanders nad Arizona Coyotes 4:2, která byla pro domácí již pátým úspěchem za sebou.