czech roudnup 1228

Slovenský útočník Tomáš Tatar se dvěma góly podepsal pod výhru Montrealu na ledě Floridy 5:3 a získal ocenění pro druhou hvězdu utkání. Rovněž dvěma trefami se podílel na vítězství Toronta v Columbusu 4:2 kanadský forvard John Tavares a dotáhl se s 26 zásahy na druhou pozici v pořadí střelců NHL. V programu celkově tří pátečních duelů nezasáhl do hry žádný český hokejista.

Tatar při chuti
Před vánoční pauzou v sobotu pomohl Tatar Canadiens k vítězství na ledě Vegas Golden Knights 4:3 po prodloužení a polepšil si na 14 asistencí v sezoně. V BB&T Center v Sunrise na toto číslo dorovnal i svůj střelecký účet v sezoně.
Osmadvacetiletý odchovanec Dubnice už po 35 sekundách po zaváhání Panthers v defenzivě překonal bekhendem Roberta Luonga, otevřel skóre a ukončil sedmizápasový střelecký půst. Ve 49. minutě se Tatar trefil v přesilové hře z pravého kruhu a získal Montrealu vedení 3:2. Dva góly v utkání tak dal potřetí v sezoně.
Canadiens vyhráli potřetí za sebou a Tatar si předešlé čekání na gól nijak nebral. "Vyhrávali jsme. Je to vždycky týmový úspěch a není důležité, kdo dává góly. Myslím si, že teď jdeme správným směrem," pochvaloval si.
Montrealu chyběla zraněná brankářská jednička Carey Price, jehož nahradil Antti Niemi a pomohl k úspěchu 23 zákroky. Bylo to pro něj první vystoupení od 11. prosince, když při porážce na hřišti Minnesota Wild 1:7 inkasoval sedmkrát z 30 střel.

Tatar otevřel skóre po 35 vteřinách

Toronto na vítězné vlně
Na pátou výhru v řadě dosáhlo Toronto, které zvítězilo i na ledě Columbusu. Třemi body za gól a dvě asistence k tomu přispěl útočník Mitchell Marner a dvěma trefami mu sekundoval Tavares. Maple Leafs se také mohli spolehnout na gólmana Garreta Sparkse, který přispěl 27 zásahy.
"Hráli jsme opravdu dobrý zápas. Sparks nás podržel, když jsme to potřebovali. Skvěle jsme zvládli oslabení," shrnul klíče k úspěchu Tavares. Maple Leafs ukončili Blue Jackets pětizápasouvou šňůru vítězství a naprázdno vyšel Columbus dokonce poprvé po sedmi utkáních.
Tavares si polepšil na 26 branek z 38 zápasů a v pořadí kanonýrů se dotáhnul na druhého Jeffa Skinnera z Buffalo Sabres. Vedoucí Alex Ovechkin z Washington Capitals má na kontě o tři trefy více.
"Já se snažím jen hrát... Být dobrý ve všem. Proměňovat šance, vytvářet je a poctivě bránit. Když mám kolem sebe takové skvělé spoluhráče, příležitosti přicházejí," prohlásil Tavares.
V dresu Maple Leafs sehrál devětatřicetiletý útočník Patrick Marleau 1613. zápas v NHL a předstihl na 10. místě historické tabulky Raye Bourquea. Marner se stal prvním hráčem v klubové historii, který ve svých prvních třech sezonách překonal hranici 40 asistencí.
Jubilejní 100. gól v NHL si připsal domácí Artemi Panarin, který 88 sekund před koncem jen zmírnil prohru na 2:4. Vstřelil 61 branek ve 162 duelech za Chicago Blackhawks a 39 tref ve 117 utkáních za Blue Jackets.

Tavaresova druhá branka proti Columbusu

Barzal řídil výhru Islanders
Páté vítězství z posledních šesti utkání oslavili Islanders. Přestože doma Barclays Center prohrávali v průběhu druhé třetiny s Ottawou 1:3, otočili výsledek na 6:3. Velký podíl na tom měl klíčovými dvěma trefami útočník Mathew Barzal, který navíc zaznamenal i asistenci.
V čase 44:51 si Barzal připsal vítěznou branku, když po přihrávce Lea Komarova z pravého kruhu prostřelil Mikea McKennu a upravil na 4:3. V 53. minutě využil špatného střídání Senators, z poloviny hřišti si nabruslil na stejnou střeleckou parketu a nekompromisní ranou zařídil dvougólové vedení.
"Jsem jen rád, když střílí, než aby přihrával. Když si najde prostor pro zakončení, jak to udělal, je velice efektivní," byl rád kouč Islanders Barry Trotz za Barzalovu chuť k zakončení.
V brance Islanders začal Thomas Greiss, který ale ve 27. minutě po třech obdržených gólech se 17 střel střídal. Robin Lehner ve zbytku utkání nepustil za svá záda žádný z 10 pokusů Ottawy.
Senators přišli nejen o body, ale také o obránce Thomase Chabota, který v druhé třetině utrpěl zranění v horní části těla a nebude v sobotu proti Washington Capitals hrát.